8.3.18

Recenze: Tátova volha - 50%

Elišce Balzerové umřel manžel (před začátkem filmu, takže ho neuvidíme) a ona prožívá krizi z toho, že ji teď už nebude nikdy nikdo milovat. Její dcera (Tatiana Vilhelmová) prožívá krizi z toho, že má rakovinu a že se o ni její manžel (Martin Myšička) příliš stará, proto se s ním chce rozvést. Obě dámy náhodou narazí na stopu z minulosti, která naznačuje, že nebožtík (který byl vždycky proutník) možná má kdesi utajeného syna (dnes již dospělého). A tak obě dámy nasednou do nebožtíkovy staré volhy a vydávají se objíždět jeho bývalé milenky a zjišťovat, jak je to s tím synem...


Nemám rád zjednodušování, ale když napíšu, že jde o "Další film od Vejdělka", a že trailer celkem vystihuje atmosféru filmu, tak si opravdu můžete udělat celkem jasnou představu o tom, jaká je atmosféra filmu, a jak funguje / nefunguje jeho humor. Takže jen pár dovysvětlujících detailů...


Film je především o atmosféře a o náladách dvou hlavních hrdinek. Zápletka je většinu času sekundární až zbytečná. Setkání s každou z milenek (které hrají slavné české herečky pokročilejšího věku) trvá většinou jen pár minut a nemá žádný dějový smysl. Hrdinky se od milenek nedozví nic nového, jen prohodí pár vět / zakecají se o dávno minulých letech. Po neúspěšném objíždění milenek se hrdinky rozhodnou, že pojedou navštívit nebožtíkova dávného kamaráda (opět cameo slavného herce, tentokrát moravského), protože pokud někdo něco ví, musí to být on. Což samozřejmě mohly udělat hned na začátku, ale film by pak byl dvakrát kratší. Teprve u nebožtíkova přítele je cosi překvapivého odhaleno a všechno se nějak uzavře (nebo spíš neuzavře, jednodušší divák tím může být docela zklamán), ale je to opravdu dějově velice řídké a byla by z toho ideální historka pro televizní Bakaláře. Jako celovečerní film je tento snímek na hraně toho, co jsem byl v kině ochoten vydržet, i když má pouhých 90 minut.Naštěstí se Tátově volze docela dobře daří zaplavovat diváka onou nostalgicko - depresivně - komediální atmosférou. Je jasné, že se auto časem zavaří a musí se opravovat. Je jasné, že dříve chudá milenka bude dnes bohatá a naopak. Je jasné, že se obě hrdinky cestou sblíží a společně opijí. Je jasné, že rakovinu má Vilhelmová jen proto, aby mohla mít o depresi víc a sdílet ji s matkou. Je jasné, že většina krizí se nakonec nějak vyřeší a všechno bude dobré - i když důvod toho, že se vyřešily, je především ten, že už uplynulo 85 minut filmu...

Možná jste postřehli mírně opovržlivý tón mé recenze. To je pravda, neboť tento film zjevně není pro mě. Podobně jako se neúspěšné americké ženy pre-středního věku dojímají Padesáti odstíny šedi, neúspěšné české ženy post-středního věku se budou dojímat Tátovou volhou. Je to pohádka o tom, jak hezky vystylované ženy řeší nedůležité problémy, ze kterých si dělají problémy důležité, protože jinak by žádné problémy neměly... Není to nesnesitelné, ale například nedávná Teorie tygra (se stejnými protagonistkami) to zvládla mnohem lépe.

Jde (na české poměry) o slušné řemeslo (hudba, kamera), ale všechno to samozřejmě je pouze nedokonalá kopie podobných hollywoodských filmů. Ale cílová skupina divaček jistě ocení, že je to v českém znění a nemusejí v kině číst titulky...

P.S: Tento film nemá nic společného s filmem s Meryl Streepovou Sofiina volha.

39 komentářů:

 1. Mě by zajímalo, proč toho syna vůbec hledají... chtěj ho zabít, kvůli dědictví?

  OdpovědětVymazat
 2. Ale na full frontal se pro jistotu ptat nebudu...

  OdpovědětVymazat
 3. Nebudu už nikdy Balzerovou milovat? Já, František Fuka? Co nám uniklo? A "postřehly"? Na ten film půjdou jenom ženy, ale že by i recenzi četly jenom ženy?

  OdpovědětVymazat
 4. Je zaujímavé, že Vilhelmová akože po chemoterapii nemá vlasy ale obočie jej zostalo.

  OdpovědětVymazat
 5. zajimavy v prubehu recenze jsem byl tryznen nekontrolovatelnym zpytem zda teorie tygra je rovnez od vejdelka nebot naplnuje vsechny atributy do mrte

  OdpovědětVymazat
 6. "Po neúspěšném objíždění milenek" ... been there...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Když jí neobjedeš, tak to jaksi není milenka, been there or not...

   Vymazat
  2. On je objel, ale neúpěšně. To je přeci jasně řečeno.

   Vymazat
  3. Takže objel ale nevybělil..

   Vymazat
 7. Sofiina volba, to je tvl vtip!
  Jen si vyber, kterýho z tvejch čoklu pošleš dýchat Zyklon B.

  OdpovědětVymazat
 8. Takže takový český Broken flowers. Snad to nebude mít komerční úspěch abysme se nedočkali prequelu kde Táta brousí CGI Maciuchovou na zadním sedadle svý volhy.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Spíš Moskviče, když ještě tenkrát nebylo na vůz zn. Volga

   Vymazat
  2. Táta mohl bejt kariérní komunista, tudíž Volga. Nebo drožkář.

   Vymazat
 9. Po deseti minutách filmu, když jsem se dozvěděl, že Táňa je po chemoterapii a má asi bráchu, jsem předpokládal, že ho bude hledat, najde, on ji dá kompatibilní kostní dřeň a ona se ... (tady bude otřený konec, aby si divák mohl myslet "že uzdraví").

  Vejdělek to otevřel ještě dřív, kdy ani nevíme, zda na poslední adrese brácha je. Takto je Tanina rakovina pro děj naprosto zbytečná - Myšička by měl o slušnou tragikomickou roli míň.

  Každopádně několika vteřinové cameo Jany Plodkové strčí do kapsy camea všech ostatních slavnějších herců.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. V tomhle filmu šlo hlavně o tu Volhu ... to je zřejmé už z traileru.

   Vymazat
  2. Docela by mě zajímalo, kolik si majitel volhy za natáčení účtoval.

   Vymazat
  3. Trojku na zadním sedadle ... ale netuším jestli mu to prošlo.

   Vymazat
  4. Na všech sedadlech. Šlo to předělat na "lůžkovou úpravu", ve vozech z východního bloku vyhledávaná fíčura.

   Vymazat
 10. "Film je především o atmosféře a o náladách"
  Zase ty proklaté otomismy! Chci zpátky bulvovné.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dvakrát kratší film by byl kratší o polovinu. Himl!

   Vymazat
 11. Podle mě jsou všichni příslušníci rodiny z filmu ruští švábi, kteří odmítli tradiční čs auta nebo aspoň Trabanta, který byl blíž na Západ. Ta zachovalá volha v garáži je metafora komunismu, který někdo zapomněl zabít a zakopat - místo toho ho ukryl v dobře mumifikovaném stavu v garáži, aby tuto ideologii mohl opět vrátit mezi nás. Mám se na pozoru, jestli ten film pochválí taváryš Vronský, tak je to jasný.

  OdpovědětVymazat
 12. Hmmmm, kolikátý je už tohle český film se stejnými herci, ve kterých musí být vmontována rakovina nebo něco podobného?
  Jo a ty avtomobily Volga nebývaly takhle dvojbarevně nastříknuté.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak vevnitř stříknuté byly jednobarevně, většinou bílou...

   Vymazat
  2. V nějaký veletržní verzi asi i jo: https://cz.pinterest.com/pin/336644140878142720/

   Vymazat
 13. Cameo moravského herce. Aha! To bude přesně ten moment kdy neúspěšné české ženy vlhnou za vlahých večerů ve volhách. Tedy v případě, že to cameo znamená Polívku!

  OdpovědětVymazat
 14. Dotaz na Františka ... budeš mít flek pro Mirku Spáčilovou? Právě vtipně okomentovala českou parodii na Oscary a asi dostane u iDnesu padáka.

  https://kultura.zpravy.idnes.cz/glosa-cesky-lev-baba-z-ledu-ct-div-/filmvideo.aspx?c=A180311_080747_filmvideo_spm

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Chtěl bych vidět fotky jak Fuku strká Spacilce do kalhotek svýho psíka.

   Vymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.