31.3.18

Recenze: Ztratili jsme Stalina [The Death of Stalin] - 60%

Sovětský svaz, rok 1953. Stalin byl právě nalezen v bezvědomí na své chatě, v louži své moči. Nejvyšší členové Politbyra tuší, že už by se nemusel probrat, a začíná vysoká hra o moc. A o suché kalhoty.


Tento britský film (podle stejnojmenného comicsu) představuje v našich kinech po dlouhé době opět něco hodně, hodně netradičního. Vychází sice ze skutečných událostí, ale je natočen takovým způsobem, že je zřejmé, že tvůrcům o zachycení skutečnosti nešlo. Všechny postavy mluví dokonale anglicky (nekoná se tedy žádný "umělý ruský přízvuk") a především používají stoprocentně anglický verbální humor, přesněji řečeno anglické hlášky (protože většina filmu je satira, ale ne vždy humor).


Humor v tomto filmu je totiž velmi zvláštní. Nejen proto, že se žertuje, zatímco jsou mučeni a vraždeni lidé (často v jedné scéně nebo i v jednom záběru), ale především proto, že značná část humoru není nijak sofistikovaná a připomínala mi pošťuchování retardovaných studentů ze středního odborného učiliště nebo (v lepším případě) Kaisera s Lábusem v "Televarieté" "Možná přijde i kouzelník". Například celá scéna, kdy členové Politbyra objeví Stalina v bezvědomí, se pokouší budit humor především tím, že se všichni snaží nestoupnout do moči a neupustit bezvědomého Stalina při přenášení.Stalin obsahuje několik velmi originálních castingových rozhodnutí - objeví se třeba Michael Palin jako Molotov, Jason Isaacs jako generál Žukov, nebo Steve Buscemi jako Nikita Chruščov! Velice jsem se těšil, kdy už do toho tito talentovaní pánové pořádně praští a pořádně se to rozjede... A ono se to rozjelo až nějakých 30 minut před koncem. Teprve když se dá do pohybu plán na likvidaci Berii, začne mít film pořádné tempo a patřičnou směs černého humoru a nevyslovitelné tragédie. Což už je poněkud pozdě.

Rozhodně filmu nevyčítám, že v něm v roce 1953 plní významnou roli fajnová organizace "NKVD" (která ve skutečnosti přestala existovat v roce 1946), nebo že jsou důvody likvidace Berii vysvětlovány zcela jinak, než byla historická skutečnost (tedy aspoň podle Wikipedie). To filmu rozhodně nevyčítám, neboť se jeho hrdinové ve většině soukromých scén chovají tak, jak se tito lidé ve skutečnosti jistě nechovali, a historická věrnost zcela záměrně neexistuje. Vadí mi ale, že když se tvůrci rozhodli jen pro velmi volnou inspiraci historií a mohli s postavami dělat prakticky cokoliv co je napadne, nenapadlo je víc než tohle. Jsou v něm geniální hlášky a geniálně mrazivý humor, ale až do finálního zúčtování s Beriou je jich na můj vkus málo.

Nejdůležitější ale je, že Ztratili jsme Stalina je tak neobvyklý film, že bych ho většině z vás bez váhání doporučil. Není dle mého názoru nějak výrazně dobrý, ale dobrý rozhodně je, s pár dokonale geniálními scénami.

44 komentářů:

 1. Blbé by bylo, kdyby byl nalezen v louži cizí moči...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A ja si tak pral , aby byl nalezen v louzi neceho bileho.

   Vymazat
 2. Mohl bych magické "P word" říci,
  ale činit tak nebudu.

  Přenechávám tuto možnost pro tepláky, kteří už do tohoto závodu něco investovali a nebudu tedy touto příležitostí nemravně plýtvat.

  Bratře Corve, kde jsi?!

  OdpovědětVymazat
 3. Kravina Lady bird zavratnych 80 %, tohle jen 60 %... cim dal vic se v hodnoceni s Frantou rozchazim.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ze FF zaziva regresi do teenage je videt uz drahou dobu. Kdyby tam prdli nejaky poradny vesmirny vejbuchy, dal by tomu taky 80.

   Vymazat
  2. Ta regrese je stav popsaný Přírodní m Koženým Doutníkem v novele Když mrtví mládnou. FF už by si měl za chvíli hledat dělohu, do které se vplazí se rozplynout.

   Vymazat
 4. Odpovědi
  1. Hodně uondaná a taková smutná...

   Vymazat
  2. Tak to prrrrrrr! Ty sám jsi psal, že takováhle prga neplatí! Takže si jí koukej ze skóre vymazat!

   Vymazat
 5. Výborný a ultra-vtipný! (film, ne recenze)

  OdpovědětVymazat
 6. Odpovědi
  1. Když nebudeš trénovat, tak nedojdeš ani když budeš chtít.

   Vymazat
  2. Kdyz mas pravdu tak ti ji uznam. Ale tak zase nemusim snad chodit na kdejakou stalinistickou sracku...

   Vymazat
  3. Když máš v chalupě orchestrion,
   tak máš v chalupě orchestrion.

   Vymazat
 7. je to k dostani v dobre kvalite na ruznych nosicich

  OdpovědětVymazat
 8. Odpovědi
  1. ... můžeš zkusit i horské nosiče ... je to fakt všude.

   Vymazat
  2. Zkusil jsem nosič na kolo a nic tam nebylo. Mám jít k sousedovi do garáže?

   Vymazat
  3. Když to soused snese, tak se nežinýruj a jdi do toho.

   Vymazat
 9. Tam teda fakt už doprdele dost s těmi nepochopitelnými překlady názvů filmů!
  To jako prostě Smrt Stalina nemůže u nás být Smrt Stalina? Stalinova smrt ještě třeba.
  Neee tvl, to zas musí být Ztratili jsme Stalina, jako třeba kdyby jeho ochrance někam utek a teď bylo po celém CCCP vedeni pátrání, kam se jim ten Stalin ztratil.
  Franto vyjádři se, kdo je za tyhle zhovadilosti zodpovědný? Kdo určuje jméno filmu?
  Je mi naprosto jasné, že tohle se děje celosvětově a teď fakt nemluvím o přizpůsobení významu atd
  Ale sakra když se o tohle nejedná a je to jasné jako facka, tak Smrt Stalina nemůže být uveden jako Smrt Stalina?
  Už jen čekám na to, až k nám přijde americký film Monday a v naší distribuci to bude Úterý, protože prostě WHY THE FUCK NOT??!!

  OdpovědětVymazat
 10. Odpovědi
  1. Vidět full frontal Stalina a zemřít ..

   Vymazat
  2. Je tam full frontal nekolika mozku, vcetne Stalinova a Beriji.

   Vymazat
 11. Tohle bude kvalitní film. Z těchto důvodů: v Rusku je zakázaný. Molotova hraje Michael Palin (který Rusko v 90. letech za peníze BBC procestoval). Stalin a jeho památka si tento druh humoru zcela zaslouží (nač uvádět tisíce příkladů? Hladomor na Ukrajině v letech 1932-3 sám o sobě stačí tisíckrát). Enjoy.

  OdpovědětVymazat
 12. Už to trochu s tou cenzurou přeháníš, Fuko, ne? Ale je to vizitka tvojí ubohosti...

  OdpovědětVymazat
 13. Fuka se opět vzteká. Důsledně maže mé 2 jednoduché, slušné a věcné otázky. Otázky nastavující zrcadlo jeho ubohosti a neschopnosti!

  OdpovědětVymazat
 14. František Fuka, 1. března 2016:
  "Asi víte, že nemám nejmenší problém naprosto otevřeně a upřímně komunikovat i o poměrně osobních věcech. Natož o projektu FUKAFUTOKYU, na který mnozí z vás dali peníze."

  OdpovědětVymazat
 15. František Fuka, 12. prosince 2016, 21:53:
  "Tady se nic nemaže, ať je to jakákoliv kokotina."

  OdpovědětVymazat
 16. A je vytapetováno. Ani to nebolelo.

  OdpovědětVymazat
 17. Fuka své tvrzení z 1. března 2016:

  "Asi víte, že nemám nejmenší problém naprosto otevřeně a upřímně komunikovat i o poměrně osobních věcech. Natož o projektu FUKAFUTOKYU, na který mnozí z vás dali peníze."

  označil dnes za naprostou pravdu. A já mu na to říkám:

  Kdyby to byla pravda, Fuko, tak odpovíš na mé 2 jednoduché, slušné a věcné otázky. Je to prosté, odpovíš na ně a já je přestanu pokládat. Ale protože na ně neodpovídáš, tak to, co ty označuješ za naprostou pravdu, je NAPROSTÁ LEŽ. A ty jsi LHÁŘ.

  OdpovědětVymazat
 18. FUKA = cenzor, sprostý lhář a srab, co se bojí 2 jednoduchých, věcných a slušných otázek. Než aby na ně odpověděl, raději je maže (a svádí to trapně na Google...).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. už se na to vybodni a běž si hezky hrát s ostatními hobity

   Vymazat
 19. Dokument o Japonsku potichu skončil evidentně za vraty nějakého bolševického lágru. Franta "Cenzorshit" Stalin si myslí, že zapomeneme, ale my NIKDY nezapomeneme. NIKDY!

  OdpovědětVymazat
 20. Apropo, dejte si pozor, Fuka kvůli těm 2 jednoduchým, slušným a věcným otázkam už i BANUJE. Ubožák...

  OdpovědětVymazat
 21. Prý se ten Fukův dokument bude pouštět v kinech jako předfilm u Posledního z Aporveru, víte o tom něco?

  OdpovědětVymazat
 22. Problém je, že film je ve skutečnosti historicky velmi věrný - a nemám problém uvěřit tomu, že v reálu se tak postavy skutečně v daných situacích chovaly (u scény Stalinovy smrti si autoři ke stvoření absurdního divadla skutečně nemuseli vymýšlet). V tom tkví mistrovství téhle "komedie" - tragédie. Atmosféru totalitní absurdity, libovůle moci a intrik v politbyru vystihuje film naprosto přesně. Všechno je postaveno na reálných událostech.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Taky by mě zajímalo, co je ve filmu tak zásadně nepřesného, že to nečtenáři Fukovi zabránilo ve vychutnání filmu. Když někdo v recenzích radostně kvílí, jak v Transformerech 5 Transformeři významně pomáhali v lidské historii a že Stonehenge je energetický konečník planety a pak mu u sofistikovanější černé komedie o totalitě v Rusku vadí pár písmenek v názvu jinak, je to skoro tak komické jako 70% pro Bony a klid 2.

   Vymazat
 23. Recenze, Michael Palin a Steve Buscemi mě přiměli shlédnout tento film a – co bych chodil kolem horké kaše – byl jsem jím nadšen. Extrémně černá, hodně vtipná a skvěle zahraná komedie, ze které zároveň nemálo mrazí. Historicky opravdu poměrně přesná. 60 %? To mi nepřipadne ani z recenze. (Osobně bych dal minimálně 80 %.)

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.