19.7.15

Recenze: V hlavě [Inside Out] - 90%

Nejnovější animovaný film Pixaru se téměř celý odehrává v hlavě mladého děvčete jménem Riley, které se právě muselo s rodiči přestěhovat z maloměsta do San Francisca (kde nikoho nezná). Jeho hrdinové jsou emoce, konkrétně Radost (žlutá), Smutek (alias Depka - modrá), Strach (fialový), Nechuť (zelená) a Vztek (červený).

Ti všichni přebývají ve velíně, kde se starají o ukládání vzpomínek (takové svítící skleněnky), bezchybný provoz "ostrovů zážitků", a tak dále. Krize začne ve chvíli, kdy se začne s Rileyinými zážitky dít něco zvláštního, vzpomínky se začnou divně měnit a Radost se Smutkem jsou vcucnuty někam daleko, až do "dlouhodobé paměti", a musejí se dostat zpátky, protože je ti tři zbývající (a Riley) potřebují.


Jak je ostatně u Pixaru běžné, jejich film opět úžasně vypadá. Pět hlavních hrdinů nejsou lidi, tudíž jsou velmi vynalézavě stylizovaní, co se týče podoby i animace (každý z nich má jasně odlišitelné pohyby). A různé části Rileyina mozku jsou samozřejmě studnicí nápaditosti, protože je v nich výtvarně ztvárňováno něco, co neexistuje, respektive nemůže být graficky ztvárněno.

To by ale samo o sobě nestačilo. Naštěstí má V hlavě i nápaditý scénář, který neustále překvapuje, ale přitom dává smysl a je jasné, co jím tvůrci chtěli říct. Ponaučení tentokrát zní "V hlavě jsou potřeba všechny emoce, včetně těch 'nepříjemných'." A je to vtipné i dojemné přesně tak, jak to mělo být.V hlavě byl velmi ambiciózní projekt, který dopadl velmi dobře. Ale upletl si na sebe trochu bič tím, jak velice je ambiciózní, protože si dokážu představit, že by z něčeho takového mohl být film úžasnější než Věčný svit neposkvrněné mysli. A to, že je z toho "jen" rodinný film s vtípky a poučením, mi přijde jako trochu promarněná příležitost. Například se párkrát podíváme i do jiných hlav, než je ta Rileyina, a je to téměř vždy úžasně zábavné. Je to ovšem jen pár okamžiků v celém filmu...

Ale to je drobnost a měl bych být rád, že Pixar je znovu ve formě...

P.S: Ve filmu se hodně a hodně rychle mluví a český dabing rozhodně patří k těm zdařilejším. Přesto ale doufám, že mě zachrání nějaký Slovanský dům a budou moci film vidět ještě jednou v originále.

P.P.S: Předfilm se jmenuje Láva, je celý zpívaný a v tomto případě se dabing moc nepovedl, český text vůbec "nešlape", a není to jen proto, že slova "Lava" / "Love" spolu v češtině nesouvisí.

14 komentářů:

  1. On je FFuka vtipálek, ale možná tohle nechtěl :) "...Krize začne ve chvíli, kdy se začne s Rileyinými >>zářitky<< dít něco zvláštního ..."

    OdpovědětVymazat
  2. Že by se Pixar konečně zase zvedl a vydal se na cestu nadprůměru?

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Kokot, Chlebec, Grimák, jak se to rýmuje?
      Kokota Grimu netřeba,
      chytrej jak kůrka od Chleba
      tak se to rýmuje!

      Vymazat
    2. Potešilo ma, že medzi Kokot a Chlebec je čiarka. Vďaka.

      Vymazat
    3. Rádo sa stalo, Chlebec, ty malý kokotko... pre suseda všetko....

      Vymazat
  3. Mikky Harkonnen by takovou picovinu nikdy nenepsal, myslim tim nepatricne zatazeni vecneho svitu neposkvrnene mysli po bok hracickovske animovane mrdky.

    Mikky Harkonnen dnes neprojel hladce zatackou sveho ega. Spolek Zralych Heterosexualnich Vychovatelu mu timto preje aby se rychle dal do kupy.

    OdpovědětVymazat
  4. Hmmmmmm... (Zájmem pozdvihnute oboci...)

    OdpovědětVymazat
  5. tyhle kurvicky vykozeny co se producirujou na telegranu, to je co jako?
    bring the gimp
    lay waste to them
    https://www.youtube.com/watch?v=k9lLbBOnh30

    OdpovědětVymazat
  6. tyhlety kresleny filmy to je vzdycky naka picovina

    OdpovědětVymazat
  7. Láva a love spolu souvisí dost https://www.youtube.com/watch?v=Q9gJNaa7JYw

    OdpovědětVymazat

  8. .je hele tajde t0 je d0brý a di se p0divat !

    http://www.csfd.cz/film/72882-o-makove-panence-a-motylu-emanuelovi/

    OdpovědětVymazat
  9. .a że nevopruzuju s picovinama ze nE ?

    OdpovědětVymazat
  10. FYI V Cinestaru na Andelu to davaji i EN s titulky.

    OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.