26.7.15

Recenze: Mallory - 60%

Nový dokument Heleny Třešťíkové vypráví opět časosběrnou formou o dvanácti letech života ženy, která "to nemá lehké".


Třeštíková je stále "královnou českého dokumentu" a stále dokáže sestříhat hromadu materiálu tak, aby vzniklo něco, co má smysl a emocionální náboj. Ale cítil jsem podobnou "únavu", jako třeba u nejnovějšího filmu Wese Andersona: Je to fajn, ale je to pořád skoro totéž. Příběh Mallory je velmi podobný příběhu Katky, s tím rozdílem, že ty nejdrsnější věci se Mallory nestaly před kamerou a jen o nich vypráví.


Kromě toho mi vadilo (snad poprvé ve filmu Heleny Třeštíkové), že některé kusy dokumenty jsou zjevně hrané: Když slyšíme nahrávky telefonátů Mallory Heleně, je velmi, velmi patrné, že to nejsou autentické telefonáty, ale něco, co bylo z nějakého důvodu sehráno dodatečně (a Mallory není herečka).

A další "kromě toho": Byla mi poněkud proti srsti zásadní "message" tohoto filmu: Když je na tom někdo špatně (zničen heroinem), stát by mu měl pomoci, a to bez ohledu na to, že je na tom ten někdo špatně vlastní vinou (nikdo ho nenutil ten heroin brát). Takže starosta je zlý, protože "ani neodpověděl na můj dopis, žádající o byt" a mnoho podobných variant "bezpráví". Film se liší od Katky tím, že nakonec "dobře dopadne", ale tento happyend na mě také působil nepříjemně falešně (Mallory šla studovat, protože jí to zaplatil ČEZ, koproducent filmu) a vůbec bych se nedivil, kdyby neměl dlouhého trvání.

47 komentářů:

 1. Zde se Franto dostavas na velice tenky led toho, kdo si zaslouzi, aby mu někdo pomahal a kdo si to nezaslouzi...a komu ma pomáhat stat a komu pomáhat stat nemá.
  Bylo by super, kdybys dospel k nazoru, ze stat nemá pomáhat vůbec nikomu a ze tedy idealne tady ani zadny není potřeba, ale to se obavam ze není tvůj směr mysleni.
  Potom se holt smir, ze si lidi ten stat plati k tomu, aby nekomu pomahal.
  Takze ano: stat by ji mel pomoci, a to ne proto, ze se zničila heroinem, ale proto, ze je na tom blbe a stat ma pomáhat tem, co jsou na tom blbe a je uplne jedno, jak se do te situace dostali.
  Blby, co .... ja to rikam porad a byt na me, tak stat zrusim.

  Co se tyce toho, ze nekomu pomaha CEZ - Když se CEZ nekomu rozhodne pomoct, tak se rozhodne pomoct a ten, komu je pomozeno, není spatny jen proto, ze mu někdo pomohl. Ja taky občas v zivote nekomu pomůžu, občas pomůžu cloveku, který si to absolutne "nezaslouzi", protože se do tech sracek dostal sam. No a co? Je to moje věc, komu pomůžu...a je to věc CEZu, komu pomuze, a je to věc tvoje, komu ty pomuzes.

  Imho na pomoc nikdo nemá "nárok" a není ani osoba vhodna ci nevhodna k tomu, aby ji někdo pomohl. Každý ma sve duvody, proc nekomu pomaha, ci nikomu nepomaha.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. tak, tak, až na to, že když ČEZ někomu takto pomáhá, tak si to za a) odepíše z daní
   a za b) má to jako reklamu, jak je friendly company

   Vymazat
  2. hele a z ceho by sis platil neco jako soukromou policii, kdyz bys prespaval jako bezdak na ubytovne a na mesic by ti zbyvalo 17 stovek? nebo bys spolehal na to, ze by vetsina pricetnych lidi bez statu a nejakeho pohunkovani shora se sama od sebe rozhodne, ze si teda vsichni drobtem na ni prispejou a tobe to odpustej? hele a co kdybych ti rekl, ze znovuvynalezas kolo, uz se to stalo a tomu uskupeni lidi, kteri nejak musi (nejen) tu policii organizovat a menezovat se rika stat?

   Vymazat
  3. Policie se umí menedžovat i bez státu....

   Vymazat
 2. Hezky napsáno, souhlas. Jestli má stát nějaký smysl, tak v tomhle...podporovat nejslabší, nejubožejší a nejchudší individua.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak k tomu bych podtkl, že existují spousty individuí, která jsou na tom mnohem, mnohem, mnohem hůř než Mallory, stát pro ně nedělá nic a Třeštíková o nich filmy netočí.

   Vymazat
  2. Jo, svet není spravedlivy.
   My si totiž nejen ten stat platíme, ale on je ještě k tomu vice méně na hovno a rozbitej.
   Takze na tom proděláváme vicenasobne.
   Co se tyce toho, co pro koho stat udela ci neudela, tak na druhou stranu jsou na to docela presne "tabulky". Jses v takove a takove, presne definovane situaci? Mas nárok na takovou a takovou, presne definovanou pomoc.
   Jooo, spousta lidi si o tu pomoc neumi rict, spousta ji nechce, spousta na to sere vseobecne...Ale když vezmu svůj priklad před nejakyma 20 lety, tak jsem se ocitl "na ulici" a dostaval jsem od nejakeho uradu asi 2 tisice kc mesicne a k tomu jsem mohl bydlet na azylovem dome, kde to bydleni bylo dotovane a stalo to asi 3 stovky mesicne.
   Samozrejme jsem to mohl ci nemusel vyuzit. rozhodne ale KAZDY, kdo byl ve stejne situaci jako ja, mel stejne moznosti pomoci od státu.

   Vymazat
  3. Tak ty bys nejraději zrušil stát, panáčku? A čímpak bys ho chtěl nahradit?

   Vymazat
  4. Anarchií? K čemu je vlastně stát dobrý?

   Vymazat
  5. Pokud bys chtěl zrušit jeden stát, musel bys zrušit všechny státy. Jinak bys šel jednoho dne spát jako hrdý člen anarchistické komuny a probudil by ses v lepším případě jako Němec, v horším jako Rus.

   Vymazat
  6. Anarchie = bezvládí a tudíž vláda silnějšího. Asi chceš žít nebezpečně a - krátce. A ta tvá otázka mi připomíná slavnou otázku "Co pro nás Římané udělali" z Life of Brian.

   Vymazat
  7. Coz není vůbec pravda, ale to je na slozitejsi debatu.
   Zjednodusene to reknu jinak - to, ze se lide sdruzuji a mají spolecne zajmy, jako ze například spolecne resi obranu, je dobře a funkcni. Ovšem jedine spravne to je v okamziku, kdy se tak deje DOBROVOLNE.
   Vezmeme si tzv. divoky zapad - lidem se zdalo, ze je ve meste nebezpecno? Tak si zvolili serifa. Slozili se na nej, zaplatili si ho ze svých penez (!!!) a měli ho. Super. Tam, kde ho nechteli, ho proste nemeli a resili si ty věci jinak.

   Ja dokonce ani nemam v principu nic proti státu jako takovému - ale mam proti tomu, aby ten stat nasilim sebral lidem polovinu toho, co si vydělají a pouzije je na něco, co si ti lide vůbec "neobjednali". V tomto se mi docela libi systém, který tu byl rekneme za rakouska-Uherska, kdy tu byl panovnik, ale ten nemel pravomoc vypisovat si jakekoliv dane. Ne...Pokud na něco potreboval peníze, tak si o ne musel požádat a taky je vůbec nemusel dostat.

   A mimochodem, k anarchii a "ziti kratce". Dam priklad. Dneska zlodej auta prijed, ukradne auto a když ho chytnou, tak ho na rok zavrou.
   V anarchii by bylo ciste na majiteli toho auta, co se zlodějem udela, když ho chytne. Trebas by mu mohl klidne vpalit kulku do hlavy.
   Která z tech 2 hrozeb (zavreni na rok x smrt) je vice "odstrašující" pro toho zlodeje, ve kterem systemu si tu kradez radsi asi rozmysli?

   Anarchie motivuje lidi nedělat kraviny a to proto, ze se jim mohou velmi rychle vymstit.
   Pujdu po parku a ty me zabijes. Jakoby se ti nemůže nic stat, je anarchie, jupi....Ve skutecnosti mam brachu, kteremu se to nebude libit, ze jsi me zabil a tak on pujde a zabije tebe...To je docela blba představa, ze....To uz je lepsi nikoho nezabijet....
   Hrozba tim, ze se stane něco velmi nepříjemného funguje a v anarchii prekvapive ta hrozba je radove vyssi, nez ve state.

   Vymazat
  8. U anarchie je problém už v tom dodržet "jakoukoli" dohodu. Například: dáme sraz v tolik a v tolik. Důsledný anarchista by, to dodržet nesměl. Co se týče diskuze na to, zda by měl stát někomu pomáhat oder nein. Tak tato vymoženost jako taková tedy: povinnosti státu pomáhat (otázka je, jesli povinnost pomáhat samotnou pomoc neničí či nedegraduje). Je výdobytek revolučního charakteru: viz. heslo - volnost, rovnost, bratrstvi. Kdy právě to bratrství (solidarita či povinnost pomáhat) bylo tím novým vynálezem, a v žádném případě si nemyslým, že je něčím, co nezbytně nutně musí stát vykonávat, aby fungoval.

   Vymazat
  9. a v dobe, kdy bys bylna ty ubytovne a nemohl by sis platit policii, lekare atd., tak bys svou bezpecnost a zdravi resil jak? meles jak pubertak..
   kdyztak prosimte dej priklad zeme, ve ktere je tvoje fantasmagorie uspesne v soucasne dobe implementovana, at muzeme posoudit, na jakem miste od konce vyspelosti se nachazi

   Vymazat
  10. Jak říkáš ty, "dobrovolně" se lze dohodnout. Ovšem ve skupině deseti lidí, ne deseti miliónů lidí. O nepřiměřeně vysokých trestech za krádeže nemusíš dokonce ani snít, jeď tam, kde je zavedena šaría. Analogie s bráchou je také mimořádně stupidní. Co lidé, kteří nemají nikoho, kdo by se za ně postavil?

   Vymazat
  11. ryze: ty si to nemyslis a ja jsem spokojen, ze pricetna vetsina si to mysli; asi nenajdeme ve snemovne stranu, ktera by proti principu solidarity vystupovala, to me tvari v tvar kratkozrakejm kokutkum, jako jsi ty, nechava v relativnim klidu

   Vymazat
  12. "Coz není vůbec pravda, ale to je na slozitejsi debatu."Lolec.
   Jo a mladí anarchisté a kritici kapitalistické hydry se asi sdružují na jiných blogíscích. Za chvilku tady někdo rozjede předvolební debatu...

   P.S. Tak je teda ve filmu nějaký full frontal?

   Vymazat
  13. "Coz není vůbec pravda, ale to je na slozitejsi debatu."Lolec.
   Jo a mladí anarchisté a kritici kapitalistické hydry se asi sdružují na jiných blogíscích. Za chvilku tady někdo rozjede předvolební debatu...

   P.S. Tak je teda ve filmu nějaký full frontal?

   Vymazat
  14. Hele čačaný, já se snažil diskutovat. Ty se běž na tuhle stránku diagnostikovat: http://www.obcanskevzdelavani.cz/argumentacni-fauly
   Jsem proti povinnému pomáhání, ale v žádném případě nejsem proti dobročinnosti (dobrovolné solidaritě jako takové). Vždytˇpomáháním se zabývá spousta lidí od nadací po dobrovolníky a nepotřebují na to stát. A myslím si, že pomáhájí lépe než stát, jelikož jejich pomoc je konrétnější a mohou si ověřit, že je učinná.


   Vymazat
  15. hele, solidarita co se tyce zakonu soucasnejch, ma celkem dost jasne vymezenej prostor, je to solidarita zdravyho s nemocnym, solidarita bohatyho s chudym, schopnyho s neschopnym, chytrhyho s hloupym a ty mechanismy, jak to prakticky uskutecnovat jsou ruzny (dane, pojisteni atd.); pokuds to napsal tak blbe, jak jsi to napsal, jakoze ona solidarita neni nutna pro fungovani statu, pak ti jako blbeckovi musim rict, ze pro fungovani statu, ve kterem chci zit ja, nutna je; hele, rekni mi, az ti zjisti nejakou totalne minoritni chorobu, jejiz lecba bude stat napr. miliony, kde na to vezmes? a kde na to vezme lojza, kdyz ma 1700,- na mesic?

   Vymazat
  16. Kefíre, neříkej to slovo! Neříkej to! Evangelium podle Franty, kap. 34: "A zazněl lolec, a fukuchatu byl konec. Will self-destruct in five minutes. Enjoy your lives without fukuchat." Takže bacha.

   Vymazat
  17. Ach ano, Lojza a Slaneček, první anarchistická buňka fukoprostoru. Přeju jim hodně štěstí bez užívání sociálního a zdravotního systému.

   Vymazat
  18. Furt se míjíme. Já jenom tvrdím, že tím tepelným ohřívačem peněz nemusí být stát. I lojza si zaplatí zdravotní pojištění prostřednictvím dobročiné organizace. Přece existuji činnosti, které dobročinnosti přímo vyžadují: například žebráci.

   Vymazat
  19. Pokud je solidarita začleněna do zákonu, tak to není solidarita, ale šikana a krádež. Solidarita musí být dobrovolná.

   Vymazat
  20. ryze: a mohl bys odpovedet na tu otazku, kterou si z pohledu "konstruktera" toho systemu klades, tozn. kde vezme lojza na onu operaci? pokud odpoved zni "nekdo dobrovolne mu ji sam z dobra zaplati", pak to neni univerzalni recept pouzitelny na 10 milionu lidi..

   slanecek: vzdyt je; mame tu demokracii a soucasny system je vysledkem svobodnych voleb, ve kterych si lide podle svych preferenci dobrovolne zvolili, co chteji.. orientujes se ve svete, ve kterem zijes? tvl

   Vymazat
  21. Proč to není řešení? Každej je v nějaké jiné situaci než druhej. Někdo je na tom hůř a někdo líp, nemůžeš hledat univerzalní šablonu pro každýho. Naopak všichni šťastní lidé jsou štastní stejně, ale každý nešťastný člověk (ať už kvůli chudobě či nemoci) je nešťastný jinak a taky tak bychom mu měli pomáhat. Tedy individuálním přístupem.

   Vymazat
  22. neni, protoze muj system tomu cloveku peci garantuje (matematicky, kdyz se to dobre udela, protoze statistika), zatimco tvuj ho posila zebrat..
   popravde je to prvne, co slysim argument typu "dobrovolna zdravotni pece", obvykle to byva "ja nikdy nestunu, nemuzu si to dovolit, makam 27 hodin denne, proc bych mel doplacet na lidi, co chodi k lekari odpocivat"
   kdybys aspon vytahl neco typu soukrome zdravotni pojistovny apod. ... tohle je lame jak program svobodnych

   Vymazat
  23. ale zpet k te otazce, kterou jsi nezodpovedel, kde vezme lojza na operaci za dve mega, je to bezdak, ma prijem 1700,-, je celkem vagus a ma dost debilni nazory (= nebude se libit pripadnym dobrodincum treba)?

   Vymazat
  24. Peníze nevezme nikde, umře a je Lojzovi konec. No a co?

   Vymazat
  25. Kefíre, ty bys fakt chtěl vidět full frontal té Mallory? Čím si ráno oplachuješ oči, kyselinou sírovou?

   Vymazat
  26. Už jsem odpověděl. Lojzovi pomůže dobrovlník, tak že za něj bude platit zdravotní pojištění u pojiš´tovny. Dobročinnost není závislá na estetických kriteriích, ale na morálním imperativu. V minulosti to bylo tak, že si lidé, kteří na tom měli, nekupovali pojištěni pro lojzu, ale rovnou zřidili nemocnici a tam lojzu zdarma léčili (což je další varianta téhož). Můj systém lidem nebere svobodu rozhodování o jejich prostředcích, tak jak to činí systém tvůj. Průšvih nucené dobročinnosti(solidarity) je v tom, že neexistuje mez, za kterou se nedá jít. Neexistuje garance toho, co příště budeš muset státu dát, aby si naplnil kapacitu toho, co stát hodlá (podle nápadu politiků) někomu věnovat. Mám zato, že je pouze na člověkovi, který chce pomáhat, kolik té svoji pomoci věnuje. Může věnovat 10kč, ale rovněž může obětovat i svůj život.

   Vymazat
  27. lojzu je mnoho, pro 20% z nich se zadny dobrovolnik nenalezl, protoze podobne jako Trestikovou nezajimaji nudne pripady, darce tito lide nijak nezaujali (anebo proste dosli), co s nimi?
   nekdo z techto lidi potrebuje specializovanou peci, kterou neposkytuji v zarizeni, co dava zadarmo, co s nimi?

   mohl bych klast dalsi otazky, ale zpet rychle na zem - kde presne na planete v ktere zemi ted v tuhle chvili tebou nastineny system realne a uspesne funguje?

   pokud nikde jsi fantasmagorista

   Vymazat
  28. Pokud na to nemam, nenasel se nikdo, kdo by mi to zaplatil a nemam zadnou moznost získat ty prostředky, potom je spravne, když proste tu specialni peci nedostanu.
   Nechapu, co je na tom divného.

   Vymazat
  29. lojziku, jak muzes sam se sebou zit, kdyz ti stat caloval tu ubytovnu a jeste ti navrch nechaval sedmnact stovaku? plivals aspon na ty penize? protestoval jsi proti tomu nekde?

   Vymazat
 3. Hele Franto, fakt ti to "existuji spousti idividui, co jsou na tom jeste hure, stat pro ne nedela nic" nezni, jako kdyz se sejde parta tatku po sichte na jedno a po ctyrech a panacovi povidaj "no jo, politika t oje svinstvo, slusnej tam nikdo nejde"? mne to zni, jakoze se s takovymi individui nestykas a tudiz napr. ani jednoho z nich vubec osobne neznas

  nebo teda ciste pragmaticky - stat by mel mit nejakej registr zadatelu serazenej podle miry mizerie a urednik, kdyby nasel za zadatelem jeste nekoho ubozejsiho, komu jeste nebylo pomozeno, tak by odpovedel "sory, mame nekoho, kdo je na tom mnohem hur"? takze by se vlastne z globalu cekalo na nejakou celorepublikovou serializaci tech pripadu, aby nedoslo k nejakymu omylu, ze treba clovek, co je na tom spatne, predbehne nekoho, kdo je na tom uplne nahovno?


  vyborny komicky cislo hele!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Stát by neměl dělat vůbec nic, neměl by ani existovat.

   Vymazat
  2. Stát by měl naopak svojí roli posílit, protože pak už jsou tu jen korporace a vzpomeňme si na Neuromancera!

   Vymazat
  3. Jsou místa (v Africe třeba), kde stát téměř neexistuje, nebo je velmi ochromen. Taky odsud prchá mnoho lidí do míst, kde je stát velmi silný. Možná by jim měl někdo vysvětlit, že dělají chybu, že si akorát pohorší. Třeba je to odradí.

   Tenhle individualismus vznikl v podstatě díky silnému (sociálnímu) státu. Čim více je člověk dobře zabezpečen, nic mu neschází, tim více se cítí být nezávislým či cití potřebu být více nezávislý na ostatních a to bez ohledu na to, jestli se o své zabezpečení postaral sám nebo jej zabezpečil někdo jiný - rodina, stát (častější případ).

   Vymazat
  4. Výborná úvaha, Aminuxi! Povyšuji tě na Aplusixe!

   Vymazat
 4. ad proti srsti zakladni mesidz - Franto, budu uprimnej, jak jen to dovedu; v tomhle se vyspele civilizace lisi od tech mene vyspelych, zvirat a psychopatu; smir se s tim, pokud to vnitrne necitis, ciste mechanicky si to zapamatuj, ze ti lidi, co za neco stoji, pod tuto uroven (tozn. nechat nekoho padnout, jakmile se zjisti, ze si za to muze) nejdou; az tvoje decko zacne brat drogy, doufam, ze nebudes delat zagorku a prisne vulkansky ho pri prvni domaci kradezi vodstrelis

  OdpovědětVymazat
 5. je to je kunda ! ta akorat hlabe vsema 5ti a vydelava na lidskym nestesti to bude to samy jako kdyz tocil vo tech fetacich atd. atd. to je vrchni kunda

  OdpovědětVymazat
 6. Kecy jak za starejch časů, prdi. Kde je ale humot?
  Ste mimo, jak babky na pouti.

  OdpovědětVymazat
 7. Tady to je tak chytrý, že nemám čas to číst.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.