26.3.18

Recenze: Ready Player One: Hra začíná [Ready Player One] - 70%

V roce 2045 žije většina lidí v nuzných slumech, ale je jim to jedno, protože většinu času tráví v globální VR hře OASIS, kde probíhá brutální "lov na velikonoční vajíčka". Totiž, hlavní tvůrce OASIS James Halliday (Mark Rylance) uschoval před svou smrtí někde ve hře tři klíče, a kdo vyřeší rébusy a všechny je najde, ten se stane vlastníkem celého systému. Proto chce tyto klíče zoufale získat i megazlá megakorporace IOI pod vedením megazlého Nolana Sorrenta (Ben Mendelsohn).

No a "vyvolenými" se samozřejmě stane pár teenagerů, tedy především hoch s přezdívkou Parzival (Tye Sheridan) a děvče Art3mis (Olivia Cookeová)...


Steven Spielberg natočil megadrahou adaptaci slavné stejnojmenné knihy, která je jakýmsi "pornem pro geeky", neboť v roce 2045 zjevně frčí popkultura minulosti, a to především sedmdesátá a osmdesátá léta. V OASIS se to tudíž hemží stovkami odkazů především na videohry, filmy a jiné popkulturní motivy minulých desetiletí.

A to je jakýsi dvousečný meč tohoto filmu (dvousečný podle toho, jestli je pochytíte, nebo ne). Většina se ho odehrává uvnitř OASIS a různé reference a minireference na nás z plátna létají opravdu nonstop. Někdy jsou zásadní součástí děje (a pokud je nepochopíte, nebudete mít tušení, o čem se právě mluvilo a co z toho vyplývá), ale především je to jakási všudypřítomná výplň, nemající hlubší význam, než abyste se na půl vteřiny pousmáli, protože jste tu referenci identifikovali.


A jsou to občas reference pěkně obskurní a občas z filmů nebo videoher, které u nás zná málokdo, a už vůbec ne někdo, komu je pod třicet – je to vlastně už film pro pamětníky! Namátkou si vzpomínám, že jsem zaznamenal konkrétní a celkem významné odkazy na filmy Excalibur (keltské zaříkávání), Monty Python a Svatý grál (svatý handgranát) nebo (abych uvedl něco, co asi vůbec znát nebudete) Řekni cokoliv (magnetofon nad hlavou). Budete se těmi odkazy bavit asi tak přímo úměrně tomu, jak hodně se bavíte při pohledu na tyto dva plakáty:Pokud nemáte tušení, čím by tyto plakáty měly být zábavné, pak vám bohužel pravděpodobně unikne celá jedna vrstva humoru v Ready Player One. Což není zanedbatelné kritérium...Všechen ten nával popkulturních referencí je místy až nezvladatelný. V recenzi na druhý Pacific Rim jsem litoval, že se v něm objevil Gundam jen na pár sekund a neměl významnější roli. V Ready Player One se Gundam objeví také a má dost významnou roli. Ovšem ve stejné scéně (monumentální bitva) se objeví také Tracer z "Overwatche", vojáci z "Halo" a nějaká želva ninja (nebo to byl BattleToad?) a současně jsem se v tu chvíli snažil rozklíčovat, odkud znám toho pavoukoidního robota vedle nich – abych posléze zjistil, že odnikud, protože to byla originální kreace pro tento film. Ale následkem toho mi jistě unikl tucet dalších odkazů v téže scéně... Je to vskutku ještě intenzivnější nával než cartoonové odkazy ve Falešné hře s Králíkem Rogerem. Rozhodně oceňuji námahu, kterou museli producenti mít se získáním oficiálních práv na všechny ty odkazy. Ale občas mi to připadalo poněkud samoúčelné...

A pokud jste filmový fanoušek, celé to samozřejmě má ještě meta úroveň, spočívající například v tom, že když se na plátně objeví DeLorean nebo "Zemeckisova kostka" (vracející čas), zazní pár tónů hudebního motivu z Návratu do budoucnosti. A skladatelem soundtracku Ready Player One je Alan Silvestri (protože John Williams byl vytížen posledními Star Wars). Alan Silvestri, který složil soundtrack k Návratu do budoucnosti. A imitoval tehdy Johna Williamse, protože to Spielberg (producent Návratu) tehdy chtěl. A nyní ho imituje opět... Což má ten nezanedbatelný kladný efekt, že jsem si při odchodu z kina broukal ústřední motiv, což se mi věru dnes často nestává.

Možná se divíte, že věnuji tolik odstavců nějakým vteřinovým popkulturním referencím, ale věřte mi – některé scény jsou založené především na tom, že je v nich hromada těch referencí. Tady na pět vteřin Harley Quinn, tady na půl vteřiny Joker, tady na vteřinu Batmobil. Nebo to bylo nějaké jiné slavné auto...?

Ale teď už ke zbytku filmu:

Je zřejmé, že scénář psali lidé (včetně autora knižní předlohy), kteří jsou patřičně znalí fanoušci a mají intimní znalosti toho, co je to hra "Adventure" pro Atari 2600, čím byla významná pro herní historii a jak se tyto znalosti dají logicky zaimplementovat jako hádanka do sci-fi příběhu. Na druhou stranu vzhledem k tomu, že jde o film zaměřený na nerdy, je poněkud překvapující, jaké logické díry a nevysvětlitelnosti jsou v některých jeho pasážích. Například předmět, který by v rámci MMO hry umožnil hráči vrátit čas pro ostatní hráče o minutu zpět, by musel být natolik "overpowered", že by jeho používání muselo zcela narušit vybalancování hry. A hra, v níž smrt vašeho avataru znamená, že přijdete o všechno, co jste za měsíce nebo roky hry nashromáždili, by se asi těžko stala populární. A kdo vlastně celou hru OASIS provozuje (tzn. kdo platí servery a konektivitu a co přesně z toho má)?

Je samozřejmé (a správné), že uvnitř OASIS všichni vypadají jaksi "uměle" a chovají se převážně podle očekávaných vzorců. Bohužel, většina postav se tak chová i "v reálném světě" a obávám se, že to není sofistikovaný záměr. Vlastně jedinou postavou, která mi přišla zajímavá a nešablonovitá, byl Mark Rylance jako nerdovský vynálezce (ve vzpomínkových a virtuálních scénách).

Přestože patřím pravděpodobně k nejideálnějším divákům tohoto filmu, místy jsem se v zápletce poněkud ztrácel a například jsem vůbec nepochopil, jak byla vyřešena třetí nápověda (něco o dělitelnosti nějakým magickým číslem, což vedlo k nějaké pevnosti...?). Byl to odkaz na nějaký film, který jsem neznal, nebo to prostě jen vychrlili příliš rychle na to, abych si to stačil přebrat?

Film má dvě hodiny a dvacet minut, takže se rozhodně nedá brát jako "svižná jednohubka" a jeho tempo je poněkud nevyrovnané. Po necelých dvou hodinách dojde k masivní orgasmické (nerdovské) virtuální bitvě, která se nedá ani pořádně smyslově zpracovat, a po ní mě opravdu už moc nevzrušovalo, že nějaká auta honí v reálném světě nějakou dodávku a někdo možná reálně zastřelí hlavní hrdiny (ale spíš ne, protože tohle není ten druh filmu)...

Ready Player One dopadl víceméně podle mého opatrného očekávání, což je dobrá i špatná zpráva. Je v něm mnoho zábavného a vzrušujícího především díky tomu, že jeho tvůrci měli obrovský rozpočet a dobré kontakty v showbyznysu. Skutečnost, že ho režíroval ten člověk, kterého jsme před 30 lety všichni zbožňovali, je jaksi upozaděná a méně důležitá...

P.S.: Kamera je při akčních scénách tak divoká, že výrazně doporučuji sednout si v kině dál od plátna. Naopak výrazně nedoporučuji 3D verzi (je dělaná v postprodukci a spousta scén je tmavá) a/nebo dabing.

P.P.S: České titulky jsou velmi kvalitní (Petr Zenkl), ale našinci samozřejmě ještě o něco víc komplikují vstřebání a pochopení všech audiovizuálních podnětů.

55 komentářů:

 1. S tím Say anything jsi mě urazil. A co se týče recenze, připadlo mi, že čtu recenzi na knížku. Měl jsem z ní stejný dojem.

  OdpovědětVymazat
 2. Servry se plati z reklamy myslim.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Měl jsem dojem (dojem!), že v OASIS žádné reklamy nejsou a právě zlý IOI je tam chce namontovat až se ho zmocní.

   Vymazat
  2. Právě jsem dočetl knihu v originále, abych to stihl před filmem.
   GSS neboli firma, která vyvinula OASIS má zisk primárně z poplatků za "teleport" v rámci OASIS, dále za různé služby NPC, prodeje virtuálních předmětů a prodeje pozemků až celých planet firmam z reálného světa.

   IOI je zlá, chce vyhrát hru (jako první získat vejce), aby se mohli zmocnit OASIS a dát do ní reklamy, nehrát si na "soukromí" a x dalších "zlých" změn.

   Jak a kdo přišel na kterou nápovědu, klíč, bránu je v knížce pěkně rozebráno.

   Ad 70' 80'
   V roce 2045 frčí 70' 80' kvůli "hře". Zakladatel OASIS do hry, kterou udělal a "spustil" jí po jeho smrti, ukryl 3 klíče ke 3 branám a nápovědy, kde klíče jsou a zkrátka celá hra je propletena odkazy na léta jeho mládí.

   Ad "nehratelná hra"
   Drtivá většina lidí je v OASIS low level a švorc stejně jako v reálném světě. Jen si prostě užívají/pracují/vzdělávají a žijí ze dne na den. Ti kteří řeší "hru" nebo PvP souboje jako smysl života těch se týká levelování a problém s jedním životem.

   Toť moje postřehy .-)

   Vymazat
  3. Proč v originále, když dávno vyšla česky?

   Jsem na film zvědavá, neb mi kniha připadala nezfilmovatelná. Vše v ní je uspokojivě vysvětleno oběma směry - do retro odkazů i do sci-fi budoucnosti, ve které se odehrává. A veškerá realita příběhu je tak naivní, jako naslouchání reklamním popěvkům v Demolition Manovi.

   Obávám se, že mi popkulturní odkazy budou ukradený, a to i ty, které stihnu rozšifrovat.
   Ledaže by hrdina nosil tričko se Sandokanem.

   Vymazat
  4. Aničko MArabu, jsou lidé, kteří čtou v originále i Harryho Pottera. Je to víc cool.

   Vymazat
  5. Corvus - Jestli si někdo myslí, že číst Pottera byť v originále bylo cool, tak by ho měl někdo přejet kombajnem.

   Anička - včera na Žižkově jsem viděl dva Sandokany bez trička. A znam jednoho kterej si řiká v elektronický komunikaci Soundocan.

   Vymazat
  6. Knihu jsem docetl predevcirem a film videl dnes a vychazi mi jako jasny vitez kniha. Ve filmu je hodne veci jinak a hlavne nelogicnosti... v knize riskoval Wade tim, ze se nechal zatknout, aby se mohl hacknout do ioi zevnitr, ve filmu ma Sorrento heslo napsane u zidle? Wtf. Chybi mi zdurazneni toho, ze kdyz Wade hledal prvni klic, byl naprosta nula, co si nemuze dovolit vycestovat ze skolni planety, mel jen treti uroven postavy. Delorean si koupil az po ziskani prvniho klice, kdy se stal slavnym a mel prachy z reklamy. Jinak podle me zvorali scenu, kdy Sorrento oznami Wadeovi ze vi kde ve skutecnosti bydli. V knize se to dovidame ve stejne chvili kdy on a jsme tedy stejne prekvapeni, ve filmu to vime driv nez Wade. Jo a chybel mi Johnny Petka

   Vymazat
 3. Není i Svatý granát z herní série Worms ?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. V RP1 je doslova "Holy hand grenade" a vypadá stejně jako v Monty Python. Jestli je i ve Worms, tak se odvažuji tvrdit, že tam je na počest Monty Python.

   Vymazat
  2. Presne tak. V knizce hrdina primo sehraje nazivo cely dej svateho gralu. Ve filmu mi to nedoslo a spis mi to evokovalo ty wormsy, tak jsem jen cekal az granat pouzije a ozve se ono haaaleluja... zel neozvalo :/

   Vymazat
 4. Nejideálnější. Krásné to moderní adjektivum. Už aby bylo kolektivně zapomenuto.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nejideálnější je nejbližší ideálu, jak je to jen reálně možné zvládnout, nikoli však ideální.

   PS: „Do místnosti vešel starší pán.“ vs. „Do místnosti vešel starý pán.“ Kterému z nich podle vás bude více let?

   Vymazat
  2. WIFT Wrapuch: No. To víš, že ne, debile.

   Vymazat
  3. Brno Mrskač, už si myješ vagínu?

   Vymazat
  4. Starý pán znamená očividně starý. Starší pán znamená neurčeného postaršího věku. To přeci nemá se stupňováním adjektiva vůbec nic společného.
   Ideální je koncový, definitivní, kýžený a stoprocentní stav. Nejideálnější je debilita. Blahopřeji.

   Vymazat
  5. No, když na tu otázku odpovíte takto vyhýbavě, tak to opravdu nic společného nemá. Ale když odpovíte jasně, který z nich je starší, tak to má společného docela dost :). Ale nechám vás při tom, že vám vyhovuje, že „nejideálnější“ je debilita. Já mám ten rozhled trošku širší a otevřenější a to zase vyhovuje mě. Důležité na tom je, že si i přes tuhle nesrovnalost rozumíme :).

   Vymazat
  6. Rozhodně si můžete definovat slova po libosti a používat je, jak vám to vyhovuje, ale to nic nemění na tom, že nejideálnější (stejně jako nejmaximálnější a nejoptimálnější) je opravdu debilita.

   Vymazat
  7. Všichni jste úplně debilotní. Starší je ten starší, ví to i moje sedmiletá neteř.

   Vymazat
 5. A proc ze jsou teda ty plakaty humorny?

  OdpovědětVymazat
 6. "A hra, v níž smrt vašeho avataru znamená, že přijdete o všechno, co jste za měsíce nebo roky hry nashromáždili, by se asi těžko stala populární."

  Jojo az na vsechny ty sandboxy, ultimy online a z modernejsich casu napr. Eve online. Nekteri lidi jsou holt masochisti no :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Co třeba takové Diablo v HC módu, že.

   Vymazat
  2. Přesně... akorát že teda to člověk nehrál měsíce až roky... ...oh... ...wait...

   Vymazat
 7. Takže film je lepší zkouknout ve 2D než IMAX 3D?

  OdpovědětVymazat
 8. Joust online
  http://www.retrogames.cz/play_042-Atari2600.php?language=CZ
  F12, potom sipky a medzera

  OdpovědětVymazat
 9. v cem jsou zabavne nebo usmevne popkulturni reference? jakoze hihi ja jsem poznal co tim mysleli to je zajimave?

  OdpovědětVymazat
 10. Jelikož jsem k Řekni cokoliv dělal titulky, tak jsem s kazeťákem nad hlavou obeznámen víc, než se svatým granátem (protože jsem Svatý grál už léta neviděl). Ale měl jsem dojem, že zrovna ta scéna s tím kazeťákem je i u nás dost známá.

  OdpovědětVymazat
 11. Jelikož jsem k Řekni cokoliv dělal titulky, tak to znám nazpaměť. Ale scénu s kazeťákem nad hlavou jsem znal i předtím. Navíc už to bylo parodováno i jinde (takhle z fleku si vzpomínám třeba na Family guy).

  OdpovědětVymazat
 12. Odporúčam. V porovnaní s Pacific Rim to je rozhodne na viac ako 70%.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Romanko tam někde zahlídl něco, co připomínalo zelenej chrchej z Ghostbusters a okamžitě dává 90%.

   Vymazat
  2. Budem si to musieť pozrieť ešte raz. Vďaka za tip.

   Vymazat
 13. specialne pri tejto rezencii je vazne nahovno, ze fuka sa nenaucil v detstve citat knizky.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Preco by to doboha robil? Fuka je rovnou pisal.. :)

   Vymazat
 14. Myslim ze Holy Handgrenade je odkaz na Worms,coz? 😎

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Worms World Party - 2001
   Monthy Python and the Holy Grail - 1975

   Co myslíš? :)

   Vymazat
  2. Bylo to už dávno i ve starších worms vy jelita, ale samozřejmě je to z grálu.

   Vymazat
 15. hm, na zacatku filmu je nam hra predstavena jako misto, kde muzou vsichni delat veci, ktere v realite nemuzou a ktere z toho prostoru cini mnohem atraktivnejsi misto nez realitu; nacez celej rilm vsichni resi ze nekomu neco useknou/zastreli a ziskaji z toho coiny, za ktere si muzou koupit lepsi strilitko; zdaleka nejvic mi to a referovani na klany pripominalo nejake dementni mmorpg pro patnactilete picusky coz imho neni uplny hracsky mainstream minimalne v poctu her vs celkovemu poctu her; tez bych tipoval, ze hloubavi nerdi necim takhle dumbed down pohrdaji (tozn hrami, kde je potreba hybnout packou, aby se vymenilo core reaktoru a hrac byl za hrdinu); byl to takovy naspidovany zdetinstely a obarvickovany matrix pro dnesni generaci patnactiletych, kteri streamuji, jak nekde online farmi nejakou picovinu

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No jde o to, ze ty svety jsou uz vytvorene, vstup do nich je sice zdarma ale je treba se do nich nejak dostat... at uz vesmirnou lodi nebo teleportem. A oboji stoji nemale realne penize. A vytvorit si svuj svet samozrejme taky neni zadarmo. V knize si hrdina az po odemknuti druhe brany koupi soukromou planetku a vytvori si na ni nedobytnou pevnost. Protoze je ve vate, jak prodava svyho avatara k reklamnim ucelum co by slavna osobnost

   Vymazat
 16. Sracka Pacific Rim za 80% a toto za 70%??? A este poznamka k 3D: bol som na to v IMAXe a urcite to patri k tomu najlepsiemu co som v 3D videl. Zhliadnuta aj 2D verzia a ziaden tmavsi obraz som nezachytil...neviem kam chodi pan Fuka na projekcie, ale v tomto je trochu mimo...ako cela jeho recenzia...

  OdpovědětVymazat
 17. videno vcera s myma detma (10+12) a moji matkou (73) a naramne jsme si to vsichni uzili. ani chvilku jsem se nenudil. spielberg je buh.
  a nemyslim, ze, cituji: je film zaměřený na nerdy. asi jako psat, ze indie byl film zamereny na archeology.

  OdpovědětVymazat
 18. Proč má na začátku brýle, které odloží před vstupem do VR a pak už je nikdy nemá?

  OdpovědětVymazat
 19. 3ti napoveda:
  ‘if you know the answer ultimate Divide it by the number magic And what you need,want and desire Will be found at fortress tragic’

  Ultimate answer from hitchhikers guide is 42

  The magic number is 3 from the Schoolhouse rock

  42 divides by 3 is 14, so sector 14 is where the fortress is.

  So IOI searches every fortress and found castle Anorak

  They got it 1st as the high five were busy trying to escape IOI at the time.

  OdpovědětVymazat
 20. Film celkem ok, ale nechapu v cem byl ten oblek vyhodou, kdyz ho akorat vsechno vic bolelo.

  OdpovědětVymazat
 21. Dlouho me zadny film tak nedostal. Od Fuky jako pc nerda jsem ocekaval minimalne 90%. Videl jsem to podruhe behem tri tydnu a je to jasna 100% zalezitost, ktera zraje. Za 20 let to bude klasika jako dnes et mimozemstan a dalsi. I mladsi bracha - gamer rikal, ze je to excelentni. A to se mu libi jen maloco. :)

  OdpovědětVymazat
 22. Predesly koment se asi neodeslal, tak jen ze od Fuky jsem jako od pc nerda cekal alespon 90%. Me uz dlouho zadny film tak nedostal. Vylozene nadseni. Videl jsem to dvakrat behem tri tydnu a je to za 100%. Tohkle vznika jednou za par let. Super herci - Hallidayova postava emotivni, realna. Nejvic miluju jeho scenu kde rika, ze nema rad pravidla, ze by se rad vratil nazpet. Akcni sceny jsou na takovem levelu, ze i Bay by si delal zapisky. Dlouhe, prehledne, plne detailu, destrukce, napadu. Radost pohledet a slyset to.

  OdpovědětVymazat
 23. už jsem viděl snad 10 x nejlépe s bráchou a hledáme v tom nějaký vtipy/postavy. že jsme našli hello kitty a sonika nepřekvapí.
  ale když se art3mis ve "vzpomínkách"promění v tu čtyřrukou obludu to je jasnej "Bug" z Kruanovejch dobrodružství :)

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.