19.3.18

Recenze: Nic jako dřív - 40%

Tento český dokument vypráví o osudech mladých lidí (do 20 let), žijících ve Varnsdorfu. Jeden hoch se snaží přestat fetovat a přivedl právě přítelkyni do jiného stavu. Jedno děvče se chce stát požárnicí, ale přitom si musí po nocích přivydělávat jako barmanka. Další dvě děvčata studují pohostinství a jsou vyslána na praxi do řeckého letoviska. A všechny při tom doprovází kamera...Film se skládá ze tří třetin, jasně oddělených titulkem a nijak se neprolínajících. Jsou to vlastně tři zcela samostatné třicetiminutové filmy. Což je dobře, protože jinak by se mi asi protagonisté poněkud pletli, protože si jsou navzájem dost podobní. Spojuje je nejen věk a bydliště, ale také neustálé absence ve škole, neustálé hulení, fuckování všech a všeho, a především touha někam vypadnout. Kamkoliv, ale hlavně pryč z Varnsdorfu.


Nepochybuji o tom, že takhle skutečně spousta mladých žije, ale jejich moudra jako "Vždycky může bejt hůř, ale i líp" nestačí k tomu, aby bylo zajímavé na jejich životy 90 minut koukat. A film bohužel není natočen dostatečně originálně na to, aby byl zajímavý svou formou. Tzn. film měl například střihače a hudebního skladatele, ale jejich dílo nestojí v žádném ohledu za pozornost.

V některých scénách je jasné, že protagonisté jsou si vědomi přítomnosti kamery a nechovají se úplně přirozeně. Nejzajímavější story dvou děvčat v Řecku trpí nedostatkem natočeného materiálu, takže se to nejzajímavější dozvíme jen z druhé ruky, přetlumočeně, minutu před koncem segmentu (jde o to, že děvčata na praxi prováděla nějaké hodně divoké věci, ale skoro nic z nich během jejich segmentu neuvidíme).

A pokud film měl kromě dokumentování reality také nastolovat nějaké otázky, neřku-li jejich řešení, pak jsem si v něm ničeho takového nevšiml. A přitom by se nabízelo například zamyšlení nad tím, že velikost bydliště možná dost úzce souvisí s tím, co z člověka vyroste a koho bude volit. Možná...

36 komentářů:

 1. Odpovědi
  1. Oceňuji tuto inovaci úvodního komentáře, čímž je v podstatě dosaženo dokonalosti uzavřeného kruhu, jedinou další možností zůstává dát si nick Co? a do komentu vepsati NASRAT!

   Vymazat
 2. A da se na nejakych nosicich ci internetech najit bonus explicitne ukazujici co ze to ta devcata provadela v Recku? Pokud ano, kde si stoji v zebricku gorila - oskliva prsa - naha devceta - mrtva devcata - naha a mrtva devcata?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak já myslím, že je to jasné ;-) Jak se chovají česká děvčata u moře? Kozy ven, facebook přetékající novými plážovými kamarády z Řecka. Vymetání diskoték a "ahojky cumacku, je tu teplo" smsky domů, zatímco hudrují pelikána mistním gringos, když to starej (co dovolenou platil) nevidí. Čili na tvém žebříčku někde mezi ošklivými prsy a nahými děvčaty.

   Vymazat
 3. No jóóóó, zlatej Vanďák! Severočeský kraj! Inhalace, deprese a bující mykóza (Candida albicans). Z Vanďáku chce pryč každý!

  OdpovědětVymazat
 4. Studentská práce FAMU, ale proč to mám já platit? A jak to vůbec probíhá taková žádost o dotaci? To se domlouvá v hospodě s vedoucím katedry nebo fakt přijdou a řeknou, že natočí bez scénáře takovou tu klasiku o mrzácích, chudácích, retardech, cigánech....a na druhý straně upadnou úžasem?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Normalne, povies dajte mi prachy pojdem za ne do Grecka a bude z toho film. Akurat vacsinou si reziser/scenarista ktory aspon trochu ma sajnu co robi a vie co chce dosiahnut, prekvapivo to nieje ojebat ludi o prachy.
   Jinej gang.

   Vymazat
  2. Plus ked dodas film, nemusis robit blog, lebo nemas cas nadavat ludom do zmrdov.

   Vymazat
  3. Nebo to dělat jako Fuku...

   Vymazat
  4. Na to mu nastastie neda prachy stat, na to musi najst dost retardov ktori mu to zaplatia.

   Vymazat
  5. No... já si právě o státu nedělám iluze, už proto, že ho často říděj stejný retardi...

   Vymazat
  6. Statni retardi ale vedia, ze patlalom sa nedavaju prachy ktore mozes uliat pre seba. To by museli byt kamarati a hlavne by Fuku musel nieco dodat a tam nastava zasadny problem.

   Vymazat
  7. Já do toho raději ani nechci vidět. U nás třeba obec za státní prachy postavila baráky pro retardy (doslova), určitě to dělali z lásky k bližnímu. U když... je to možný, jak se říká, retard k retardovi sedá... nebo tak nějak.

   Vymazat
  8. Mozno sa na tom niekto nabalil ale hlavne baraky realne stoja. Daj to Frantovi a vies ako to dopadne.

   Vymazat
 5. A co teda z nich vyroste a koho budou volit?

  OdpovědětVymazat
 6. A koho volí Fuka? Co vyrostlo z osmibitového nepracujícího sociopata? Vzhledem k oblibě Japonska a podnikatelských nápadů tipuji pseudo Asiata Okamuru.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já bych si skromně tipnul, že vzhledem k socioekonomickému prostředí, ve kterém František vyrůstal, volí ODS a při presidentských volil Drahoše.
   Okamura ten spíš dělá Japonsku ostudu, to by musel být jinačejší kandidát.

   Vymazat
  2. Piráti vás nenapadli?
   Někde na chatu psal něco ve smyslu, že snad Piráty, ale že z toho nemá moc radost (pak nevim, proč je volí, když z toho nemá radost, asi SM uchylka).

   Vymazat
  3. A jó, vlastně, Piráty!
   Mno... ty jsem taky podpořil, ale nevím, asi je to tím že stárnu a hořknu, ale jakkoliv se Piráti jako celek snažej, sere mě na nich to hlavní. Kandidáti.

   Vymazat
  4. Pirati jsou - narozdil od svejch namornich jmenovcu - (digitalni) komousi :(

   Vymazat
  5. No, jsou (procentuálně) mladí, tak jsou levicoví. Postupem času budou jako všichni driftovat doprava.

   Vymazat
  6. No v ideálním případě by si s věkem měli uvědomit, že dělení na pravici a levici je debilní přežitek. Ale to bych chtěl od lidí angažujících se v politice asi moc.

   Vymazat
  7. Mě se líbí to pořekadlo, že kdo nebyl v mládí levičákem, nemá sociální cítění, kdo se na starý kolena nestal pravičákem, nemá rozum.

   Vymazat
  8. Kdo se na stará kolena nestal pravičákem, zřejmě nic nevytuneloval, neuspěl s bitcoiny ani s projektem na startovači, nebo prostě nechce být debilním náckem.

   Vymazat
 7. Je fakt, že po dotaci od státního fondu kinematografie se musí aspoň něco odevzdat, no to na startovači žádná velká dramata nevznikají.

  OdpovědětVymazat
 8. https://youtu.be/jtWXg9phShw

  ...to byl varnsdorf!

  OdpovědětVymazat
 9. Nějaké cecky jako necky nebo necky jako cecky se tam nemihnou?

  OdpovědětVymazat
 10. Název je neúplný. Původně zněl "No nic, jako dřív natočíme sračku za peníze daňových poplatníků", ale pak se toho zalekli.

  OdpovědětVymazat
 11. Prga. Protoze prga od Prgy se nepocita kdyz tam nebylo prga.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.