5.9.07

Kurz negativního myšlení [Kunsten a Tenke Negativit] - 60%

Třicátník Geirr je po dopravní nehodě už 2 roky ochrnut na dolní polovinu těla a impotentní. Stará se o něj jeho manželka a on má nepřetržité deprese, kouká na "Lovce jelenů" a přikládá si revolver k hlavě. Jeho manželka pozve k nim domů pycholožku s partou podobně postižených lidí, což má vést k tomu, že se Geirr nějak dá do pořádku.

Jde o typický norský artfilm, tj. odehrává se to v jednom domě, hraje v tom méně než 10 lidí a je to točeno ruční kamerou. K technické stránce jen jednu poznámku: Když se tvůrci nechají příliš unést a zapomenou, jaký mají rozpočet, uchylují se občas k hudebním mezihrám, kdy za doprovodu písničky kamera jezdí domem a sledujeme invalidy v různém stádiu depresí. Vzhledem k tomu, že ona kamera "nejezdí", ale někdo ji drží v ruce, působí to velmi nepatřičně a diletantsky.

Většina filmu je ale celkem kvalitním hereckým koncertem, kdy Geirr zprvu zcela zničí "příjemnou atmosféru" v rámci skupinky a pak vede její "vzpouru" proti "zdravým". Záměrně nepoužívám slova "příjemným hereckým koncertem", protože byť je film avizován jako černá komedie, humoru je v něm pramálo a většinu času (79 minut, ale zdá se být delší) jsem ze všeho nejvíc chtěl, aby všichni už proboha přestali hysterčit, litovat se a buď se sebrali nebo konečně spáchali sebevraždu. (Pozor: Diváci slabších nátur možná nesnesou některé dost explicitní scény, jako například sexuální předehru dvou hodně starých postižených lidí.)

A musím uznat, že když ve mně film vzbudil takto intenzivní emoce, asi není špatně natočen. Ale rozhodně to není film, na který byste měli chodit, pokud se chcete bavit v jakémkoliv smyslu toho slova.

4 komentáře:

 1. Tak tentokrát výjimečně, ale zato velice HLASITĚ nesouhlasím. Měl jsem to štěstí vidět film na IFFKV a bavil jsem se náramně, nejen já celé kino řvalo smíchy. SUPER ČERNÁ KOMEDIE.

  Po skončení následoval předlouhý aplause ve stoje. Což se přihodí jen pár filmům ve Varech.

  Ne náhodou film získal druhé místo v divácké ceně na festivalu.
  Předběhly ho jen Vratné Láhve, což jsem nějak nepobral.

  Takže recenzi berte s rezervou osobně filmu dávám 100% a už se těším, že se na něj znovu podívám (chybí mi cz titulky).

  OdpovědětVymazat
 2. Taky sem film viděl na IFFKV a souhlasím s Petrem. Jenom pojem "černá" komedie nevystihuje, jak je ta komedie černá, prostě opravdu, ale opravdu drsné...

  OdpovědětVymazat
 3. Připojuji se k předešlým dvěma komentářům, pro mě nejlepší film letošního festivalu, čistých 100%. Netvrdím, že není depresivní, ale já jsem se při něm skutečně bavil, navzdory tomu, co pan Fuka tvrdí. A ruční kamera mě při tom nijak zvlášť nerušila.

  OdpovědětVymazat
 4. Sice pozdě, ale také musím nesouhlasit s panem FFFukou. Ten film je absolutně skvělý, ale možná vyžaduje určitou životní zkušenost. Byla jsem na něm s manželem, ze kterého se stal před pár lety invalida. Bylo to velmi drsné pro oba, protože to všechno a ještě víc jsme si prošli, ale pak ta KATARZE!!!
  Karan

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.