14.3.18

Recenze: Tomb Raider (2018) - 50%

Lara Croft(ová) (Alicia Vikander[ová]) se potlouká bez peněz Londýnem a živí se jako messenger, protože odmítá podepsat prohlášení o tom, že její otec, sir Richard Croft, zemřel. Stále totiž věří, že táta někde v dáli žije, a dokud žije, ona nemůže zdědit jeho miliardy.

Pak objeví otcovy mapy k japonskému ostrovu Jamatai, kde se skrývá hrobka císařovny Himiko, kterou Richard chtěl objevit, aby oživil svou mrtvou manželku, a aby se ke královnině magii nedostala zákeřná organizace Trinity.

Takže se Lara záhy vydává s mladým Asijcem (synem otcova kamaráda) k onomu ostrovu, odkud SE JEŠTĚ NIKDO ŽIVÝ NEVRÁTIL. No a na ostrově už samozřejmě čile pátrá Trinity...


Nový filmový reboot slavné videoherní archeoložky vychází především z nových her, takže je v něm Lara jaksi zranitelnější, psychologicky složitější a "realističtější". Občas brečí, občas krvácí, nedělá cool akrobacii a nemá cop, bujná prsa ani pistoli (pistole se v její ruce poprvé objeví tři vteřiny před koncem filmu). A nemá vůbec žádná vypiplaná technická udělátka. Tím vším se tedy zásadně liší od Lary minulých desetiletí a znamená to, že ve filmu je velice, velice málo zábavy.


A když se tentokrát nedočkáme ani vtipů, ani absurdně šílených akčních sekvencí (což pojkládám za velkou chybu, ale je to zjevně tvůrčí záměr), čeho se tedy vlastně dočkáme? Inu, obávám se, že pokud jste viděli trailer, viděli jste skoro všechno, co vám film nabídne:Takže: Jedna krátká honička v Hongkongu, jednaakční scéna se ztroskotáním lodě, jedna akční scéna se starým vrakem letadla a vodopádem, jedna akční scéna při útěku před žoldáky v džungli a jedna akční scéna v hrobce. A navíc (což v traileru neuvidíte) jeden závod na kole v londýnských ulicích a velká spousta flashbacků (do Lařina dětství) a filosofování o smyslu života, rodičovské lásce a podobných věcech, které bych od filmu s názvem Tomb Raider nečekal (je mírný spoiler, když napíšu, že zápletka filmu na první pohled hodně připomíná Indianu Jonese a poslední křížovou výpravu).

Vikanderová je dobrá herečka a snaží se, aby Lara v jejím podání působila jako reálná postava. Ovšem reálná postava, která je nesmrtelná, skáče pět metrů a dokáže zabít dospělé chlapy holýma rukama (i když v tom nemá žádný trénink, jen pár hodin poloamatérského boxerského výcviku).

Celý film rutinně řemeslně směřuje k tomu, že se ve finále konečně raiduje nějaký tomb, a... řeknu vám, taky nic moc. Dokonce si myslím, že bylo z filmu něco vystřiženo, protože způsob jakým Lara řeší rébusy a překonává nástrahy hrobky, hraničí občas s debilitou (mírné spoilery do konce odstavce). Například se propadá podlaha, ona má vložit do otvoru kámen správné barvy, společník na ní zařve "vyzkoušej všechny", což Lara udělá, a jeden z nich je ten správný. Ehm... A pak se musí podle legendy setkat s "armádou mrtvých královniných služebnic", takže v hrobce najde stovky rakví s mrtvolami, nic se nestane a Lara jde dál...

Norský režisér Roar Uthaug (Vlna) skládá scény dohromady s dostatečnou řemeslnou zručností, Tom Holkenborg (Junkie XL) do toho dostatečně řemeslně zručně elektronicky rytmizuje, ale celé to jaksi postrádá jakoukoliv "wow" scénu, hlášku, nebo nedejbože originální myšlenku, a úplně všechny vedleší postavy jsou nudné nebo otravné. Tenhle Tomb Raider je přijatelný start nové filmové série, ze které by časem teoreticky mohlo něco fajn být, ale nemám nejmenší chuť vidět jakoukoliv jeho scénu znovu. Na rozdíl od většiny scén všech Indiana Jonesů (ano, všech).

49 komentářů:

 1. Odpovědi
  1. Vo dvě buzno a i kdyby, Ester to měla vo setinu se(kundy) Historii zajímá jen prga a ne o kolik to bylo.
   A navíc by to bylo i dřív, ale z iPhonu, se mi z ňákýho důvodu nevkládaj komenty.

   Vymazat
  2. Máš aspoň Xko, že si tady tak honíš triko?

   Vymazat
  3. Triko jsem jeste nehonil, jaky to je?

   Vymazat
 2. Odpovědi
  1. Rábus je hádanka, kterou řeší Jiří Lábus. Čemu nerozumíš?

   Vymazat
  2. Rozumim všemu: autobus, kterej dělá rámus.

   Vymazat
 3. A neni Lara trochu na palici? Když by podepsala tak má peníze a může je použít na vypátrání táty a pak by se to nějak pořešilo.

  A jestli nemá ani prsa...Co je to za módu obsazovat vychrtliny, když předloha má fanoušky i díky vzhledu? A to se mi Alicia celkem líbí, narozdíl od Gal Gadot.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Megacecky by prekazely pri horolezeni.

   Vymazat
  2. Ale prdlajs. Navic by jeste prilakaly k lezeni spoustu neduzivych chlapcu a treba i divek.

   Vymazat
  3. Nemusí být hned cecky jako necky, stačí normální necky nebo normální cecky. Taky by mě zajímalo, proč jsou herečky plochý nebo maximálně s jedničkama. A některý ještě ne moc hezký. To vážně tomu šéfujou samý vybělený teplometi?

   Vymazat
  4. Presne. Ja koukal na Rychle a zbesile, kokotina hrozna, ale byla tam Elsa Pataky tak jsem to dokoukal a v dalsim dile se chtela vratit Rodriguez, takze Pataky upozadily a tu lesbu frkli k Dieselovi, coz se mu asi libilo kdyz je gay(to se moc nevi) a to uz jsem nedokoukal. Nebo Antje Traue, taky dobra samicka :-)

   Vymazat
  5. A u Avengers & spol. jedinou pichatelnou Hayley Atwell vyplejtvali hned na zacatku. I kdyz Olsen ma taky neco do sebe.

   Vymazat
  6. Jimmy Olsen je v DC univerzu, nevymejslej si ;)

   Vymazat
 4. FF, preco si vlastne slovo "pot" prelozil na oscaroch ako popkorn?

  OdpovědětVymazat
 5. S Asiatem, ne s "Asijcem", Franto, krucinál. A ta krátká honička v Hongkongu je tam dvakrát? Jednou tam a podruhé zpátky?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. http://prirucka.ujc.cas.cz/?slovo=Asijec

   Vymazat
  2. To nebyla příliš výmluvná odpověď. Co má vlastně ten odkaz znamenat? Že se někdo rozhodl toto bizarní slovo orazítkovat a poslat do světa? Úzus říká něco jiného. Nikdy jsem takové slovo nečetl ani neslyšel. Pro mě neexistuje.

   Popravdě, nepoužívám ani slovo "Asiat". Co vlastně vyjadřuje a kdo do této definice patří? Obyvatelé Kambodže? Čukotky? Hongkongu? Rybáři na všech březích Kaspického moře?

   Vymazat
  3. Eště bych přidal lidi, co v asii (údajně) točí dokumenty.

   Vymazat
  4. Pane bože, Asijec? Fakt? Co to znamená, že "se" dnes pro obyvatele Asie dává přednost pojmu Asijec, Asijka? Kdo tomu dává přednost?
   A to jsi Franto nejdřív vygooglil, nebo to máš z presskitu?

   Vymazat
  5. No, jestli jste si všimli, tak v cizině úspěšně přešli naši snahu o přejmenování z Czech Republic na Czechia .. a jsem tomu rád. Naopak jsem nerad dnes v rádiu slyšel namísto Slovensko .. považte "Slovansko" ... ano na rádiu ČR.

   Vymazat
  6. Místo asijce/asiata doporučuji hezké české zvukomalebné slovíčko šikmoočka.

   Vymazat
  7. Grime Asiat je obyvatel asijského kontinentu. Nepoužíváš ani slovo Evropan? Afričan?
   U všech jsou potom v těch lidech rozdíly, Nor nebo Švéd také všeobecně vypadá jinak, než Španěl nebo Ital, a co?
   Vždyť to dobře sám víš tak neblbni a nepiš nesmysly.

   Vymazat
  8. Slovo Asiat je jako deka, kterou chceš přikrýt celou Asii a pak zjistíš, že je malá. Většinou se pod ním rozumějí obyvatelé jihovýchodní Asie, méně už turkické národy a stěží někdy Indové či Peršané. Nemluvě o Rusech. Opět vládne úzus, ne definice.

   Vymazat
  9. Na PornHubu je všude asian, takže se správně píše asian. VYŘEŠENO A NEMÁTE ZAČ VY BULVY.

   Vymazat
 6. Proč nemá cop, prsa a pistoli?!
  Nejenom že jsou to jediný věci, který jsem měl na tý sérii rád, ale hlavně to jsou základní atributy. Vždyť to je stejný, jako kdyby vzali supermanovi plášť anebo Jonesovi bič, sakra.

  OdpovědětVymazat
 7. To je ta hezká pani z "Ex Machina"? Takhle se zahrabat, ble.

  OdpovědětVymazat
 8. Cecky, cop a krochna jsou v píči. Laře zůstalo jen MeToo ...

  OdpovědětVymazat
 9. Tím mladým Asijcem doufám není míněn 43letý Daniel Wu?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Což je 43 jar nějaké stáří?

   Vymazat
  2. Ano, Anno, jest. Věk se může zdát pouhým číslem, však smrt číhá za každým rohem, ultimátně spravedlivá, neúprosná, neúplatná. V kině seďte ne u plátna.

   Vymazat
 10. Chápu, že by asi každý chtěl mít v portfoliu kultovní sérii jako Indiana Jones. Od režiséra, přes paní, co kávu vařila, až po PR kravaťáky. A svým zasazením k tomu má Tomb Raider nejblíže, ale to by filmy podle her musely mít drobátko jiné kvality. A nesměli je točit nýmandi jako Uwe či Roar (ehm). A že tam hraje maskulinní oscarová herečka? A CO JAKO? Už jen to, že hraje v takové sračce si zaslouží popotahování v diskuzi. Asi vidina rychlých peněz. Ostatně, co chce hrát ve filmu podle hry. Další z nekonečné řady herních adaptací. Další průjmíček jako filmový Assassin, Doom, Bloodrayne, Ve jménu krále, Tomb Raider 1 a 2, Hitman atd. apod. Film, který si zaslouží jít rovnou na véháes. Film, na který si za půl roku nikdo nevzpomene.

  OdpovědětVymazat
 11. Tak to si pockam na porno verzi, ta snad vsadi na tradicni hodnoty a megakozy.

  OdpovědětVymazat
 12. aha... takže tvůrci chtějí abysme šli na film Tomb Raider kde je Lara Croft která nemá ani prsa, ani dlouhý vlasy, ani pistole a nejsou tam ani žádný šílený akční scény pro který jsme koukali na předchozí filmy.. Proč bych na to teda vlastně měl jít?
  Tohle si nepustím ani za půl roku z DVD. Zbytečný.

  OdpovědětVymazat
 13. Par poznamok k recenzii po videni filmu (obsahuje spoilery):

  "Například se propadá podlaha, ona má vložit do otvoru kámen správné barvy, společník na ní zařve "vyzkoušej všechny", což Lara udělá, a jeden z nich je ten správný."

  To je blbost, jasne tam skombinuje modry a zlty kamen, cim vznikne zelena (tusim "farba zeme" alebo take nieco tam spominaju)

  "nemá žádný trénink, jen pár hodin poloamatérského boxerského výcviku"

  toto tiez nechapem, z kontextu mi bolo jasne, ze na treningy chodi pravidelne (nie je to box, mimochodom), pozna sa so spravcom telocvicne (dlzi mu prachy, atd.)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To fakt u Frantu este prekvapuje?

   Vymazat
  2. kedze je uvedeny ako autor titulkov, tak celkom aj ano :)

   Vymazat
  3. Franta si pravidelne z filmov nepamata ani picu :) O to zabavnejsie su tieto jeho blaboly ktore nazyva recenziami

   Vymazat
 14. Baahubali! Kašlete na Amerikány, telugu pecka jako Baahubali je k nenahrazení.
  Mmch, Franto, díky za to (ne)přechylování!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Baahubali je dobrej, ale prvnich cca 40 minut je dost utrpeni.

   Vymazat
 15. Říkal jsem si - budu věřit těm 50% a ani nestáhnu, ale nakonec jsem to zkouknul.
  Bohužel, tentokrát se Franta nemýlí - je to otravná nudná ptákovina s předvídatelným dějem, předvídatelnou akcí, debilní mytologií, debilním záporákem a otravnou rodinnou linkou. Jedinými pozitivy jsou tak sympaťačka Alicia, které byste z fleku odpustili i větší pitomosti, a stejně sympatický Daniel Wu, kterému ale nedovolili si do záporáků ani kopnout :-(

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.