25.9.07

11. Hodina [11th Hour] - 60%

Jde o dokument, produkovaný Leonardem DiCapriem, který se snaží diváka přesvědčit, že by měl něco podniknout proti kritickému stavu, ve kterém se nachází životní prostředí naší planety. Není to "dokument" v obvyklém slova smyslu, protože nic nedokumentuje - jde o sérii citátů různých více či méně slavných osobností, kteří (speciálně pro tento film) namluvili svá poselství pro diváka. Bohužel, někteří z nich až poněkud sklouzávají k fanatismu (a citují Deepaka Chopru).Byl bych rád, kdyby tento film na diváky patřičně zapůsobil, ale silně o tom pochybuji. Je profesionálně natočen, vše je podbarveno působivou hudbou a dokresleno působivými dokumentárními záběry a grafy. Ve srovnání s podobnou Nepříjemnou pravdou je ale Jedenáctá hodina méně založená na faktech a vědě a více se snaží apelovat na divákovy city.

Na jedné straně film naznačuje, jak neuvěřitelně složitě jsou spolu provázány environmentální a ekonomické aspekty našeho světa, a na straně druhé se snaží profesionálními reklamními prostředky v divákovi vzbudit dojem, že když přestane jíst u McDonalds, nebude se zabíjet tolik tuleňů. Stejnými profesionálními prostředky, které používají McDonalds nebo General Motors. A ti na svoje kampaně mají milionkrát více peněz...

8 komentářů:

 1. Další levicový alarmistický dokument, který se podobně jako dokument Ala Gora zakládá na velmi chabých argumentech a využívá praktiky typu hokejkové grafy atd.

  OdpovědětVymazat
 2. Možná to je levicová slátanina, ale v tom případě je každý druhý (ne-li první) americký film pravicová slátanina. Možná není nutné brát vážně všechno, co je nám předkládáno, stejně jako není nutné brát vážně McD v tom, že jejich snídaně je vyvážená (když už si ten McD bereme do huby). Rozhodně jsem ale rád, že vznikají filmy, které nás nabádají k něčemu jinému, než konzumu dalších burgerů, byť při tom používají reklamní prostředky velkých korporací, tedy emoce.

  OdpovědětVymazat
 3. Byl jsem, prospal jsem...

  OdpovědětVymazat
 4. Viděl jsem. Přišlo mi to jako kvalitní dílo, natočené k tomu aby ukázalo američanům že má cenu se starat o planetu. Proč to ale promítali lidem ve střední Evropě jsem nepochopil.

  OdpovědětVymazat
 5. urcite jsem slysela hodne presvedcivych nazoru na tenhle film ale podle meho mineni je dobre ze se snazi aspon neco delat narozdil od tech co to jen kritizuji.. a i kdyby se snazili jen hrat na city tak to zabira a lidi se nad sebou zamysleji a to je prece fajn ne ?

  OdpovědětVymazat
 6. Dívám se na zdejší komentáře - nevím, jestli jsou opravdu všichni tak slepí a nebo tupí, že nevidí, v jak vážném stavu se naše Země nachází. Oč závažnější, když už i přední politikové a jiné VIP osobnosti se rozhodnou k situaci také hovořit. Podle Vyšších pravidel, "Tupé stádo" musí být o všem včas informováno. Trochu se děsím, když se o vážnosti situace už i promítají konkrétní filmy lidem v kinech! Neberte to na lehkou váhu a neřešte, co to má a nemá ukázat američanům, jde o stav celé planety! Už se probuďte, jde do tuhýho!

  OdpovědětVymazat
 7. Rozhodne zaujalo, o podobnych vecech se zamyslim uz celkem dlouho a vidim v nich velkou vahu. Pro ty kdo hledaji tento film nebo si chtej precist pripadne pridat par komentaru o nem tak ... http://hodinaPred11.dodo23.com

  OdpovědětVymazat
 8. myslim ze komu se to zda jako slatanina, tak bud nema deti, nebo je priznivcem Klause. A i kdyz je to tocene pro USA, tak lide v Cechach by se uz taky meli zamyslet o tom zda palit uhli nebp jezdit staryma smradlavyma autama. V mem okoli je jen par lidi kteri tridi odpad... Skoda..

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.