28.7.15

Recenze: Iracionální muž [Irrational Man] - 40%

Na univerzitu přijíždí nový profesor filosofie (Joaquin Phoenix), který má pověst velkého sukničkáře, ale ve skutečnosti již rok nesouložil, neboť ztratil smysl života.

Okamžitě se zde do něj zamiluje jeho kolegyně (Parker Poseyová) a jeho studentka (Emma Stoneová), ale on zpočátku nechce spát ani s jednou.

Při společném posezení se Stoneovou v kavárně náhodou zaslechnou, jak se neznámí lidé u vedlejšího stolu baví o jakémsi zlém soudci a Phoenix dojde k názoru, že smyslem jeho života by mělo být tohoto soudce zabít a tím vykonat dobro! Začne se věnovat přípravě vraždy, což mu zvedne sebevědomí a začne klátit Poseyovou (což je dvě vteřiny vidět) i Stoneovou (což není vidět).


Nejnovější film Woodyho Allena není vyloženě strašný, ale je po všech stránkách "pustý", "líný" a strašlivě nenápaditý. Jde o náhodně vybrané střípky z jeho lepších filmů, které jsou smontovány do nepříliš dobře fungujícího celku, který by nebyl příliš zajímavý ani jako 30minutová televizní povídka, a jako celovečerní film je místy k nevydržení.

V mnoha scénách slyšíme monology postav, které nám vysvětlují, co se dělo nebo děje v jejich nitru, místo aby to bylo ztvárněno nějakými trochu zajímavějšími filmovými postupy. Kdykoliv zazní hudba, je to vždy ten samý jazzový riff stále dokola. Slyšíme spoustu filosofování a filosofických citátů, které nám pravděpodobně odhalují Allenovo nitro - pokud vás náhodou zajímá Allenovo nitro nebo filosofické citáty.Jedinou záchranou filmu jsou snaživé herecké výkony většiny zúčastněných (Jamie Blackley, uváděný bůhvíproč na plakátě na prvním místě, má ve filmu jen malou pětiminutovou roličku).

Ale ani tak se jim moc nedaří udělat z tohoto díla něco snesitelného.

Pro všechny z vás, kteří Allena neadorují, a tudíž na film nepůjdou, zde mám ještě spoileroidní shrnutí zápletky:

Phoenix skutečně soudce zabije (otráví ho kyanidem), ale Stoneová na to přijde a vyhrožuje, že ho udá. Phoenix se rozhodne utéct s Poseyovou do Evropy a Stoneovou shodit do výtahové šachty aby to vypadalo jako nehoda (prostě jako když někdo normálně náhodou sám od sebe spadne do výtahové šachty), ale při zápasu s ní uklouzne a spadne tam sám. Uklouzne ma její svítilně, kterou jí předtím vystřelil na pouti, takže je to velmi osudové. Stoneová se vrátí ke svému předchozímu mladému boyfriendovi. THE END.

13 komentářů:

 1. takže konečně bude hřebejk s allenem nastejno

  OdpovědětVymazat
 2. Ano, tuto recenzi psal profesional. Tedy clovek placeny za recenze. A take ji korigovala profesionalni korektorka, tedy Forbestie. A vysledek se dostavil.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Forbestie nekorekturovala dobře, "Uklouzne ma její svítilně".

   Vymazat
 3. Myslím, že nestačí Fukovi posílát prachy, registrovat se na telegramu, zúčastnit se startovaček, chodit na liduprázdné srazy, nadhánět mu tepláčice, ale rovněž pochválit ho za to, že v recenzich používá zcela nové neologismy apod. a hlavně bychom měli projevit vděk za to, že zde v diskuzích nechává trolly trollit a používat argumentační a jiné fauly.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Co je ty kokotí žlutá rejže? Když se ti tady nelíbí, tak osmrď to pyčy. My tu žádné fauly nevedeme, jsem tu jedna zasraná rodina, všichni ty jen dyskutujeme o filmech, ty kundí hlavo, a žádné trolly tu netrpíme. Je tu jen fair play zmrdaná diskuze, tak tu neosírej a táhni do indočíny!

   Vymazat
  2. Ty vole, Znalče, kokůtku, máš už zkurveně neaktuální profilovku, Kiki a Maki jsou spolu na kordy jak Chlebec s inteligencí, hochu, budeš si tam muset dát nějaký jiný celebřitě!

   Vymazat
 4. Pořadí jmen na plakátě je abecední..

  OdpovědětVymazat
 5. Někde jsem četl, že celý film byl točen před zeleným pozadím a Phoenixe hraje Andy Serkis.

  OdpovědětVymazat
 6. Univeryita je patrně turecká univerzita.

  OdpovědětVymazat
 7. A z filmu vyplývá poučení: dívky, nechoďte se starejma kolíkama. Buď jim hrabe a budou zabíjet soudce a vás shazovat do výtahové šachty, nebo mají sklerózu a zapomenou dítě v autě.

  OdpovědětVymazat
 8. Hele já myslel, že rozdělování lidí dle pohlaví je pod tvoji rozlišovací úroveň. Tak co se staráš zrovna o dívky.
  Dále mě přijde divný, kdes nabral/a to s tím zapomínáním dětí v autě. Je to součástí pointy!?!? Navíc se to může stát každýmu: http://www.washingtonpost.com/lifestyle/magazine/fatal-distraction-forgetting-a-child-in-thebackseat-of-a-car-is-a-horrifying-mistake-is-it-a-crime/2014/06/16/8ae0fe3a-f580-11e3-a3a5-42be35962a52_story.html

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Krajm to neni, zapomenout haranta v aute muze kazdej, zvlast kdyz se ozere...

   Vymazat
 9. Tak z této recenze to vyznívá, že jde v podstatě o amatérský film..
  Čímž to mimochodem českou kinematografii skutečně připomíná.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.