16.2.07

Černé vánoce [Black Christmas] - 20%

Halloween a Pátek třinácteho na Štědrý den

Brutální psychopatický vrah, který utekl o vánocích z vězení převlečený za Santa Clause. Nic netušící parta hloupých děvčat, která spolu slaví vánoce. 85 minut nepopsatelného teroru...

Plusy: Celkem asi minuta brutálních záběrů (většinou oční bulvy mimo oční důlky, případně v cizích ústech), občas nápaditá hudba, hororově využívající vánoční motivy (poslední kompozice nedávno zesnulé Shirley Walkerové).

Mínusy: Všechno ostatní. Netušil jsem, že dnes, po čtyřech dílech Scary Movie, je někdo schopen natočit zcela vážně míněný horor o tom, jak šílenec v domě vraždí mladá děvčata. Kromě těch pár sekund explicitní brutality není ve filmu naprosto nic, co by diváka probudilo z letargie. 95 procent děje se odehrává v normálním nestrašidelném zšeřelém domě, ve kterém se děvčata dohadují, zda není něco zvláštního na tom, že jedna po druhé někam mizí a z jejich mobilů telefonuje někdo se strašidelným psychopatickým hlasem. Děvčata přitom ani nejsou příliš hezká a vzhledem k ročnímu období se v průběhu filmu dostatečně neobnaží.

Film Black Christmas z roku 1974 je údajně zásadním dílem, které dalo vzniknout celému podžánru hororových vyvražďovaček. I kdyby to byla pravda, nepřipadá mi to jako důvod, proč natáčet o více než 30 let později jeho remake.

Ci 20% (Původně psáno pro měsíčník Cinema. Přetištěno se svolením šéfredaktorky.)

1 komentář:

  1. Ja pred nedavnem puvodni Black christmas videl, a nebylo to vubec spatne. Neni to ani tak o tom jak brutalne koho zabijou, ale o docela zajimave napsanych postavach... Uplne Vyjimecny film to ale taky neni, spis je zajimavy, ze se o nem zas tak moc nevi...

    OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.