22.3.18

Recenze: Švéd v žigulíku - 70%

Ostřílený švédský top manager Bo Inge Andersson je pověřen řízením ruské mega automobilky Lada v Toljatti, která byla v 70. letech symbolem komunistického hospodářského zázraku, ale dnes je v totálním rozkladu a prodělává miliony. Nebude to snadný úkol a kamery českých dokumentaristů ho při tom sledují...

Především by se slušelo upozornit, že tento film je méně o objektivních problémech manažování velké automobilky a více o poměrně intimním pohledu na jednoho člověka a mentalitu ruské společnosti. Znamená to, že se nedozvíme moc o tom, jaké konkrétní problémy Andersson má s továrnou a se zaměstnanci – spíš to vytušíme ze střípků, které nám filmaři ukážou, a z toho, jak se Andersson a ostatní tváří. Občas mi to trochu vadilo a chtěl bych vědět víc. Jaký přesně měl Andersson vztah s tou českou manažerkou a jejím synem (jestli to byl její syn?)? Jak přesně došlo k tomu, že složil funkci? To bych rád věděl.


Ale příliš nevadí, že se to nedozvím, protože tento dokument je především o zachycení jisté bizarní postkomunistické atmosféry, která je místy dokonale kafkovská. Například když se zjistí, že automobilka zaměstnává spoustu lidí, kteří nic nedělají, a nikdo neví, co by měli dělat. Nebo když se objeví, že strojovna v podzemí je už dlouho zatopena vodou a nedá se s tím nic dělat, protože "je tam taková podlaha". Nebo když závodní klub otužilců chce od továrny sněžnou frézu, a když ji dostane, tak ji nechce, protože je 4 roky stará, a ne nová...I když jde o dokument, měl jsem z něj podobný dojem jako z Hologramu pro krále nebo Lovu lososů v Jemenu. Nebo dokonce jako z něčeho od Wese Andersona, protože tvůrci si velmi dobře umějí pohrát s vizuální stránkou a dokážou udělat normální monolog vtipnější tím, že protagonistu správně geometricky umístí do velké sauny nebo do pokoje s medvědí kůží.

Také oceňuji, že se tvůrci vyhnuli největším stereotypům a nevěnují zbytečně moc času tomu, jak všichni v Rusku chlastají a rozkrádají.

Pokud pominu onu výše zmíněnou absenci faktů, pak jde rozhodně o vydařený atmosférický a stylový film, což je o to významnější, že tvůrci jsou debutanti.

P.S.: Pokud se vůbec nevyznáte v autech (např. já až do konce filmu nepochopil, co má Lada společného s žigulíkem, pokud něco), ničemu to nevadí.

33 komentářů:

 1. Odpovědi
  1. Kolem poledne slušní lidí žerou v kantýně a nebrouzdají po netu vole.

   Vymazat
  2. Obědvám jako civilizovaný člověk přesně mezi 12:00 a 12:30 nad klávesnicí! Ještě jedna zničená prga a mám hattrick.

   Vymazat
  3. Jasně, ale svině jsi už teď. To by mohlo stačit ... nech nám naše Prgy.

   Vymazat
  4. Hoši, já vám jednu prgnu...

   Vymazat
  5. Tak to jsi ten oběd o 3 minuty přetáhl. A přesně z těchto důvodů tu 10 pětiletku v továrně na žigulíky nesplníš. Navíc jsi bolševická svině, co krade prgy. FUJ!

   Vymazat
 2. https://en.wikipedia.org/wiki/Zhiguli_(car_brand)

  Zhiguli was a brand of cars manufactured in Russia and Soviet Union by AvtoVAZ (Volzhsky Avtomobilny Zavod) during 1970-2012. The export variants were branded "Lada". The brand name was officially abandoned by the plant in mid-1990s.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A František si myslel, že Zhiguli je jméno autobota LADA, jako když se kamion jmenuje Optimus Prime.

   Vymazat
  2. Cikánskej autobot Žiguli, more.

   Vymazat
 3. Co je touvárna, proč "Švédský" a proč místo Švéda nepřijel do továrny spíše Putin, ten moloděc? Ten by dal věci hned do pořádku, pěkně po stalinsku.

  OdpovědětVymazat
 4. Naši dostali žigulíka jako svatební dar. Na palubce byly nápisy v azbuce. Sloužil 20 let.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ruský mladomanželia dostanú dnes Ladu ako svadobný dar. Na palubovke budú nápisy v azbuke. Bude im slúžiť 20 rokov.

   Vymazat
  2. Jen 20 let? Tak to je pěkný křáp. Já chodím celej život pěšky a to už 40 let!

   Vymazat
 5. Má ta scéna s prsatou boubelkou a mužem na medvědí kůži v romantickém salónku nějaké poutavé vyústění? (spoilery nevadí)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je-li řeč o vyústění, netřeba snad uvádět, ze bylo košilaté a vybělené.
   Medvěd, jako správný ruský medvěd, jistě v mládí jezdil v cirkusu na motorce a nyní si užívá zaslouženého odpočinku v romantické salónku, kde se pasivně stává součástí švédské trojky.

   Vymazat
  2. Medvěd hlídá texasky, čímž se z toho stává tzv. ruská trojka.

   Vymazat
 6. Ono Švéd v Ladě by znělo tak nějak... zajímavě... Člověk by nevěděl, jestli v Ladě jako autě, nebo v Ladě jako nějaké ženě jménem Lada. A jestli celý nebo jen pár cm.

  OdpovědětVymazat
 7. IMHO tvůrci měli obrovské štěstí. Česká "manažerka" se slabostí pro režiséra pustí štáb klidně do ložnice. Kameraman drží poprvé v ruce kameru místo foťáku a tak vlastně nechtěně vznikají epické statické kompozice. Další čeští členové "manažerského" týmu, kteří v ruském prostředí plavou jako ryba ve vodě a opakují prázdné fráze "do Ruska nejdete vydělávat, to musíte milovat". Nas*aný Bo, který nepochopil ruskou, ale ani českou povahu do poslední chvíle doufá, že se točí něco jako hrdinský epos. Zamilovaný do Češky (kdo z nás není, že?) si pouští na její žádost štáb k tělu.. Nechápe svoji roli bílého koně a statečně provede čistku, po dokončení je odejit, aby smetanu slízl někdo bližší Putinovi.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.