22.11.13

Recenze: Bella Mia - 40%

Petr Forman je farmář, jehož pět krav je podezřelých z Nemoci šílených krav a mají být utraceny. Krávy ale utečou, přidá se k nim ještě býk z jiné farmy, a společně se téměř rok skrývají v lesích, především před psychopatickým válečným veteránem, který je chce postřílet. Hlavní kráva se jmenuje Bella (odtud název filmu). Kromě toho je ve filmu ještě hodná žena (Zuzana Norisová), hezký mladý veterinář a Formanovy děti.Film Bella Mia, který napsal, režíroval a kameroval Martin Duba (Správce statku), by chtěl být jakýmsi ostrůvkem klidné krásné přírody a (převážně) hodných lidí v dnešní uspěchané a zlé době.

Bohužel, tvůrci na to neměli peníze (film stál méně než 10 milionů), ale ani schopnosti.

Mnozí herci hrají velmi ochotnicky (obávám se, že to ani nejsou herci) a záběry jsou sice malebné, ale často velmi humpolácky a zmateně sestříhané - například v jedné scéně jede kamera pozvolna podél romantické stráně zprava doleva, následuje krátký záběr jinam, a okamžitě po něm další dlouhý záběr, jak jede kamera podél stejné romantické stráně zleva doprava. V sofistikovanějším filmu bych to bral jako dobrý vizuální vtip.

Ústřední zápletka je velmi předvídatelná - každá postava má od prvních záběrů na čele napsáno, jaká bude její role v celém příběhu. A závěrečná pointa spočívá v tom, že po roce života krav v divočině veterinář prohlásí, že ty krávy BSE nemají, protože kdyby ji měly, tak by zemřely už po dvou měsících. Kdyby tutéž informaci všem řekl dřív, celá kravská anabáze by byla o 10 měsíců kratší a výrazně méně problematická...

A pak je tu ještě problém v tom, že kráva je od přírody srandovní zvíře a když měla "hrát" na plátně nějakou tesklivou scénu, pořád se mi vybavovalo toto:Kromě toho má film strašlivě nepodařenou hudbu (viz trailer), o níž její autor, Jósef Skrzek, řekl doslova toto:Aniž by to někdo překládal do češtiny.

14 komentářů:

 1. Tohle je vrchol trolling českých filmů. Nic s blbější zápletkou už snad nikdo nemůže natočit. Ledaže by to byl příspěvek k výročí 17. listopadu, nějaká metafora, jakože krávy jsou slušný lidi a ti lovci jsou voliči komunistů... ale ne, z toho prostě nic rozumnýho nevykřešem ani v módu meta-meta.

  OdpovědětVymazat
 2. Ale kdyby Táborský tu roli Trevora v GTA filmu nevzal, Petr Forman by ho asi taky zvládl, viz fotka z plakátu na tom prvním videu nahoře.

  OdpovědětVymazat
 3. Neprojevená BSE na níž by kráva umřela do dvou měsíců? Co ti scénáristi hulili, to se nemohou ani podívat, jak BSE probíhá. A hlavně, že má roky dlouhou inkubační dobu, takže roční útěk stejně nic nedokazuje?

  OdpovědětVymazat
 4. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 5. obligátní otázka: Za naše nebo si filmaři prachy od někoho vyžebrali. Rád bych věřil, že to druhé, když jim na tu krávovinu nikdo moc nepřispěl.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Na zacatku bylo logo Fondu pro podporu ceske kinematografie...

   Vymazat
  2. jasně že za naše, všechny krávoviny jsou za naše ...
   ... ale nutno přinejmenším ocenit, že toto je kravina zjevná, upřímná a přiznaná

   Vymazat
 6. Františku, budete mít po tomhle ještě chuť jít na nějaký jiný český film? Na iDnesu dnes Spáčilová dala 0% Maturitě a uvažuje do budoucna i o záporném bodování filmů. Nebyl jste náhodou na tomhle skvostu taky?

  OdpovědětVymazat
 7. metapostmodernismus
  je nutne neco dodavat?

  OdpovědětVymazat
 8. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 9. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 10. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 11. Tak já se teda blbě zeptám. O čem ten svahilec v tom videu mluví?

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.