4.7.15

Recenze: Terminator Genisys - 50%

Mohl bych se vám snažit vysvětlovat děj nového Terminátora, ale přestože jsem ho viděl dva a půlkrát, není mi moc jasný.

Malá část filmu se odehrává někdy v roce 2025, skoro polovina v roce 1984 a zbytek v roce 2017 s malými odbočkami do roku 1970 a alternativního 2017. Ale když píšu "alternativního 2017", myslím tím "alternativního vzhledem k druhé podobě roku 2017 v tomto filmu". Protože vzhledem ke všem ostatním Terminátor snímkům je všechno v tomto filmu alternativní. Vzhledem k tomu, že některé postavy změnily podobu nebo dokonce rasu (vlastně všichni kromě Arnolda), je zjevné, že jde nejen o pokračování, ale současně i o reboot (něco jako nová Star Trek série).

Pokud to dobře chápu, tak zhápletka ignoruje Terminátory 3 a 4 a vychází z Terminátorů 1 a 2, ale možná se pletu...


Terminator Genisys je hlavně směs a remix různých motivů a scén z předchozích Terminátorů (především z prvních dvou).


Začátek vypadá docela nadějně, když se po krátkém apokalyptickém úvodu ocitáme v Los Angeles v roce 1984, kdy se znovu odehrávají scény, které známe z prvního Terminátora. A odehrávají se dost podobně jako v prvním filmu. Ke změně dojde až když se mladý Arnold snaží sebrat šaty třem punkerům (z nichž jeden vypadá jako mladý Bill Paxton), je přitom vyrušen starším Arnoldem (ale pořád ne tak starým, jak je Arnold dnes) a začne bitka.

V Los Angeles roku 1984 se tedy spolu perou dva digitální Arnoldové (jeden z prvního Terminátora, jeden z druhého) a v tom jim nějak přicmrndává Kyle Reese (Jai Courtney) a alternativní Sarah Connorová (Emilia Clarkeová), která je v této verzi badass. A šikmooký tekutý Terminátor.

Většina z toho je poměrně zábavná, asi jako kdyby hodně nerdovský a trochu nesvéprávný fanoušek Terminátora měl šílený sen a někdo ho natočil, aniž by se zabýval tím, jestli to celé má nějaký smysl.


Bohužel, po pár desítkách minut začíná "hlavní děj", který se odehrává v roce 2017 a nejsou v něm digitální Arnoldi, jen ten starý, analogový, který - bohužel - hraje ještě o něco hůř, než hráli ti digitální v první polovině. A Sarah mu říká "Taťko" a miluje ho, protože ji od dětství chránil. Což nemá být ani trochu vtipné. Ale je.

A to je jeden z problémů tohoto filmu. Vážné scény jsou občas vtipné a vtipné scény občas nejsou vtipné. Dalším zásadním problémem je to, že Sarah Connorová a Kyle Reese jsou sice fešáci a mají hezky tvarovaná těla, ale jejich postavy jsou ve všech ohledech naprosto nezajímavé. Jedinou trochu zajímavou postavou je John Connor (Jason Clarke), který je v této verzi hlavní padouch, protože je oládán nano-Terminátory, nebo něco v tom smyslu. A J.K. Simmons v malé zábavné roličce policajta, který ukazuje, jaký je rozdíl mezi "hezkým hercem" a "hercem, který umí hrát".

To vše v kombinaci s psychedelicky přeplácanou zápletkou způsobuje, že jediné, co ve filmu stojí za to, jsou občasné hlášky a občasné výpravnější a akční scény. Vypadají draze, ale často také znatelně digitálně a virtuálně - jako z videohry. Ale především - nejsou nápadité. Ani nijak brutální, protože film je mládeži přístupný.

Pátý Terminátor pravděpodobně není nejhorším filmem série, ale dávám mu zatím nejméně procent, protože každý další díl je podobný zmatený guláš, který se dost zoufale - a neúspěšně - snaží být epickým velkofilmem. Ale na to nestačí jen peníze. A s každým dalším dílem je to otravnější.

P.S: Tento film je myslím první, který v českém názvu nemá čárku nad A, tzn. jmenuje se oficiálně "Terminator", ne "Terminátor".

P.P.S: Pokud jste do kina chtěli jít proto, abyste viděli Matta Smithe, který vévodil prvním propagačním fotkám, tak si můžete ušetřit čas a peníze - je na plátně necelou minutu.

P.P.P.S: Je našlápnuto k pokračováním. Jedna ze zásadních otázek ("Kdo vlastně poslal za malou Sarah toho Terminátora?") není vůbec zodpovězena a scéna uprostřed titulků vysvětluje, že i celé to ničení Skynetu bylo zbytečné.

25 komentářů:

 1. Ze to bude sracka bylo videt bohuzel uz z traileru...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Imho to, ze to bude sracka, bylo jasne po shlednuti 4 dilu.
   To byla sracka ze všech nejsrackovitejsi a nastavila trend.
   Pokud toto ve srackovistosti prekovava ctyrku, tak to na to snad pujdu do kina, protože neverim, ze je něco takového vůbec mozne a musim to videt :-))

   Vymazat
 2. "... je oládán nano-Terminátory, nebo něco v tom smyslu."

  Snažím se představit si ten smysl, ale moc mi to nejde.

  OdpovědětVymazat
 3. A já blbec jsem se na dvojku v roce 91 poprvé podíval na x-té kopii VHS. Budu si to navždy vyčítat, protože podobná pecka už se asi nebude opakovat.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To se uz v 91 delaly kinoripy?

   Vymazat
  2. Jestli v 91 nevím, ale v 93 určitě. Kinorip Jurského parku jsme měli na VHS, pěkně s rychlodabingem, koupený na Spartě na burze. Ještě dřív, než to tady vůbec šlo do kin. :-)

   Vymazat
  3. Můj bratranec měl kopii T2 na VHS ještě dřív než byla premiéra v Evropě. Velmi kvalitní kinorip bez dabingu a v dolní části obrazu byla vidět první řada prázdných sedadel.

   Vymazat
  4. Kamos otce myho bratrance mel Terminatora 5 na laserdiscu uz v r. 89. A tak vim, ze je to sracka uz 26 let.

   Vymazat
 4. Po shlédnutí filmu by mě zajímalo kam zmizela ta atmosféra blížící se apokalypsy, která byla charakteristická pro první a druhý díl. Za druhé nechápu, proč se snaží být celý film akčním béčkem se všemi finesami z doby před miléniem. Opravdu si tvůrci myslí, že vybuchují vrtulník dneska něho zaujme? Dále nechápu, jak František zmiňuje, proč je celý film vystaven na alternativách. To nešlo navázat na druhý díl způsobem John Connor vyrostl a z budoucnosti proti němu pošle Skynet nový tip robota a on spolu s
  T-800 bude proti němu čelit v nolanovském stylu? Jednoduché a praktické.

  OdpovědětVymazat
 5. Tento film by mohla zachránit pouze Emilia ClarkeOVÁ divokou anální souloží polykajíc přechutné Arnoldovo terminosemeno. A nebo také mé....

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Takže teermit říznutej gejm of thrones...no nevím moderní zbraně maji tu nevyhodu, že jde zabít hodně lidí za krátký období, takže to nejde tak natahovat jako v případě, když člověk používá fyzickou sílu + nějakej vylepšenej klacek

   Vymazat
 6. Jednička - zásadní film kinematografie. Dvojka - nejlepší film série. Trojka - trapné zabití série. Čtyřka - neexistuje žádná čtyřka, what don't you fucking understand? No, fuck, no! Pětka - po pár měsících stáhnout kvalitní kopii, shlédnout, smazat.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. hele trojka byla ještě docela dobrá, bavil jsem se. Nesnese srovnání s jedničkou a už vůbec ne s dvojkou, ale určitě ne trapné zabití série.

   Vymazat
  2. Trojka byla dobrá, vy hovada. Dalo by se jí sice leccos vytknout (ty vtipný narážky a ta modelka nehrála moc dobře), ale držela se stylu dvojky a soudnej den na konci byl udělanej fakt dobře. To až čtyřka to zabila. (A zdá se, že definitivně).

   Vymazat
  3. Souhlas s Karlem a Chocholou. Když si vezmeš jaký sračky jsou čtyřka a pětka, byla trojka velice důstojné zakončení série (jedničky a dvojky).

   Vymazat
 7. 50% je dobry :) to mi staci, nekdy staci videt a ne chapat ;)

  OdpovědětVymazat
 8. Úvodní scéna s CGI Arnoldem jr. http://titulkomet.cz/terminator-5-arnold-vs-arnold/

  OdpovědětVymazat
 9. Film bol pre mňa uspokojivým 3 dielom. Starý taťka terminátor rozhodne nevadil, ale naopak, fungoval dobre. Prajem filmíku nech konečne Arnoldovi vylepší pošramotený comebackový kredit.

  OdpovědětVymazat
 10. Zlý terminátor vs člověk (1. díl)
  Hodný terminátor + člověk vs zlý vylepšený termínátor (2. díl)
  Hodný terminátor + člověk vs zlý ještě více vylepšený terminátor (3. díl)
  Hodný terminátorčlověk + člověk vs. zlý terminátor ( 4. díl)
  Zlý terminátorčlověk vs. Hodný termínátor + člověk (5. díl)


  Skynet byl vždy v pozadí jako nevyhnutelná (přírodní/evoluční událost) a to bylo super. V posledním dílo ho personifikovali:(, takže logicky bude i hodný skynet a nastane něco jako superhridnská scifi od marvela.

  Protože v superhrinském vesmíru musí mít vše svůj protějšek.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hodný Skynet, který to pochopil správně, vyhladil dementní lidstvo a nastal mír.

   Vymazat
 11. Hlavně by se měly nastavit pravidla cestování časem. Buď teda můžou existovat současně 2 časové roviny nebo nemůžou (viz Návrat do budoucnosti). Arnold říká něco o algoritmu na hledání předurčené budoucnosti a taky něco o setrvačnosti .... Ale je to pěkný zmatek.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.