12.9.07

Skandál [The Hoax] - 40%

Clifford Irving byl nepříliš úspěšný spisovatel, kterého v roce 1971 napadlo, že napíše "autorizovaný životopis Howarda Hughese" - aniž by o tom Hughes věděl. Jako "důkaz" předložil vydavateli dopis "od Hughese", který ovšem napsal sám a zfalšoval milionářův rukopis. Byl to celkem dobrý nápad, protože Hughes byl podivín, který tehdy nekomunikoval vůbec s nikým a tudíž by se velmi těžko dokazovalo, že nekomunikoval zrovna s Irvingem.

Irving tedy dostal tučný honorář a s kolegou začali vymýšlet Hughesovu zpověď. Za několik měsíců se na to přišlo a Irvinga zavřeli.

(Pokud náhodou netušíte, kdo je to ten Howard Hughes, tak je to ten pán, kterého hrál Leonardo DiCaprio ve filmu Letec.)

Skandál je filmová verze výše zmíných událostí s Richardem Gerem v roli Clifforda Irvinga, režírovaná Lasse Hallströmem.Nebudu vám lhát a tvrdit, že jsem věděl, jak to s Irvingem bylo doopravdy (věděl jsem sotva to, jak to bylo s Hughesem). Takže jsem si přečetl toto a byl jsem překvapen, jak málo má film společného se skutečností, přestože by se jí mohl držet a být přitom přinejmenším stejně zajímavý, napínavý a vtipný.

I když Gere není špatný a Alfred Molina nebo Stanley Tucci jsou velmi dobří, film není moc zajímavý, vtipný ani dramatický (i když se pokouší o to všechno). V mnoha ohledech připomíná Chyť mě, když to dokážeš, ale ve většině ohledů za Spielbergovým filmem zaostává.

Zpočátku je zábavné sledovat téměř groteskové eskapády Gereho a Moliny, kteří se snaží získávat (tj. krást) soukromé informace o Hughesovi a obelhávat nakladatelství.

Pak ovšem začnou převažovat jiné elementy, které jsou buď nezajímavé (Irvingovy manželské problémy a psychická traumata) nebo úplně bizarní (náznaky politického spiknutí na nejvyšších místech, které stojí v pozadí toho všeho a možná se Irvingovi jenom zdá). Ve výsledku film není ani historickou lekcí, ani komedií ani psychologickou sondou.

P.S: Zvláštně zavádějící je český název, protože ve filmu se neodehraje nic, co by se dalo označit slovem "skandál". Prostě se přijde na to, že Irving je podvodník a zavřou ho.

P.P.S: Všimněte si šikovně sestříhaného traileru, který 1) zatajuje, že se celý film točí kolem Howarda Hughese, 2) používá stejně animované fonty jako Chyť mě, když to dokážeš.

3 komentáře:

  1. Njn, nazev "Novinarska kachna" by asi lidi do kina moc netahl :]

    OdpovědětVymazat
  2. Ve filmu o zadnou novinarskou kachnu nejde, hrdina neni novinar a nepise pro zadne noviny...

    OdpovědětVymazat
  3. Kdyby se to jmenovalo "Kachna", prisli by asi jen svatecni lovci a priznivci WC cisticu

    OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.