21.2.07

Občan Pes [Mah Nakorn / Citizen Dog] - 80%

Zatím zdaleka nejlepší thajský film, jaký jsem viděl (z těch asi tří, co jsem v životě viděl). Šílená pestrobarevná kolekce naivistických bizarních scének a písniček. Je zapotřebí pár příkladů:


Třeba: Hrdina náhodou přišel v konzervárně o prst a ten se dostal do rybí konzervy. Takže hrdina začne chodit po obchodech a poslouchá, jestli se z některé konzervy neozývá jeho prst. Nakonec ho najde a nasadí si ho zpátky na ruku. Prst ovšem klepe jinak, než jeho původní prst. Něco není v pořádku a hrdina zkutečně záhy objevuje kolegu, který také přišel o prst a nyní má jeho. Vše se vysvětlí a oba si vrátí své prsty.

Nebo: Jednoho dne začnou z nebe pršet červené motocyklové přilby, jedna z nich zabije hrdinova kamaráda taxikáře, ale on je na svou práci tak zvyklý, že dál taxikaří - jako zombie.Celý film se vpodstatě skládá z podobných minihistorek, které jsou spojeny chatrným příběhem o lásce. Půvab filmu spočívá v tom, že se nad podivností oněch historek téměř nikdo nepozastavuje a jsou prostě akceptovány jako součást života. Je bohužel pravda, že když vám dojde, že film funguje tímto způsobem, další a další šílené historky už nemají takové kouzlo, jako ty první. A některé pasáže, týkající se lásky hlavních hrdinů už jsou ke konci filmu trochu nudné.

Ve filmu je pochopitelně spousta digitálních triků a manipulací, které zdaleka nevypadají realisticky, ale to je do jisté míry jejich pointa. Celé mi to velmi připomínalo Amélii z Montmartru, a to nikdy není na škodu.

P.S: Neumím thajsky, ale české titulky mi místy přišly poněkud zvláštní, jako kdyby v nich chyběla nějaká pointa, kterou scéna v tu chvíli měla mít. Český titulek "Společnost Greenhouse Effect způsobuje globální oteplování" asi není v pořádku...

5 komentářů:

 1. videl jsem tento film v karlacich loni a musim rici ze to byl maximalni mazec... ono to pujde ted do ditribuce? nebo jak ses k tomu dostal?
  jakub

  OdpovědětVymazat
 2. Ano, filmy, co tu recenzuji, maji jit zahy do ceske distribuce, pokud neni uvedeno jinak (viz odkaz na seznam premier vpravo nahore).

  OdpovědětVymazat
 3. Kdyz jsem se loni dozvedel o tomto (bizarnim?) filmu, tak jsem se podival po internetu a sehnal si DVD (...). Podle stazeneho pruvodniho txt souboru, ty titulky prelozil jakysi fanda thajskeho filmu a navic pripsal vysvetlujici komentare. A k memu prekvapeni jich bylo pozehnane. Inu velke kulturni rozdily. Mane si vzpominam, ze tam psal i cosi o tech ocasech, ktere hrdinove ve filmu maji a nejak o ne prijdou (omlouvam se, ale detaily si uz nevybavuju). I tahle drobnost nejak souvisi s thajskou kulturou.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A nesymbolizují Shemale ?
   (Také součást thajské kultury.)

   Vymazat
 4. da se nekde sehnat to dvd :??

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.