16.10.14

Recenze: Felvidék - Horní země - 60%

Dokument o kusu země, který je střídavě v Maďarsku, Československu a Slovensku, a je z něj pořád někdo vysidlován a přesidlován, takže už se ani neví, jakou řečí se tam má mluvit.

Felvidek trailer from Vladislava Plancikova on Vimeo.

Autorka, jejíž předkové to všechno zažili, dala dohromady film, který se snaží na často tragické osudy dívat s nadhledem.

Film je občas prokládán animovanými sekvencemi, ale není jich tolik, aby bylo možné ho označit za "animovaný".

Docela jsem ocenil, že jsem se vůbec seznámil s touto kapitolou česko-slovensko-maďarských dějin, o které jsem neměl ani tušení. Rád jsem se podíval na kusy starých filmových zpravodajství o tom, jak "šťastní Maďaři dostali novou zem".

Na druhou stranu, spousta vyprávění pamětníků a především dnešních mladých obyvatel tohoto území (vysvětlujících pořád dokola, jak se všichni mají rádi a neznají xenofobii) mi přišla značně nudná...

3 komentáře:

 1. Film ani trailer som nevidel, ale! Nesúhlasím s tým aby sa na tejto stránke zverejňovali recenzie takéto manipulatívne demagogické filmy!! Autor sa v honbe za vyššími ziskami z darov jeho čitateľov neštíti zapredať dlhoročné bratstvo čechov a slovákov a vymeniť ho za iredentistický pamflet plný nebezpečnej nostalgie a popierania politicky historických súvislostí vývoja posttotalitnej občianskej spoločnost na pozadí kontinuálnej dehumanizácie ortodoxného sekulárneho konsenzui!!! Som skutočne zhrozený arogantnou apatiou miestneho osadenstva ktoré ani neuznalo za potrebné sa k tomuto insitnému slohu zanechať adekvátny odsudzujúci komentár!!!!!!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Všichni čekali na komentář honorárního Maďara fffilmu a co jsme dostali? V tvém komentáři není ani jedno maďarské slovo, vůbec žádná zmínka o moci a slávě uherského království, chybí pláč "Chcem zpátky do Uher" a upřímné vyznání citů k halászlé.

   Vymazat
  2. no a ti co nic nečekali dostali úplně to stejné, kam ten svět spěje

   Vymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.