28.10.14

Recenze: Co jsme komu udělali? [Qu'est-ce qu'on a fait au Bon Dieu?] - 50%

Poměrně zámožní francouzští manželé (manželka je velice podobná Diane Keatonové, manžel Asterixovi) mají čtyři sexy dcery. Tři z nich se postupně prodají za muslima, žida a Číňana, což manželé nesou nelibě a doufají, že aspoň čtvrtá dcera si vezme někoho "normálního".

Ovšem čtvrtá dcera se zasnoubí s černochem...

Chystá se svatba a na ni má přijet černochova rodina odněkud z domorodé země...

Po přečtení předchozích odstavců jste si možná řekli "OK, a v čem tedy spočívá zápletka?"

Zápletka spočívá téměř výhradně v tom, že většina postav filmu jsou rasisti a xenofobové: Konkrétně oba staří manželé, všichni čtyři nápadníci a otec černého nápadníka (otcové těch ostatních ve filmu nevystupují).


95 procent veškerého humoru spočívá v tom, že někdo řekne nebo udělá něco strašlivě rasistického / xenofobního a nerasisté (tzn. čtyři dcery a zbytek černochovy rodiny) z toho jsou pohoršeni a případně za to provinilcovi nadávají.

Například:

X: "Jak může ten židák obřezávat malé dítě? Je to nelidské!"
Y: "Ty mi nemáš co říkat, Osamo bin Ladine!"
Z: "Vy jste ale strašní rasisti, styďte se!"

Párkrát jsem se od srdce zasmál, ale většina těch humorů mi přišla velmi nenápaditá a místy až trapná.


Nakonec samozřejmě dojde k tomu, že rasisté a xenofobové přestanou být rasisty a xenofoby, nicméně v rámci zápletky pro to není žádný důvod. Prostě tvůrcům došlo, že na konci filmu by xenofobové neměli být xenofoby, tak jimi přestanou být...

Je to docela škoda, protože film je slušně řemeslně natočen, herci jsou a správně typově vybraní a asi i komediálně schopní. Jenom ten scénář je opravdu strašlivě řídký a většina postav (kterých je přes 10) a potenciálních vtipných zápletek je trestuhodně nevyužita.

6 komentářů:

 1. A pátá dcera si vezme gaye, čímž je koloběh maloměšťákova neštěstí dokonán - oh wait

  OdpovědětVymazat
 2. Francouzi už by si taky mohli tyhle témata strčit někam. V době kdy v Evropě rasismus už skoro není (vyjma neonáckovských skupin, který stejně kino nepřevychová) je to tak trošku, hodně, neaktuální.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. asi žijeme v různejch Evropách a všichni ti xenofobové se přestěhovali z tý Tvojí do tý mojí.

   Vymazat
 3. Recenze absolutně neodpovídá obsahu. Podle ní bych si film nepustil, přitom je fajn.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.