22.2.07

Hannibal: Zrození [Hannibal Rising] - 20%

No tak tohle tedy opravdu ne! Anthonymu Hopkinsovi už se nechtělo, takže se producenti rozhodli natočit prequel a vysvětlit nám, jak k tomu vlastně došlo, že se Hannibal Lecter chová tak trochu... nenormálně.

To bylo tak: Lecterovi měli zámek v Litvě, ale pak přišel rok 1944 a německá i ruská vojska. V nastalém zmatku jsou Lecterovi rodiče zabiti a Hannibalova mladší sestra Míša snědena.

O osm let později.

Z malého Hannibala vyroste démonický teenager (Gaspard Ulliel), který uprchne z internátu, přes půl Evropy se dostane do Francie a zde začne bydlet u šikmooké manželky svého zesnulého strýce. Zbytek filmu pak věnuje tomu, aby ošklivým způsobem zabil celou tu partu vojáků, co mu snědla sestru.Film režíroval Peter Webber, který předtím natočil Dívku s perlou. Ta se vyznačovala tím, že se v ní všichni chovali tiše a odměřeně. To Webberovi šlo. V Hannibalovi se mají každou chvíli na plátně objevit hlasité emoce a občas dokonce akční scény - ani jedno z toho Webberovi vůbec nejde. Když k tomu připočteme velmi slabý scénář Thomase Harrise (podle jeho vlastní knihy, respektive psaný současně s knihou) a strašlivě trapné dialogy, výsledek je velmi špatný. Kdyby byl ještě o trochu horší, byl by vtipný. Takhle je ale především nudný a vtipný je jenom občas. Například když se ke konci filmu, když už je divák téměř v komatu, objeví Marek Vašut jako lodní kapitán, jen proto, aby byl během tří sekund podřezán (většina filmu se natáčela u nás).

K dalším zábavným elementům patří strašné přízvuky úplně všech herců nebo seznam pasažérů, kteří přijeli vlakem z Francie přes Rusko do Litvy, který je v angličtině!

I kdyby ale byl dobře zrežírován, stejně by tento film ani vzdáleně nevysvětloval, jak z tohoto narušeného chlapce, toužícího po odvetě, mohl vyrůst Anthony Hopkins, hodující na lidských játrech s fazolkami a chianti.

4 komentáře:

 1. rekl bych, ze takoveto filmy by se VUBEC nemely tocit, protoze se tim absolutne bori a mnohdy i popira to, co bylo vybudovano v predchozich dilech. v tomto pripade jde o tajemno, co za minulost vlastne dr. Lecter ma a proc je takovy lidumil :-) z filmu Hannibal Rising se dozvidame, ze to byl chudak, co mu snedli sestru a on se jim pomstil. Hm... Pripomina mi to "vedecke" vysvetleni, co to vlastne je Sila ve Star Wars... jake zklamani!

  myslim, ze to dokazuje, jak upenlive se snazi Holywood vyzdimat z uspechu jednoho filmu, co se da (i kdyz veskere filmy s Lecterem meli i v navstevnosti sestupnou tendenci). ale tohle je bohuzel krok uplne vedle a pohrbil jednu (nejen) filmovou legendu...

  OdpovědětVymazat
 2. na filmu jsem byl včera a fakt hodně špatně....

  a to že se vlastně nic nevysvětlilo - to že snědl pár lidí, kterým se chtěl pomstít - proč ostatní v dalších dílech?

  OdpovědětVymazat
 3. Možná je to jen můj názor, ale krom poměrně mdlému konci musím s touto recenzí do základů NEsouhlasit. Tato recenze mne nutí uvažovat nad tím, jestli autor film vůbec viděl. Z celé série bych totiž film zasadil jako druhý nejlepší. Do odkazu mé stránky zadávám link na moji vlastní recenzi a pohled na danou věc.

  OdpovědětVymazat
 4. myslim že rising je hodně hodn dobrá pokoukaná. jsem rád když se tvurci vracej jakoby na začátek a vysvetlujou... libilo, davam 90%

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.