3.11.13

Recenze: Nepravděpodobná romance - 50%

Luisa (Berenika Kohoutová) je v blázinci, protože si toho hodně prožila. Zabil se jí manžel, její lesbická milenka (Alžběta Pažoutová) udělala cosi extrémního, chtěl ji znásilnit zaměstnavatel, a tak dále...Od prvních minut filmu je jasné, že jde o ambiciózní film, protože je vyprávěn nechronologicky. Tedy hned na začátku uvidíme něco velmi vypjatého, a pak se scény míchají, a až po nějaké době nám docvakne, že "teď" je blázinec a všechno ostatní jsou vzpomínky.

Luisa tedy vegetuje v blázinci (s občasnými vycházkami), vzpomíná a vypráví své vzpomínky starému psychiatrovi, který se vyznačuje tím, že dělá snad úplně všechny věci, které psychiatři nesmějí dělat - s výjimkou znásilňování mladých pacientek, bohužel...

Zpočátku jsem byl celkem dobře naladěný, protože těkavá, polodokumentární syrovost byla docela působivá - včetně několika scén, ve kterých zjevně účinkují skuteční pacienti psychiatrického ústavu. Působilo to jako sled dobře řemeslně natočených krátkých scének, jako natáčejí například studenti filmových škol v rámci závěrečných prací. Ale každá pětiminutová scénka na zcela jiné téma, a s velmi proměnlivou kvalitou hereckých výkonů (od skvělých k téměř neakceptovatelným) - a tím nemyslím ty skutečné chovance.

Asi do poloviny filmu jsem stále čekal, že už to do sebe všechno nějak zapadne a začne nějaký "tah na branku", tzn. ukáže se, o čem vlastně film je a proč existuje. Po polovině filmu mi začalo docházet, že film má buď nějaké úplně zásadní odhalení až úplně na konci (jako například že se to vůbec nestalo a zdá se to tomu primářovi), nebo že nemá žádnou pointu. Bohužel, pravdou byla varianta B.

Nepravděpodobná romance by mohla být o spoustě docela zajímavých věcí. Například o lesbické lásce. Nebo o zneužívání žen a co proti tomu ženy dělají. Nebo o zakázaném vztahu psychiatra s pacientkou. Nebo o pomstě. Nebo o erotice a sexu. Ale není o ničem z toho!

Je v něm spousta elementů všech výše zmíněných motivů - tady kousek Nebezpečné metody, tady kousek Liberaceho (s ženskými), tady kousek Přeletu kukaččího hnízda, ale vše je jenom načato a pak se zase děje něco jiného (co se možná dělo předtím, nikoliv potom, protože film je nechronologický) a postavy se zase chovají úplně jinak.

Nejzásadnější dojmy, které ve mně film vzbudil, byly:

 • Všechny postavy jsou divné a nepředvídantelné, ale nikdy se nedozvíme proč (pokud vysvětlení zní "Jsou divné, protože jsou blázni", tak to sice má logiku, ale není to důvod, natáčet o tom celovečerní film!)
 • Ty dvě ženské v hlavních rolích jsou hysterické rozmazlené krávy
 • Ten režisér by mohl natočit něco zajímavého, kdyby měl dobrý scénář a dramaturga


Normálně to nedělám, abych zůstal nepoznamenán, ale v tomto případě jsem letmo nahlédl do oficiálních distribučních materiálů, abych se z nich třeba dozvěděl, co to celé mělo znamenat. A zde jsem se dočetl, že celý film není realita, nýbrž záznam života duševně postiženého děvčete, vyprávěný z jejího subjektivního úhlu, a navíc natočen na motivy skutečných událostí!

Pokud je to pravda, tak je, obávám se, tento film ještě nepodařenější, než jsem si myslel původně. Především v něm nebyly žádné scény, které ve mně vzbuzovaly dojem, že se dívám na něco jiného, než na záznam objektivní reality - žádné lynchovské podivnosti, žádná snová atmosféra, žádný originální mix obrazů a hudby, jako v traileru - nic takového. Kromě toho ve filmu vidíme dost scén, ve kterých se hrdinka vůbec nevyskytuje (tzn. těžko mohou být jejími vzpomínkami).

A konečně, pokud to celé je natočeno na motivy skutečného vyprávění chovanky psychiatrického ústavu, pak to vysvětluje nanicovatost celého děje a absenci zápletky, a je to další potvrzení mé teorie, že chovanci psychiatrických ústavů většinou nebývají dobrými scenáristy... S výjimou Lindelofa, samozřejmě.

P.S: Režisér a scenárista filmu Ivan Vojnár hraje toho starého psychiatra.

4 komentáře:

 1. Tak Lindelof mozno je pacient psychiatrickeho ustavu ale urcite nie je dobry scenarista.

  OdpovědětVymazat
 2. Na fullfrontal se ptát nebudu, od toho tady je Spimfurt. Ale zeptám se, jestli Kohoutová alespoň slušně hraje, nebo ji obsazujou čistě kvůli jejím kozám?

  OdpovědětVymazat
 3. Není těch filmů na motivy skutečné události v poslední době nějak moc? Nakonec bude i Hobbit na motivy skutečných událostí.

  OdpovědětVymazat
 4. Pokud neni zretelne zda se to stalo jen v neci hlave nebo ne, pouzil bych jako voditko nazev filmu - zda se proto je jaky je. Dale, jak hezky nahodil nakej Karel, bych u cz filmu prosil uplny vycet full frontalu. Bez nej je recenze kdyz uz ne zbytecna, tak alespon neuplna.

  Ctenar z Prahy.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.