30.7.15

Recenze: Mission: Impossible - Národ grázlů [Mission: Impossible - Rogue Nation] - 70%

Tentokrát je na tom Ethan Hunt (Tom Cruise) opravdu špatně, protože CIA (vedená Alecem Baldwinem) zrušila celou IMF a on musí pátrat po šéfovi všemocného Syndikátu skoro na vlastní pěst, jen s pomocí Simona Pegga a tajemné britské agentky (Rebecca Fergusonová) s nejasnou loyalitou. Až o hodně později se k němu přidají Ving Rhames a Jeremy Renner.

Takže hurá znovu po celém světě, vstříc spiknutí na nejvyšších místech...


Pátý díl Mission: Impossible je produkován Cruisem a J.J. Abramsem a napsán a režírován Christopherem McQuarriem, který režíroval také divného Jacka Reachera. MI5 není tak divná, ale k dokonalosti má daleko.McQuarrie má zjevné orgasmy z toho, že mohl napsat scénář plný zvratů, když až do konce (a možná ani po skončení) nevíme, kdo byl proti komu, kolikrát přeběhl na druhou stranu a kolikrát to jenom hrál. Tyto zvraty se rozebírají poměrně dlouho a složitě a není to zajímavé, protože toto není sofistikovaný špionážně-politický thriller, nýbrž akční letní zábava, ve které jsou všichni supermani, s výjimkou scén, ve kterých scénář vyžaduje, aby nebyli supermani. Například když se Cruise musí potopit do zatopené serverovny a musí to udělat na jeden nádech, protože u vstupní roury je senzor kovu (který by detekoval jeho kyslíkovou bombu) a nikoho nenapadne, aby si s sebou vzal například umělohmotný pytlík plný vzduchu, nebo snad dokonce umělohmotný dýchací přístroj! Nebo aby Simon Pegg místo dělání srandiček ten senzor nahackoval, přestože v tomto filmu se hackuje úplně všechno, od flash disku po brejle.

Některé akční scény obsahují pěkné stylistické nápady a snaží se být něčím originální, ale čeho je moc, toho je příliš (2 hodiny 11 minut) a když film vyvrcholil honičkou na motocyklech, opravdu se mi nechtělo sledovat ještě další půlhodinu politických pletek, dramatických rozhovorů a fackování v nočních londýnských uličkách.

Pár bonusových bodů za Rebeccu Fergusonovou, která má zajímavé charisma a za hudbu Joeho Kraemera, který v soundtracku inovativním způsobem variuje Schifrinův původní motiv i "Nessun Dorma".

19 komentářů:

 1. Nedivil bych se, kdyby tenhle film byl na zakázku! MI5 má prsty všude! https://en.wikipedia.org/wiki/MI5

  OdpovědětVymazat
 2. Když to produkoval JJ, předpokládám, že je film plný lens flares efektů?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. JJ už se někde omlouval, za přespřílišné použivání lens flare, takže asi ne. :-)

   Vymazat
 3. Kyslíkovou "bombu" si nevzal proto aby nezhebnul, protože kyslík je od 3m hloubky pro člověka jedovatej B-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Když už, tak až od 6 metrů, což je bezpečnostní maximum, v praxi je to dle fyziologie jedince o něco níže.

   Vymazat
 4. pane Františku, ten fffilm chat jste změnil v takový oltář. Je to takové orákulum kde se zjevují v průběhu dne vaše unikátní myšlenky, je radost to číst. Dřív tam sice někdo dal zajímavé odkazy na porno, ale tohle taky ujde. No v každém případě díky za skvělé recenze, třeba se časem dostanete pod deset řádků a ti kokoti budou stejně solit bulvám. Super kšeft

  OdpovědětVymazat
 5. Hlavně mi vadí, že z MI udělali sólojízdu Tý. Kruize. Původní MI byla založena na týmu a dokonalé spolupráci, kdy každý měl nezastupitelnou úlohu bez něhož by to nešlo.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ... úlohu bez něhož by to nešlo.
   Tak to by nešlo.

   Vymazat
  2. Vytrhávat věci z kontextu ti jde. Tím něhož jsem se samozřejmě odkazoval na "každý" (člen týmu). Možná sem tama měl dát čárku.

   Vymazat
  3. koukej chcipnout do hrobu ty potrate

   Vymazat
  4. ... no tak s čárkou by se to zkurvilo ještě víc.
   Je třeba si vyhrnout rukávy a pořádně to překopat.
   Tak schválně. Dokážeš to?

   Vymazat
  5. zkurvena carka se da koupit
   kup si ji vole a dostan imfarkt

   Vymazat
  6. Chybi ti tam tecka. Trumpeto.

   Vymazat
  7. Aminuxi, každý komentující teplák zná vztažné věty (bez nichž by to nešlo).

   Vymazat
  8. Třeba se pos......mějte, já si trvám na svým - každý - něhož.
   NačančanýOkablb - to už i v ústavu mají internet? Dneska to zavedou každýmu poš.ukovi.

   Vymazat
  9. Trváš si na svým - každý - něhož?
   Pěkně drsnej týpek. Tebe bych nechtěl potkat po púlnoci v podchodu...

   Vymazat
 6. loyalitou? Co to ma kurva bejt? toz kurna jsem v Cechach, tak loajalitou, ne? Pochybuju, ze veta nejak souvisi se severoamerickymi kolonisty

  OdpovědětVymazat
 7. Nepiš pořád to "vpodstatě", je to "v podstatě".

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.