19.10.14

Recenze: John Wick - 90%

"Zabili jste mi psa, dostanete přes držku". Keanu Reeves se vrací jako akční hvězda!


Tedy, přesněji řečeno: "Zabili jste mi psa, kterého mi dala umírající manželka, tak tady máte zásah pistolí do hlavy z pěti centimetrů".

Ano, ve filmu jde o to, že se John Wick (Keanu Reeves) mstí za zabití psa (a dočasné ukradení auta) tím způsobem, že povětšinou brutálním způsobem zabije odhadem tak 100 lidí. Což pro něj není problém, protože dříve pracoval jako nejelitnější killer pro ruskou mafii pod přezdívkou "Baba Jaga".


Přestože to zní dost podobně jako nedávný Equalizer, kterému jsem dal také 90 procent, John Wick je natočen v dost odlišném stylu. Zatímco Equalizer byl do značné míry ukotven v realitě, John Wick vyvolává neodbytný dojem, jako by byl natočen podle rozsáhlé comicsové série, nebo RPG hry.

Je to způsobeno především tím, že i když je základní zápletka úplně křišťálově průhledná, je na ní navěšeno překvapivé množství podzápletek, které jsou překvapivě komplikované, s překvapivým množstvím zajímavých vedlejších postav. Hlavní podzápletka se točí kolem toho, že ve městě existuje luxusní hotel, kde se ubytovávají zabijáci, takže když se tam John vydá, najde zde mnoho bývalých kolegů, se kterými zažije různé zajímavé věci. Ale v hotelu samotném se nesmí zabíjet a kdo by se toho dopustil, ten bude mít problémy s panem ředitelem. Nečekal bych, že se u akčního filmu dočkám takhle kvalitního scénáře, který by mohl být pilotem ke kvalitnímu zabijáckému seriálu.Film režíroval debutant, který mnoho let dělal kaskadéra a je Reevesův dobrý kamarád. Nejen, že zajímavě (a přehledně!) režíruje mnoho akčních scén, ale daří se mu naprosto hladce natáčet i dialogové scény, z nichž mnohé jsou velmi nápadité a velmi vtipné - třeba jen tím, jak někdo řekne "Hm" nebo "Aha". To, že je John Wick ultimativní badass je velmi úspěšně načrtnuto bez toho, aby někomu musel fyzicky ublížit (film totiž zdaleka nesestává jen z akčních scén).

A vůbec je celý John Wick překvapivě vtipný. Takovým tím precizním způsobem, kdy sice nejde přímo o komedii, ale je dobře patrné, že tvůrci chápou, že něco takového není možné brát úplně vážně.

Jedinou vadou na kráse je akční finále, kdy bych očekával, že vše vygraduje do nadpozemských rozměrů, ale přitom se v něm neděje o nic víc, než ve všech předchozích akčních scénách.

Ale jinak dobrý. Moc dobrý.

14 komentářů:

 1. V hotelu samotném se nesmí zabíjet a kdo by se toho dopustil, bude mít problémy s ředitelem? Velmi připomíná jiný film s Reevesem, Constantine. Tam je jistý bar také neutrálním územím mezi nebem a peklem - doslova. Přestože Constantine byl jako film slabý, doufám, že postava Johna Wicka je stejně cool jako postava Johna Constantina.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. "Constantine byl jako film slabý", kurvapiča Grimle, jsi idiotský kokot nebo jo? Vole, už přistaň z té své zkurvené planety opic na zem a trochu se prober. Neztrapňuješ jen sám sebe, ale i tvé soudruhy z Modré ústřice - Chlebce, Horáka a žida Koháka. Blbečku z děcáku. Kreténe. A chovej se tu slušně, vole, nebuď vulgární a jen prostě poslouchej, co ti Znalec říká (Constantine je goooood) a šoupej nohama. To je dobrá rada, ty kokote.

   Vymazat
  2. GayPornoFilmovýZnalec (registered trademark) nepochybně Constantina sledoval na displeji ukradeného mobilního telefonu během pauz při šůrování záchodů na univerzitě. Nu, z této perspektivy by to možná nebyl až tak špatný film. Jenže to bylo asi cokoliv.

   Vymazat
  3. pro info k Denzelove prdeli prisatejch kokutku jsem vcera zrel Ekvalizera a samozrejme muzu bejt ovlivnenej tema stovkama filmu s ambicema, co jsem videl pred nim, cili berte s rezervou, ze imho se Fuquovi podarilo natocit Segalovo becko za ackovy prachy s jednim former ackovym hercem (Moretzova se skoro nevyskytuje); nebejt rezie, tak je to prehlidka 1 Denzelova "drznyho" ksichtu, "v nemz je zapsano vse", 1 ksichtu zaporaka (ten je psychopat, cili nema emoce, coz hraje vyborne) a onanyje na mashup 3 prislusnejch naladotvornejch themat z Blesku/zprav TV Nova

   Vymazat
 2. Keanu se mstí za smrt čivavy? To jsi měl dát 100%, Franto, protože bys měl nadržovat psům a ne nějakýmu konkurentovi Denzelovi z Hornbachu se slabostí pro kurvy.

  OdpovědětVymazat
 3. Je to niečo ako: Sejmi je všechny s Clive Owenom ? keď hej tak idem

  OdpovědětVymazat
 4. Mimochodom, ten šéf ruskej mafie so zvláštnymi fúzmi z Equalizéra hral ruského mafiána aj v Johnovi Wickovi (v kúpeľoch)

  OdpovědětVymazat
 5. Tento film bylo to nejvíce nabyté různých emocí, nikdy dřív sem nedokázal film vidět 3x za sebou. Ale tento film se dá sledovat pořát a při každém zhlédnutí tam vidíte více emocí a více napětí víc všeho. :) I love John Wick

  OdpovědětVymazat
 6. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 7. prostě zvracím, takhle neréálnou směsici naaranžovaných hovadin jsem neviděl, proč kurva útočej profesionální zabijáci na toho namachrovanýho kreténka po jednom?? Aby nám hlavní hrdina neumřel!Z toho důvodu ho také asi 10x můžou v klidu zabít ale neudělají to. WTf? režisér by měl přestat brát drogy a začít vymýšlet něco ne tak jednosměrného a trapně nereálného

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.