29.7.15

Recenze: Nenasytná Tiffany - 50%

Kdesi u Horního Jiřetína existuje prokletá louka, kde jsou zakopány staré zlaťáky. Ale kdo je zde začne vykopávat, ten se stane posedlým a posléze sežraným. Český horor? Český horor, yeah!


Myslím, že za posledních 10 let byly do našich kin uvedeny jen 3 české horory. Z toho jeden byl senilní, další byl nechtěně legrační a Jáklův Ghoul byl docela ucházející (podlé té jeho poloviny, kterou jsem viděl). Tudíž se dá napsat, že Nenasytná Tiffany patří k těm lepším českým hororům za posledních 10 let. Je to pravda, ale je to podobně zkreslená pravda, jako napsat, že "Braindead je jednou z nejlpepších novozélandských zombie komedií".


Tiffany má docela slušně nahozený námět, který se točí okolo váguse (Leoš Noha), jenž vykrádá chaty a náhodou se dostane k informaci o zakopaných dukátech. Postupně propadá prokletí a nestydí se místo sebe obětovat své kolegy váguse, kterým nabízí "přivýdělek při výkopových pracích" - tudíž se dočkáme i trochy černého humoru a možná i satiry. Scénář ale není nic extra (trvá 30 minut, než se děj 80minutového filmu dá jakž-takž do pohybu) a je z velké části předvídatelný, a to i v rámci žánru.


Herecké výkony mají velmi proměnlivou úroveň. Hlavní postavy jsou ucházející (ale ne víc, než ucházející), zatímco ve vedlejších rolích se pravděpodobně objevují neherci, což je dost problém, protože tento film by měl stát především na hereckých výkonech. A těch někteří zúčastnění prostě nejsou schopni. A pokud si myslíte, že nedostatek hereckého umu bude vyvážen brutalitou, krví, hrůzou a/nebo triky, tak budete zklamáni, nebo se možná budete i nevhodně smát.

Zajímavou otázkou je pak rozpočet filmu. Vypadá to totiž, že tvůrci většinou věděli, co a jak chtějí natočit, ale prostě na to neměli peníze. Takže se nedostatek krve musel řešit střihem, nebylo možno zaplatit žádnou ženu s démonickým hlasem, který by nepůsobil legračně, vágusové si nemohli dovolit být pořádně zarostlí a špinaví, protože druhý den opět museli jít do svého zaměstnání v pojišťovně / reklamní agentuře, a tak dále... Pokud film byl opravdu tak hrozně laciný, jak mi připadalo, pak se hodí ocenit, co s tím málem tvůrci dokázali, ale platícímu divákovi to může být jedno.

Celovečerně debutující Andy Fehu (necelých 30 let) má jistý řemeslný talent, ale rozhodně existují čeští tvůrci, kteří jsou mladší a mají talent podstatně větší.

Má smysl chodit na tento film do kina a platit za něj vstupné? Pravděpodobně ne.

Má smysl pustit si ho někde s kámoši, případně na malém festivalu amatérských hororových filmů? Pravděpodobně ano a možná by tam vyhrál i nějakou tu cenu.

P.S: Vysvětlí mi někdo název filmu? Nevšiml jsem si, že by se v něm jméno "Tiffany" někde objevilo.

18 komentářů:

 1. Kolem Horního Jiřetína se můžou lidé jevit posedlí, ale je to tam normální.

  Takže obyčejný omyl.

  OdpovědětVymazat
 2. A nemá to bejt vtip, že to je jako Tiffany ze zlatnictví Tiffany's? Když jde o ty zlaťáky.. Ale nevím, film jsem neviděl, knihu nečetl.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jj něco takového říkal režisér v čt..

   Vymazat
  2. A už mu někdo volal, aby to potvrdil?

   Vymazat
  3. Ne ty kundo, ale můžeš mu zavolat do Horákova klubu...

   Vymazat
 3. Nejlpepší komedie je taková komedie, která vyhrála soutěž financovanou Pepsi.

  OdpovědětVymazat
 4. pane Fuka nevím jaký vyžadujete standard a co je pro Vás zajímavé, ale dovolit si tento film doporučit nenavštívit mě přijde minimálně z úcty ke všem, kteří se o film zasloužili(jakože mezi ně nepatřím) vrchol neslušnosti a dá se říci, že je to až urážka, asi jako kdyby jste číšnikovi ve vesnické hospodě nedal dyško jen díky tomu, že vám dal byť výborné pivo a domácího utopence, ale neservíroval ty lanýže a humry!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Abych se držel vaší analogie: Kdyby mi číšník přinesl dobré pivo a utopence a na účtu pak byla stejná částka, za kterou ve vedlejší hospodě můžu dostanu lanýže a humry, pak bych mu rozhodně dýško nedal a jeho hospodu nedoporučil.

   Vymazat
  2. Konopčík je buď velmi obratný troll anebo negramotný, zábavný dement. Bravo.

   Vymazat
  3. Tak já bych dal přednost pivu a utopencům... (a to nejsem žádnej velkej pivař).

   Vymazat
  4. Sem Jarda Konopiště a s lidmi od filmu jsem nesouložil, přesto vím kdejaký hovno o mega sociálním hororu a znám kompletní tvorbu Pyjuse Eckermana, Vojty Johonimila a Jiřího Pozera. Bravo, první kandidatura na ublíženýho trolla pro rok 2015 je na světě.

   Vymazat
 5. A ještě jedna věc mi nedá, koho jste myslel z těch jak vy říkáte "neherců" prosím vás? Petra Čtvtníčka (neboť de facto je), nebo Vojtu Johaníka (letos jednoho z nominovaných na divadel.cenu), či snad Jana Kováře (potom mi prosím uveďte co se vám nelíbilo a nevím co by z jeho role více vymáčkl Tom Hanks)? Nebo jste snad myslel zkušené Pjeer van Ecka a Jiřího Panzera? Pokud poslední dva tak už prosím v životě nepiště žádnou recenzi ano?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ok, beru na vědomí, že jan konopčík nechce, abych psal další recenze. Děkuji za info a hodně štěstí.

   Vymazat
  2. a já beru na vědomí, že františek fuka není schopen ani ochoten obhájit své teze, bohužel se obávám, že bude psát dál

   Vymazat
  3. Prý Pyjus fan Ekl! Ty vole konopčík, už to nehul...

   Vymazat
  4. Čekám, jestli nám Konopčík dá přednášku, jak se má ve filmu zahrát správnej full frontal.

   Vymazat
  5. Ty vole, konopčík, co to tady rozjíždíš za zoufalý diskuse? Franta tě první odpovědí utřel jak kus hovna, a ty máš odvahu vrátit se do zdejšího kyberprostoru s ještě o kus blbějším příspěvkem? Ty spíš buď s režisérem, Nohou v prdeli nebo rovnou u Tiffanyho.

   Vymazat
 6. ufff..ještě že tam nehrála gorila s prsy..to by tu pak bylo točo

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.