7.3.18

Recenze: Přání smrti (2018) [Death Wish] - 30%

Dr. Paul Kersey (Bruce Willis) je chirurg v Chicagu, takže má každodenně před očima následky brutality zdejších gangů. Kromě toho má doma milující manželku a dceru a jejich rodina je poměrně dobře situovaná. Idyla skončí ve chvíli, kdy se parta lupičů rozhodne vykrást jeho byt (vytipují si ho, není to náhoda), přičemž zabijí jeho manželku a vážně zraní jeho dceru (což je víceméně náhoda, původně to udělat nechtěli).

Paul je pochopitelně nešťastný a také naštvaný. Obzvlášť když vidí, že policie nemá stopy a tento případ bude zřejmě odložen stejně jako tisíce podobných.

Postupně v něm uzraje přesvědčení, že si pořídí střelnou zbraň (kterou nikdy předtím nedržel  v ruce a neumí s ní zacházet), začne pátrat na vlastní pěst a POMSTA BUDE JEHO.


Starý stejnojmenný film s Charlesem Bronsonem a Jeffem Goldblumem jsem viděl někdy v devadesátých letech. Přišel mi tehdy značně archaický, neboť jsem před ním už měl nakoukány desítky jeho kopií, takže mě originál tolik neoslovoval. A to je jeden ze základních problémů tohoto remaku: Snaží se dnešnímu divákovi nabídnout příběh, který pravděpodobně už nejméně tucetkrát viděl a který je dnes přinejmenším neoriginální, v horším případě trapně směšný. Aby směšný nebyl, musel by být fakt dobře natočený.


Nový film nekopíruje doslovně děj toho starého. V tom problém není. Problém je v tom, že myšlenka "Obyčejný člověk se stává vraždícím strojem, protože nikdo jiný mu spravedlnost nedá" je už dnes strašlivě otřepaná a sama o sobě nestačí k tomu, aby film za něco stál (na rozdíl od 70. let, kdy takový námět byl poměrně originální, ne-li šokující).

Tvůrci se pokusili o jisté updaty, takže Willisův Paul Kersey se stane hvězdou YouTubu a internetových memů, z čehož by mohlo být něco zajímavého. Ale není. Je to po většinu filmu ignorováno, stejně jako spousta dalších zárodků potenciálně zajímavých myšlenek...Film režíroval Eli Roth (oba Hostely, Green Inferno) a při jeho sledování jsem si uvědomil, že dosud snad nenatočil žádný film, ve kterém by hrdina procházel nějakým komplikovanějším vývojem a šlo mu o něco víc než o záchranu holého života.

Bohužel, Přání smrti by mělo být především o komplikovaném vývoji jeho hlavního hrdiny a o psychologických procesech v jeho plešaté hlavě. Roth to ví, takže jeho film rozhodně nechce být akční podívanou ani kriminálkou. Pátrající detektivové jsou jen kulisa, a pokud něco odhalí nebo provedou, je to povětšinou dílo naprosté náhody (lépe řečeno líných scenáristů). Některé krimi zvraty jsou tak divné, že jsem si nebyl jistý, zda jsem je správně pochopil (viz např. Sněhulák): Detektivové například hledají, kdo je záhadný mstitel, a ve městě s miliony obyvatel pouhou shodou náhod (aniž by měli nějakou reálnou stopu) začnou podezřívat nikoliv Paula, ale jeho bratra...???

Jak jsem psal výše, nové Přání smrti není ani akční film, ani kriminálka. Není to ani torture porn nebo slasher (ve filmu jsou celkem asi 3 minuty něčeho trochu brutálnějšího), u kterých by se dalo argumentovat, že je Roth docela zvládá.

Nové Přání smrti není nic z toho, ale občas se snaží něčím z toho být. Ale o pár minut později si to vždycky rozmyslí a vrátí se k psychologickému dramatu, kde ovšem selhává na celé čáře...

Ten hlavní a v tomto případě zcela fatální problém spočívá v tom, že Willisovi, který prakticky nesleze z plátna, v tomto filmu není možné uvěřit, že je chirurg a milující taťka / manžel ani brutální chladnokrevný likvidátor. Nedá se mu věřit ani jedna z těchto poloh a už vůbec se mu nedá věřit přerod z jedné do druhé. A není to jen vina Willise, ale jistě i režiséra, střihače a pravděpodobně i scenáristů (pokud výsledný útvar aspoň trochu odpovídá tomu, co bylo na papíře).

Film je sérií scén, z nichž každá sama o sobě by mohla plus minus fungovat v průměrném filmu. Ale jsou sesazeny dohromady tak necitlivě, že opravdu nebudete tušit, kdy máte hrdinu litovat a kdy si máte říkat, jaký je drsoň s cool hláškami. Jednu chvíli má vážné morální dilema, a o 30 sekund později vesele připravuje zbraně a hraje k tomu cool song od AC/DC. Jednu chvíli přemýšlí nad smyslem života, a o 30 sekund později prohodí hlášku jako Schwarzenegger v Commandu. Co z toho bylo míněno jak moc ironicky (pokud něco)? Je pro Rotha zabíjení cool, nebo ne? Máme hlavního hrdinu litovat, nebo mu fandit? Nemám nejmenší tušení.

Obzvlášť bych chtěl zdůraznit, že nemám vůbec žádné námitky proti "poselství" tohoto filmu, protože jsem v něm žádné poselství nerozklíčoval. Roth mohl natočit hlubší zamyšlení nad současným problémem měst a ozbrojených lidí v nich. Nebo mohl natočit cool brutální krvavou podívanou, hrdě ukazující vztyčený prostředník politicky korektním liberálům. Nenatočil ani jedno z toho a není vůbec jasné, co z toho natočit chtěl. Tento film se svou nevydařeností téměř blíží českým kriminálkám.

39 komentářů:

 1. Už jsem se dlouho chtěl podívat na toho Bronsona, asi jsi mě nakopnul...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A ja ti k tomu nuzu dat facku pres celou hubu.

   Vymazat
  2. První tři Přání smrti s Bronsonem jsou fajn, ale měl fakt těžkej život. V prvním díle mu způsobí mrzutosti mezi jinými Goldblum (pomsta Židů bílému bohatému hetero muži za holokaust), v druhém díle Morpheus z Matrixu (tentokrát se mstí bílému pracháčovi za otroctví a segregaci) a v třetím díle je to parta hipsterů, kteří se v té době stylizovali jako výhrůžně vyhlížející punkeři (pomsta bílým maso-požírajícím pracháčům). Je také dost možné, že většina těch ničitelů Bronsonovy tradiční rodiny byli příslušníci LGBT, ale čtenáři Parlamentních listů a MF Dnes jistě dokážou číst mezi řádky! Bronsonova svědomitá náprava zvrácené multikulturní společnosti je pak splnění mokrého snu politicky nekorektních antiliberálů, a stalo se tak dřív, než začali přemýšlet nad tím, co by mohl být jejich mokrý sen! :O

   Vymazat
 2. Tak to máme 30% a bez prgy, ale zato s Willisem.

  OdpovědětVymazat
 3. Název pěkný, jinak bída. A co je "chirug"? Kobereček, na kterém je vyšito řecké písmeno?

  OdpovědětVymazat
 4. Tohle melo jit rovnou na videokazety.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. "Nebo jine nosice..."

   Že prej Falcon Heavy je dobrej nosič..

   Vymazat
  2. Falcon Heavy je naprosto boží nosič, ale DVD s Brucem Willisem by byl špatný payload.

   Vymazat
  3. Nebyl, mohlo to běžet společně s Bowiem, Starman by z toho už dávno zpanikařil, vyskočil by z Tesly a teď by zasazoval brambory na Marsu.

   Vymazat
  4. Starman je chytřejší než Matt Damon - ví, že marťanská půda je toxická, takže úroda brambor by byla nepoužitelná. Kdyby už potřeboval ten škrob.

   Vymazat
 5. Taky mate mate pocit ze Bruce Willis je novy Steven Seagal, vlastne horsi? A nemluvim o tloustce. No a krome toho je to prej prvotridni kokot. Na film nejdu abych Bruce nasral

  OdpovědětVymazat
 6. Franta sa tomu usilovne vyhyba ale ten cin urcite spachali imgiranti a Willisova postava len robi to co je spravne! Zapredane media mlca!

  Je to kokotina za 30, tak co cakate v kometnaroch prgu?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je fakt. Je jasné, že prga při 80% má úplně jinou váhu než prga u 30%.

   Vymazat
  2. Ta recenze je hrdě vztyčený prostředník politicky korektním liberálům, to je naprosto jasné.

   Vymazat
 7. Ač mám Vildu ráda a dřív jsem si nenechala ujít žádný film, kde hrál. Tak teď je mi to jedno,zda to vidím nebo ne. Prostě stárne no

  jinak Františku děkuju za překlad Oskarů.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Bizarně zajímavé větné stavby. Kde je Rýpr kdyz ho potřebuješ...
   Ten Vilda taky WTF, určitě ti aspoň párkrát týdně volá a tykáte si.

   Vymazat
  2. Tady je každý tak urýpaný a chytrý.A nechápu,proč bych nemohla napsat Vilda, to jako mám psát pan Willis?

   Vymazat
  3. Vilda až tak nevadí, ale první věta tvého prvního komentáře (vlastně jsou to dvě věty přípustkové a jedna vztažná) měla být součástí souvětí, které neexistuje. Je to jako spustit na vodu loď bez zádě a doufat, že se nepotopí.

   Vymazat
  4. Spis nez vetny rozbor se k tomuto prispevku hodi zminka ze Spacilova (byt ne tahle) dala Death Wish o 20% vic nez Fuka. To je u akcniho filmu snad poprve. Vsechno je nekdy poprve, ja vim, ja vim. Ale u tohodle zrovna muzeme byt! Unikat.

   Vymazat
  5. Tak já nevím, chceš to nějak oslavit?

   Vymazat
  6. docela jo. co takhle nekdy v dubnu v praze? vyber datum. beleni analu netreba.

   Vymazat
 8. Pokusím se tedy pokořit svou zbrklost a neochotu po sobě kontrolovat to, co napíšu. Ale i tak tuším, že se místním diskutérům nezavděčím a stejně si něco zase najdou.
  Takže ještě jednou můj pocit ohledně tohoto filmu.

  Bruce Willis patří mezi mé nejoblíbenější herce již dlouhá léta. Jakmile byl do kin uveden nějaký nový film, ve kterém hrál, nenechala jsem si to ujít. Jenomže i u něj došlo k oslabení popularity a tím pádem i k menším hereckým příležitostem. V posledních letech se mu vyhýbá jakákoliv větší úspěšná role. A ač bych měla jako správná fanynka jít na vše, v čem hraje, tak tomu tak není. Nejde podporovat něco, co se mi nelíbí.
  A ani Přání smrti mě nepřesvědčilo o tom, že bych měla kino navštívit. Raději si počkám na pokračování Rozpolceného, kde má mít Willis větší prostor.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Výborně! Gramaticky bezchybné. Obsah nehodnotím.

   Vymazat
  2. Bruce Willis se v posledních letech výhýbá jakýmkoliv úspěšným rolím, ukazuje hrdě vztyčený prostředník politicky korektním liberálům.

   Vymazat
  3. Katko, jsi výborná!
   Prve jsem si rýpnul, ale teď oceňuji to, že ses po první naštvané reakci dokázala uklidnit a vrátit se s jinou odpovědí.
   Vítej v Teplákově, což je velmi specifická komunita podivných charakterů, které možná tak za rok dva začneš porozumět.
   Načti diskuze (uchované v análech památníku NP)tak od roku 2012, abys pochopila škvarkové chleby, bělené anály, nahá či mrtvá děvčata v metru, slůňata, autobusy do Lidic atd., ostatní tepláci jistě doplní další...

   Vymazat
  4. To, jestli vás tady přijmeme, záleží taktéž na faktu, zda se dostatečně staráte o kvasinkové prostředí. Plus je nutné znát kult Prgy. Takže s tím rozepisováním se v diskuzi bych ještě posečkal! Vstupujete do nelítostného prostředí nemytých vagín a mírně erektovaných penisů v obličeji.

   Vymazat
  5. A navíc my už tady máme Aničku Marabu a ta nám tu jako jediný ženský orgán stačí!

   Vymazat
  6. Na ty nemyté vaginy se poslední dobou dost zapomíná.

   Unknown - bělení.

   Vymazat
  7. Bratře Corve když jsem to psal tak Anna R mně také hlodala (nic jiného) v pozadí mysli a říkal jsem si, jestli jí teď tady s Katkou nebudeme jakoby nevěrní.
   Tak nevím.

   Aminux: Bělené anály jsem zmínil, nebo nevím jak to myslíš.

   Vymazat
  8. Bratře Unknowne, je tomu tak! I mě zahlodalo na pozadí! Aničku si musíme hýčkat.

   Vymazat
  9. Anču jsem dlouho nevidel.

   Vymazat
  10. Nezapomenout take na odporné prsy (nic tím o Aničce nenaznačuji)

   Vymazat
  11. Děkuju Grim Reaper a hlavně Unknown za pochvalu, cením si toho. Tak nějak jsem tušila, že tady jsou převážně muži se specifickým humorem. Ale neodrazuje mě to, tento humor mě baví a to i přesto, že ho sama neumím tak bravurně použít
   Vaši Aničku a její výsadní postavení vám brát nechci. Ale moje kulturní já občas prahne napsat kvůli Františkovi, kterého uznávám, jehož humor zbožňuju a který je můj kritikový vzor.
   Takže se omlouvám pánové, ale František je toho příčina, že lezu na vaše území.
   A ještě jednou díky.

   Vymazat
 9. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 10. "zamyšlení nad současným problémem měst a ozbrojených lidí v něm", tj. lidí v současném problému měst???

  OdpovědětVymazat
 11. Františku, oni nezačali podezřívat jeho bratra žádnou shodou náhod, ale proto, že měl motiv (přestože slabší než chirurg) a byl to delikvent.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.