30.10.14

Recenze: Mapy k hvězdám [Maps to the Stars] - 60%

Do Hollywoodu přijíždí mladé děvče (Mia Wasikowska) s popáleným obličejem a ambicemi. Na doporučení Carrie Fisherové (skutečná Carrie Fisherová, naštěstí ne v kovových bikinách) se stává osobní asistentkou stárnoucí herečky (Julianne Mooreová).

Mezitím, na jiném konci města: Dětská hvězda Benjie (Evan Bird) šňupe koks a líže pohlavní orgány jiným dětským hvězdám. Jeho rodiče, kontrolující matka Olivia Williamsová a self-help guru John Cusack, si dělají starosti o jeho kariéru.

Mezitím na jiném konci města: Mladý řidič limuzíny (Robert Pattinson) nechce milovat Miu Wasikovskou (tedy její postavu) a análně souloží v autě s Julianne Mooreovou (tedy s její postavou)...


Asi vám došlo, že Mapy k hvězdám (český název je skutečně "k hvězdám", ne "ke hvězdám") je značně ujetý film. Bohužel ale není dostatečně hodně ujetý, nebo dostatečně smysluplně ujetý. A už vůbec není tak krásně sofistikovaně ujetý, jak bychom očekávali od mistra Davida Cronenberga, který ho natočil.


Na základě nemastného - neslaného traileru jsem se obával nějaké podobné onanie, jako byl Cronenbergův Cosmopolis, který se mi hrubě nelíbil. Naštěstí jsou Mapy o něco smysluplnější a zajímavější. Ale bohužel ne o moc.


Jednoznačným plusem jsou herci, kteří se nebojí jít drasticky "proti proudu" a ukázat, jak jsou nenalíčení, nehezcí, případně staří, strašidelní a psychopatičtí. Hereckým výkonům naprosto není co vytknout (včetně Pattinsona).

Zpočátku to vypadá, že mnohé z postav jsou podobní "kokoti mimo čas a prostor", jako byl Pattinson v Cosmopolis. Většina z nich mluví naprosto z cesty a některým z nich se zjevují mrtví lidé a povídají si s nimi. Časem (někdy po polovině filmu) to ale naštěstí začne (narozdíl od Cosmopolis) dávat jakýsi smysl a ukáže se, že tyto zdánlivě nesouvisející postavy spolu souvisejí až moc.

Pořád jsem ale nemile překvapen tím, jak Cronenberg, dříve mistr jemné plíživé hrůzy, nyní šokuje zcela prvoplánovitě a neinvenčně, prostě tím, že postava řekne "Chci s tebou mít anální sex" a pak mají anální sex (a ne, pohlavní orgány vidět nejsou). Celé mi to hodně připomínalo nějaký slabší film Todda Solondze.

Upřímně, je mi líto, že taková obrovská spousta úžasného hereckého talentu přišla nazmar kvůli nic-moc scénáři. Některé herecké etudy v Mapách jsou úžasné, ale celkově drží film pohromadě jen velmi chatrně.

7 komentářů:

 1. On tak ani není problém ve scénáři, ale v tom, že film se snaží diváka zaskočit tématy, která už dávno nejsou taková tabu. Scénárista ho napsal někdy v roce 2007, ale dneska jsou fetující dětské hvězdy a různými živly zdrchaní lidi z Hollywoodu celkem normál.

  OdpovědětVymazat
 2. "Kokoti mimo čas a prostor" to by mohlo fungovať ako reklamný slogan pre FFFCHAT.

  OdpovědětVymazat
 3. Ke hvězdám / k hvězdám: Vokalizce předložek je poměrně spletitá, ale nesmírně zajímavá problematika. Pokud to někoho z Vás v průběhu lízání pohlavních orgánů trápí, doporučuji značně už vousatý článek v Naší řeči:
  http://nase-rec.ujc.cas.cz/archiv.php?art=6494

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tady neni nikdo zvědavej na volizování předkožek, ty ouchyle.

   Vymazat
  2. Sovy obvykle spíš kouřej než lížou, protože mají krátký jazýček.

   Vymazat
 4. pusobilo to na me podobne jako na fuku bony a klid 2, tozn. zabavny bizar v prijatelne koncentraci
  jako bonus jsem se nemusel stydet, ze cumim na demenci

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.