5.3.18

Recenze: Mečiar - 60%

Tereza Nvotová natočila dokument o Vladimíru Mečiarovi. Shrnula v něm, jak se původně dostal k moci, jak se u ní mnoho let udržoval, co všechno ošklivého prováděl a jako trumf nám ukáže současný rozhovor s ním v jeho luxusní vile.


Vzhledem k tomu, že je Nvotové pouhých 30 let, je nutno ocenit její řemeslnou zručnost a to, jak dokáže skládat dohromady historické materiály, současné rozhovory a své subjektivní myšlenky tak, aby to všechno dohromady tvořilo celkem působivý a pochopitelný celek. Byť je z toho celku od samého začátku jasné, že Nvotová není Mečiarovou fanynkou a že si nenechá ujít žádnou příležitost, aby ho zesměšnila / zkritizovala, bez jakéhokoliv poskytnutí prostoru druhé straně (pokud jsou ve filmu Mečiarovi fanoušci, jsou vždy pouze retardovaní nebo zkorumpovaní, respektive je to sestříháno tak, aby tak působili). Ovšem Nvotová od počátku upozorňuje na to, že pochází z rodiny levicových intelektuálů a jde v jejich stopách.

Klíčovou otázkou ale je, pro koho je tento film vlastně určen.


Pokud jste tak mladí, že vám Mečiar nebo rozdělení Československa moc neříká, budete při sledování filmu dost tápat. Naopak, pokud něco víte o dějinách HZDS nebo o únosu Kováče mladšího (byť jen ty nejzákladnější věci), budete se dost nudit.

Řekl bych, že já jsem tím nejideálnějším divákem pro tento film. Sametovou revoluci a rozdělení Československa jsem zažil a po roce 1990 mě Slovensko přestalo zajímat a dozvídal jsem se o tamních událostech jen útržky. Viděl jsem dva nejlepší Mečiarovy protest songy ("Vivat Slovakia", "Neublížil som"), ale rád jsem si je v tomto filmu znovu připomněl a zasadil do kontextu. Znal jsem slovní spojení "Únos Kováče mladšího", ale neměl jsem tušení, o co šlo a kdy a proč se to stalo.V tomto smyslu by byl Mečiar vhodným filmem například pro dnešní studenty středních škol, neboť se z něj o historii samostatného Slovenska něco dozvědí poutavější formou, než mohou nabídnout učebnice.

Jinak ale film nepřichází s ničím novým a už vůbec ne s ničím převratným. Samotný rozhovor s Mečiarem je dost velkým zklamáním, protože se z něj nedozvíte nic nového (ani když máte o Mečiarovi tak mlhavé povědomí jako já) kromě toho, že má nyní Vlado hezkou vilu, papouška a cosi důležitého ví, ale neřekne a může jenom naznačovat.

Při sledování Mečiara mě napadaly neveselé myšlenky o tom, jak funguje demokracie a co se dá dělat s tím, že velká část národa opakovaně demokraticky zvolí do svého čela někoho takového (případně Fica, který je podle Nvotové Mečiar 2.0). Nvotová se ale touto obecnější rovinou příliš nezabývá a vypadá to, že si myslí, že stačí, aby byl Mečiar (Fico) jakýmkoliv způsobem odstaven od koryta, a Slovensku pak bude dobře. Obávám se, že nebude. Ale znovu opakuji, o tomhle tento film není. Bohužel.

P.S.: Tento dokument můžete už teď, před jeho českou kinopremiérou, legálně sledovat na českém HBO Go. Zvláštní.

33 komentářů:

 1. Já tady nebudu, já vidím vobludu, já vocaď pryč pudu, jímá mě strach...

  OdpovědětVymazat
 2. Odpovědi
  1. Prd mumie musí být dost prašný, řekl bych. Je tu někdo kvalifikovaný, kdo nám o tomto filmu může něco dalšího říct? Je tu nějaký Slovák? Anebo ne, beru to zpět. Nic neříkejte, nebude to zábavné.

   Vymazat
  2. Hlavné, že ty si vtipný Grime.

   Vymazat
 3. V textu se objevuje počátek závorky po slůvku songy, avšak tato závorka není nikde ukončena, ponechává mě to v nejistotě, kazí mi to den, prosím o nápravu, nedejbože, aby to četl člověk Rain Manova typu, ten se rovnou zhroutí a může pak udělat všelikajkou nepředloženost.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Uz samotny prijmeni Nvotova je zneklidnujici a slabsim jedincum muze delat problemy ho (sestkrat) precist, nedejboze vyslovit. Ne vsichni se k zavorkam nebo 'někového takového' dostanou.

   Vymazat
  2. Naprosto valid point, ale dělat jste to neměli!
   Chybějící závorky jsem si nevšiml, četl jsem Novotná a byl jsem v pohodě.
   Ted nemůžu usnout, celý se třesu, mám mžitky před očima a pořád se bojím, jestli Franta nepřistane rozpláclý na zemi pod Burj Chalifa za ty jeho věčné homopsy.

   Vymazat
  3. Mě dycky zajímalo, jestli jsou šťavrule šťavnatý?

   Vymazat
 4. Odpovědi
  1. Twl to musis mit prga prispevek, ne ze jen napises "prga" Ach jo.

   Vymazat
  2. Ne, to se píše PRVNÍ atd. ;-) První kdo napíše PRGA, ten jí lapil! To ví každej prgahunter!

   Vymazat
  3. Já nevim...přijde mi to jako vojebaná prga.

   Vymazat
 5. Kdo z pamětníků zná trailer na Mečiarnátor II Den zúčtování?
  https://www.youtube.com/watch?v=9Vc490IwrJQ&t=1m27s
  Bylo to fascinující už tím, že se to vešlo na disketu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Svojho času s týmto kabaretom vystupovali po kulturákoch. Bola to pecka ;-) p.s. #nehumor http://www.topky.sk/cl/100313/1603107/Byvala-hviezda-soubiznisu--Drogovo-zavisly-skoncil-ako-bezdomovec--teraz-opat-na-vyslni-

   Vymazat
 6. Mečiarovi fanoušci jsou vždy pouze retartdovaní nebo zkorumpovaní.

  OdpovědětVymazat
 7. Ono je historii samostatného Slovenska něco v učebnicích? Já myslel, že už to ani nemá cenu zmiňovat, vždyť všechny ty postkomunistické obnovené rebubliky byly jak podle šablony - zmítání se mezi vlasteneckým oslavováním nabyté samostatnosti a lezením do prdele bohatým zemím. A zbytek jenom běžný politický hašteření, nuda nuda, šeď.

  OdpovědětVymazat
 8. Na to aby si tvrdil, ze Meciar bol skorumpovany kokot nemusis byt nutne z lavicovej rodiny so subjektivnym narozom, na to staci iba nebyt skorumpovany kokot ako on. Takze ten vyber retardovanych fanusikov naozaj neda vela prace. Ti ktori vyzerali normalne a doveryhodne sa ukazali ako retardi najneskor do 10tich minut rozhovoru s nimi. Lebo ked nic ne tak to boli nazory v style volim Meciara pretoze Madari a cigan bicyklista (Dzurinda) nas preda USA.

  Pokial vam to pripomina dnesnu argumentaciu fasisticka EU, zlociencke NATO a smrt Sorosovi tak to nieje nahoda. Retardovani kokoti ktori v 90tych volili Meciara, dnes volia Fica/Kokotlebu, u vas Buresa a Zemana. Jedina zmena je, ze Madari su kinda kamosi pretoze zastavili imigrantov (ale picu prijali ich rovnako ako my).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Z části máš i pravdu, mi ale připadá, že voliči ostatních stran na tom nejsou o nic líp (snad kromě Svobodných a možná Pirátů).

   Vymazat
  2. A nevoliči, kteří nadávaj na všechny a všechno, jsou na tom dokonce hůř.

   Možným řešením tohoto neřešitelného dilematu je nechat za sebe volit cvičenou opici - dát jí do pracky tužku a nechat jí, ať se strefí do volebních lístků. Výsledek v praxi bude stejný, jako když volíte podle hlubokého uvážení.
   Akorát pozor, ta opice nesmí být Cézar.

   Vymazat
  3. Nehovorim, ze to je intelektualna elita vs sedlaci ale proste okolo ludi typu Meciar sa retardi koncentruju.

   Vymazat
 9. V tom traileru je na konci státní fond kinematografie, doufám ne ten náš českej tvl.

  OdpovědětVymazat
 10. kdy Weeaboo dodělá Fukatokyo? jednou jsme si zaplatili, tak chcem film!

  OdpovědětVymazat
 11. Vystupuje tam taky Jožo čuRáž jako obdivovatel Mečiáka?

  OdpovědětVymazat
 12. "pokud jsou ve filmu Mečiarovi fanoušci, jsou vždy pouze retartdovaní nebo zkorumpovaní, respektive je to sestříháno tak, aby tak působili"

  Jestli to nebude tím, že jiné nesehnali.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Did you pay your citation for driving in Teplaktown?
   Miss Anime, tady se musí platit bulvám!

   Vymazat
 13. "Pokud jsou ve filmu Mečiarovi fanoušci, jsou vždy pouze retardovaní nebo zkorumpovaní", no to už tak prostě se zmrdy bývá, že můžou mít jedině dementní nebo zkorumpované fanoušky, nikdo neretardovaný a nezaplacený je obhajovat nemůže.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.