15.10.14

Recenze: V tichu - 50%

Osudy několika spolu nesouvisejících židovských umělců těsně před okupací a po ní.

Doporučuji podívat se na trailer, protože poměrně dobře vystikuje, jak film působí:


Začínáme sestřihem z "idylických časů", kdy se sympatičtí hlavní hrdinové zamilovávají, tancují, hrají na hudební nástroje, zpívají, všechno je krásně pohodové, romanticky nasvícené a decentně rozostřené, nadčasově pohádkové (v jednu chvíli vidíme radostnou jízdu na horské dráze na pražském Výstavišti, která je o mnoho desetiletí novější).


Později se přidají prostřihy do "neidylických časů" (koncentráky, střílení, osamělost, zoufalství, vyhazování klavírů oknem na ulici [víte, jak velký a těžký je klavír?]).

Prolínají se scény z životů několika lidí, skáče se časem tam a zpět, slyšíme většinou monology nebo velmi jednoduché dialogy.

Z řemeslného hlediska to všechno vypadá VELMI profesionálně a jak vidíte v traileru, dá se to sestříhat tak, že je to působivé, aniž bychom museli vědět, co přesně se komu stalo.


Ale to, co dobře funguje ve dvouminutovém traileru, nefunguje zdaleka tak dobře v celovečerním filmu.

Osudy všech hrdinů jsou totiž strašlivě předvídatelné a banální (což neznamená, že nejsou tragické a/nebo realistické) a z filmu jsem si odnesl pouze objevné zjištění, že "Mimo koncentrák je mnohem veselejší život, než v koncentráku". Žádná ze zápletek ani postav není ani v nejmenším zajímavá, všechno to je strašlivě stereotypní...

Je to opravdu profesionálně a zručně natočeno, sestříháno, ohudebněno, ale kdyby to celé mělo 15-20 minut, rozhodně by to nebylo méně působivé, spíše naopak...

18 komentářů:

 1. Tak už víme, kam Franta nabídl svůj klavír po otci.

  OdpovědětVymazat
 2. Filmy o holokaustu by měly být na příděl, nehledě už vůbec na to, že si nějak nemůžu vybavit film např. o holokaustu arménské populace v Turecku v roce 1915, nebo o hladomoru na Ukrajině v letech 1932-33.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. O Arménech je toho hodně (Egoyan je Armén): http://en.wikipedia.org/wiki/Armenian_Genocide_in_culture

   Ale ta Ukrajina, to by chtělo, ale Ukrajinci nejsou poláci.

   Vymazat
  2. Grimmpísi, poprvé s tebou musím kurevsky souhlasit. Ale to neznamená, že přestáváš být podělaným sebestředným elitářským kokůtkem, ty kokote.

   Vymazat
 3. "rozhodně by to nebylo méně působivé, spíše naopak..."
  Čiže by to rozhodne bolo menej pôsobivé.

  OdpovědětVymazat
 4. a to jako delaj vsechny ty radostny veci a nikdo tam s nikym nesuka? a pak trpej a nikdo tam nikoho neznasilnuje? wtf?

  OdpovědětVymazat
 5. zase trpiaci zidia, kua co sme komu urobili ?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No naštěstí máš svobodnou volbu a nemusíš na trpící židy koukat, narozdíl od války.

   Vymazat
  2. Řekl rabín Karel Sidon a už si to mastí do zkurvené synagogy zapsat další příkoří :-)

   Vymazat
  3. Ara: Kamarádili jste se za druhé světové války s Hitlerem, takže by celýmu vašemu národu měli filmy o trpících Židech pro připomínku povinně pouštět před onanií, případně souloží. Tvůj případ dokazuje, že je to stále třeba.

   Vymazat
  4. Kdyby to nějaký Slovák nebo lovec nacistů špatně pochopil, nemyslel jsem to pouštění záběrů, aby se Slováci při onanii nebo souloži dobře udělali pohledem na hezké vzpomínky v historii jejich národa nebo na trpící Židy, ale jako výchovný snímek, k čemu Slovensko přispívalo.

   Vymazat
  5. Za svou statečnost očekávám dobře placené zaměstnání od Karla Sidona.

   Vymazat
  6. Karol Sidon nemá ani kapku židovské krve, původně je to pokřtěný katolík, který konvertoval k judaismu s vidinou toho, že se stane rabínem. Nedávno ovšem kvůli o 44 let mladší milence na svou funkci rezignoval. Jinak těch filmů o židovském utrpení už bylo tolik, že vyvolávají lehčí antisemitismus i ve mě. שָׁלוֹם

   http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-udalosti/274536/proc-jsem-rabinovi-zakazala-sex-cely-rozhovor-s-pritelkyni-karola-sidona.html

   Vymazat
  7. Já jsem taky pro to, aby nebylo tolik filmů o Židech a bylo daleko víc filmů o Sparťanech.

   Vymazat
  8. Kverulant: Dobrá reakce, je fakt, že Slováci se dopouštěli strašných zvěrstev na židech a po prohrané druhé světové válce by měli spíš držet hubu než se k tomuhle tématu vyjadřovat.

   Vymazat
  9. Kabukimono - To jo, chtělo by to remake filmu "Proč"! Klidně zase s Landou! :D

   Vymazat
  10. No faktem rozhodně je, že filmů o holokaustu židů je mraky (a zdá se že pořád dost přibejvají), zatímco o jiných vyhlazovačkách je celkem prd. Nejde jenom o Armény nebo úkáčka co někdo zmiňoval výše, ale i další kde se třeba i vyhlazení úspěšně povedlo dokončit.

   Vymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.