12.3.18

Recenze: Tlumočník - 40%

Nejnovější film Martina Šulíka vypráví o tom, jak se spolu Slovák (Jiří Menzel) a Rakušan (Peter Simonischek) vydávají na road trip po Slovensku, aby zjistili něco víc o SS-mannovi, který zde před mnoha desetiletími řádil, zabil Slovákovy rodiče a byl Rakušanovým otcem.

A v průběhu oné cesty samozřejmě prožívají různé hořkovtipné kratochvíle, které jim pomohou objevit hrůzy fašismu, jeden druhého, mír ve svých srdcích a tyhlety věci...


Když si zpětně vzpomínám na zápletku Tlumočníka, převládá v mém shnilém nitru dojem, že by z ní býval mohl být opravdu dobrý film, ve kterém by ten humor i ostatní emoce mohly opravdu dobře fungovat. Mohly. A opravdu by mi nevadilo, že film měl nulový rozpočet (nebo na to aspoň vypadá).


Hlavním důvodem, proč na mě nefungovaly, byl bohužel Jiří Menzel, jehož herecký výkon byl velmi, velmi slabý. Hraje Slováka, celý film hovoří pouze německy nebo Slovensky a ani jedno mu moc nejde - jako kdyby pořádně nevěděl, co říká, a jako kdyby mu to bylo jedno. Většina jeho scén na mě působila, jako kdyby starý pán byl na nějaké estrádě, kde musí proti své vůli vyprávět vtipné historky. Což je problém, pokud jde po postavu, která má utáhnout přes 50 procent filmu.A další problém mám s tím, že si tvůrci v zájmu patřičného emocionálního vyznění příliš nelámali hlavu s elementární logikou a motivací jednání svých hrdinů. Jistě, mnoho se dá omluvit tím, že jde o dva staré polosenilní páprdy, a tudíž občas dělají divné věci (nezbytné k tomu, aby děj filmu mohl pokračovat). Nedá se tím ale omluvit třeba to, že si Slovák povídá německy s malým ukrajinským klukem, ten mu odpovídá ukrajinsky, a oba si bez problémů rozumějí. A už vůbec se tím nedá vysvětlit závěrečná pointa filmu, která by byla velmi emocionálně úderná, kdybych si při ní neříkal "No to je teda hovadina, to nemůže fungovat tak, jak si představoval" (podrobněji níže ve spoilerech).

Když k tomu připočtu strašlivě vlezlý hudební motiv (který jsem si proti své vůli broukal už ve třetině filmu a pak zbytek dne), tak mi z toho vychází, že Tlumočník je ze všeho nejvíc promarněná šance.

SPOILERY: V průběhu filmu navštíví protagonisté i slovenské muzeum Holocaustu (či cosi podobného), odkud si Rakušan odveze DVD s výpověďmi přeživších slovenských obětí. Na konci filmu překvapivě zjistíme, že Rakušanův SS-otec stále žije, byť je konstantně v bezvědomí, na kapačkách a nekomunikuje. Rakušan mu tedy na televizoru u jeho postele pustí ono DVD, čímž mu připomene jeho staré viny. Problém je v tom, že starý pan SS-mann jistě neumí slovensky a jistě není ve svém stavu schopen číst skákající německé podtitulky na malé obrazovce. Dala by se kolem toho vymyslet nějaká vtipná historka, ale raději to nebudu dělat...

23 komentářů:

 1. Zde je místo pro vaši prdu. Podprdu! Anebo prgu.

  OdpovědětVymazat
 2. Nojo, to jsou ty současný mezilidský dramata, ve kterých si užijeme Pány Herce :)
  Mimochodem, jakpak se těšíme na Magnusekovy Kluky z hor? To bude teprve mezilidská přehlídka Pánů Herců a ukápnutých slziček.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přijde na to, jestli budou zkrocený kluci nebo hory.

   Vymazat
  2. Filmy z hor se mi líbí, je tam často vyběleno.

   Vymazat
 3. A je happy end, že se SS-mann probudí a požádá o odpuštění?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zjevně není pro zdraví členů SS dobré, když neumí slovensky.
   Himmler und Haydrich taky neuměli a všichni víme, jak oba skončili.

   Vymazat
 4. Popravte mě, jestli se mýlím, ale Menzel neumí hrát, neumí pořádně mluvit německy ani slovensky, už dlouho neumí točit a chodí a vypadá jako zombie.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A i na to oplodnění svojí ženy si musel najmout jinýho.

   Vymazat
  2. No ano, na to jsem zapomněl. Krátce, nevim, jestli je tohle roadmovie, ale vypadá to spíš na nepovedenou buddy komedii, kde ovšem Toni Erdnann, myslím Peter Simonischek, Menzela prečurává už v traileru.

   Menzelovi by mnohem lépe seděla - nebo ležela - role holokaustového survivora. Maskéři by mu pár let ještě přidali a byl by to mukl jako víno!

   Vymazat
  3. Jestli mu raději neměli dát tu roli SSáka v komatu...

   Vymazat
  4. Buddy komedii, jakože tam bude Bud Spencer?

   Vymazat
  5. Ne, ale že tam někdo dostane na budku.

   Vymazat
 5. Já vidím problém s logikou i ve spoileru - není slovenština a prťavé německé titulky ten nejmenší problém?

  OdpovědětVymazat
 6. Odpovědi
  1. Přijde chlap do baru, na rameni má trpaslíka.
   Trpaslík řekne barmanovi "Tomuhle curakovi nenalejvej, má ho většího než já!"
   No a barman je oba vyhodí.

   Tady máš historku.

   Omlouvám se Aničce a Katce.

   Vymazat
  2. To už je solidní základ pro nějaký hezký film. Přidat k tomu pár vtípků a může se začít natáčet ...

   Vymazat
  3. Rozhodně lepší zápletka, než u většiny nových českých filmů.

   Vymazat
 7. Bude recenze Cesty za králem trollů? Prý je to o tom, jak se investigativní novinář pokouší navštívit Zemana v Lánech.

  OdpovědětVymazat
 8. S ukrajinskym chlapcom sa po anglicky rozpraval rakusan.

  Zaver bol fajn, zabudol si zaspoilerovat detail so zbranou ktora to cele pekne uzavrela.

  Vlezly hudebni motiv (autor Vlado Godar) dnes vyhral Slnko v sieti za filmovu hudbu. A Menzel + Simonischek vyhrali Slnko za muzsky herecky vykon.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.