13.10.14

Recenze: Drákula - Neznámá legenda [Dracula Untold] - 40%

Tento nový remake / reboot / bůhvíco nám chce vyprávět o tom, jak se ze sexy rumunského prince stal nesmrtelný upír.


Film ignoruje téměř vše, co známe ze Stokerova románu (nebo Coppolova filmu) a téměř celý se odehrává ve středověku, kdy princ Vlad musí chránit svou zemi před tureckými nájezdníky (kteří jsou sice poměrně cool, ale vypadají spíš jako hoši z reklamy na parfém STR8, než jako turečtí nájezdníci).


Protože jsou Turci v přesile, Vlad (Luke Evans) se proto vydá do strašidelně jeskyně za proto-upírem (Charles Dance) a nechá se od něj dobrovolně kousnout. Načež získá nesmrtelnost a sílu porazit Turky, ale současně začne jeho nesmrtelná osamělá tragédie.

Znovu upozorňuji: Skoro celý film se odehrává ve středověku a nevyskytuje se v něm Van Helsing, ani žádný jiný lovec upírů.


(žádná podobná hudba / písnička ve filmu není)

Místo toho se pokusil Universal natočit něco, co vypadá jako Pán prstenů nebo 300, tzn. jsou tam malebné kaňony a skály, velké armády a nadpřirozené bitvy těchto armád. - Hlavní akční scény spočívají v tom, že Vlad podniká nálety na Turky prostřednictvím milionů ochočených netopýrů.


Ty akční scény celkem jdou, ale většina filmu, která jim předchází, je značně nudná. A nesouvisí to se skutečností, že "takhle Draculu neznáme" - je prostě nudná, protože se v ní velice málo děje, a většinu času někdo někam zadumaně kouká a tragicky mluví, v lepším případě leze po skále a efektně mu vlaje pelerína.

Občas se objeví něco pěkně vizuálního - např. brnění jsou docela cool a úvodní voiceover je doprovázen 3D akčními scénami, v jejichž rámci se efektně zastavil čas - ale je toho dost málo.

Uniká mi, proč byl film tak drahý (přes 70 milionů dolarů), proč se promítá v IMAXu (ve 2D) a proč si Universal myslel, že dnešního diváka něčím zaujme.

Zaujalo mě hlavně to, že film má bizární a zcela nesmyslnou kratičkou kódu, odehrávající se v současnosti (nesouvisející s celým předcházejícím dějem a negující vše, co napsal Stoker). Následně jsem zjistil, že se studio pokouší o vytvoření frančízy ve stylu Avengers a chce znovu přivést na plátna v samostatných filmech všechna stará "Monstra Universalu", tzn. Draculu, Frankensteinovo monstrum, Vlčího muže, možná i Mumii a Věc z bažin. Ta mají všechna mít vlastní filmy a pak se setkat v současnosti, kde jim všem bude šéfovat nesmrtelný Charles Dance. Což je nápad jen o málo debilnější než tento reboot Robina Hooda ve stylu Rychle a zběsile...

P.S: Dobrá rada pro autora českých titulků: Když někdo ve středověku mluví anglicky o území jménem "Hungary", tak se to do češtiny nepřekládá "Maďarsko", nýbrž "Uhry"...

16 komentářů:

 1. treba autor ceskych titulku nikdy uhry nemel....

  OdpovědětVymazat
 2. A co full frontal STR8 tureckých nájezdníků bez jediného uhru?

  OdpovědětVymazat
 3. Třeba se překladatel titulků nechtěl dotknout diváků s dermatologickými problémy...

  OdpovědětVymazat
 4. Vlad byl napichovač, ne? Kdyby byl gej a ti Turci lehce opocení a aspoň do půl těla, tak na to jdu. Ještě by k tomu mohl stylově hrát Manowar.
  https://www.youtube.com/watch?v=21Jf3nlGK3Y

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, je to onen slavný Vlad Naražeč. Který nebyl žádný RUMUNSKÝ princ, Fuko!

   Vymazat
  2. Úchylně na to video z 300 koukám po 28. Nevíte někdo, jak se jmenuje ten herec, co tam byl za toho katamitu, jak mu usekli hlavu? Ať mám nad čím onanovat.

   Vymazat
  3. no to je ten stejnej spanilej herec, co hral Legolase v PP

   Vymazat
  4. Si líp vyčisti brejle a nalešti si u toho i pleš, čáčo. Už jsem si to našel.

   Vymazat
 5. Franta okatě naznačuje, že četl Bram Stokerův román. Možná, že jednou se dokonce přizná, že je intelektuálem ...

  OdpovědětVymazat
 6. Oj oj oj.
  Ono by to chtělo i si přečíst něco z historie o Vladu Tepesim, než se odvolávat jen na román Stokera.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, ano - naprosto souhlasím.
   Jen nevím, jestli je horší tato striktně proStokerovská recenze nebo fakt, že i sami filmaři se o tu historii otřeli jen ledabyle a lajdácky.

   Vymazat
 7. Film by dnešního diváka mohl zaujmout třeba tím, že jen neopakuje X-krát přetočenou knihu. Pokud už chceme říkat, že Stokerův příběh tu má mít váhu, tak film ukazuje, jak to všechno začalo. A Van Helfing přišel o pár století později...
  Chce-li si recenzent rýpnout do Drákuly, doporučuji toho s přídomkem 3000, to je mnohem zajímavější kousek pro takovouto recenzi ;-)

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.