30.10.14

Recenze: Mezi náhrobními kameny [A Walk Among The Tombstones] - 80%

Matt Scudder (Liam Neeson) je drsňák. Býval policajt (a měl sexy fousy), pak se cosi podělalo, a nyní je soukromý detektiv a ex-alkoholik, pomáhající těm, kteří si to mohou zaplatit.

A právě teď si ho chce zaplatit drogový dealer, kterému někdo unesl manželku a pak ji brutálně zabil, přestože dostal zaplacené výkupné. A hodlá tento postup zopakovat u jiných žen.


Film se odehrává před více než 20 lety a je to z toho prostého důvodu, že vznikl podle knihy z roku 1992. Matt Scudder je hrdinou asi dvaceti knih a ve filmu už ho jednou, kdysi dávno, hrál Jeff Bridges.
Tato nová adaptace je příjemná (tedy, "příjemná") svým depresivním stylem a pomalým tempem, čímž se zásadně odlišuje od většiny nedávných akčních blbostí, ve kterých Neeson hrál (ať už byly zábavné, nebo ne).

Ve filmu je VELMI MÁLO přestřelek a podobných věcí a důraz je kladen předevší na budování atmosféry zmaru, bezmoci, touhy po oběšení se atd... Téměř zcela absentují barvy a humor a kdyby mi někdo tvrdil, že to celé natočil David Fincher, skoro bych mu to věřil. Skoro.

Znovu opakuji, tohle není akční film. Je to depresivní psychologický thriller, který je retro tím, kdy se odehrává, i tím, jak je natočen. Docela se mi po takových filmech stýskalo.

5 komentářů:

 1. Proc bys tomu Franto neveril? To jako ze Fincher neumi/netoci depresivni, temne, bezbarve thrilery? Co treba Se7en, Vetrelec3 nebo Fight Club.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Fincher má dost typický režisérský rukopis, který Scott Frank postrádá. Což není chyba, jen konstatování.
   Je to stejné jako když člověk pozná reklamu natočenou ve stylu Michaela Baye nebo Chrise Nolana.

   Vymazat
 2. Tak tohle je film pro mě, už tím názvem.

  OdpovědětVymazat
 3. spis to vypada jako typicka (chtel jsem napsat dalsi, ale..) cinkla osmdesatka, nad kterou se Fuku z nejakych niternych (treba jako ze bylo na prvni pohled z vyrazu Neesona poznat, ze je profesional) duvodu dojal

  OdpovědětVymazat
 4. OK, právě jsem to viděl a ano. Je to skutečně 80%.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.