27.11.13

Recenze: Pozdravy ze spermabanky [The Delivery Man] - 40%

Vince Vaughn hraje chlapíka, který je loser, zanedbává rodinný podnik (řeznictví) i svou přítelkyni (čerstvě těhotnou), dluží 80 000 dolarů, a v tom se dozví, že je otcem více než 500 dětí! Před více než 20 lety totiž hodně navštěvoval spermabanku (byl mladý, potřeboval peníze) a 150 jeho dětí nyní společně tu spermabanku žaluje, aby jim prozradila, kdo je jejich otec.
Je zajímavé, že jde o remake nedávného kanadského filmu Starbuck, který natočil stejný režisér. A podle traileru (původní film jsem neviděl) to vypadá, že jde o remake velmi přesný, se spoustou zcela stejných scén a stejných hlášek:Nejdříve o tom, co tento film není:

Rozhodně to není bláznivá komedie nebo vulgární komedie, jak by se mohlo zdát z českého názvu (zaplaťpánbůh). Jsou v něm sice tu a tam vtipy, ale myslím, že chybí jakýkoliv groteskový humor a jakékoliv okamžiky, při kterých by se divák měl mlátit smíchy do stehen. To vše záměrně. Pozdravy ze spermabanky (ten název je ale fakt hrozný!) by chtěly být "filmem, který zahřeje u srdce a v předvánočním shonu vám připomene, že bychom se měli mít všichni rádi".

A je tudíž dost značný problém v tom, že Vince Vaughn se do téhle role intenzivně nehodí a pořád čekáme, kdy už teda začnou nějaké ty humory. Které nezačnou. Rozhodně ne v očekávané kvantitě.

Film je o tom, že Vaughn začne své děti vyhledávat a pomáhat jim v jejich životních rozhodnutích a problémech. Všechno takovým tím hollywoodským způsobem, kdy Vaughn je vlastně pořád neschopný poloblb, ale řízením osudu se jeho trapné snahy většinou obrátí v dobré.

A to je celá zápletka.

Ve filmu se, pravda, vyskytuje také záležitost se soudním přelíčením a s mafií, která chce svoje peníze, ale obojí je tam naprosto zbytečně a nevzbuzuje to jakékoliv zdání fungujícího příběhu. Přiznám se, že jsem vůbec nechápal, proč je Vaughn ze svého 500násobného otcovství tak vyděšený. Když 1000x daroval sperma, je vyděšený z toho, že polovina vzorků měla úspěch? Kdyby zjistil, že je jen 10násobný otec, vyděšený by nebyl? Ještě bizarnější je, že se Vaughn bojí toho, že se o něm jeho mnohootcovství dozví jeho snoubenka a následně ho už nebude milovat. Proč? Protože před 20 lety masturboval, aby jeho rodiče mohli na luxusní dovolenou?


V některých okamžicích je film až nesnesitelně sentimelntální, například když Vaughn zjistí, že jedno jeho dítě je dement (což v tomto případě není nadávka, ale lékařská diagnóza - dement v ústavu, na vozíku).

A vzhledem k tomu, že celý film vlastně je o morálce a o tom, jak se chlapík snaží stát lepším člověkem, přišel mi značně diskutabilní dějový zvrat, kdy Vaughn ke konci filmu z velmi pofidérních důvodů lže své těhotné přítelkyni, kterou si chce vzít.

Myslím, že by na toto dojemné-a-mírně-komediální téma mohl vzniknour slušný film nějakého jiného režiséra (např. David Frankel) s nějakým jiným hlavním představitelem (například s někým, kdo je kvalitní všestranný herec, nikoliv jen komik).

To, co vzniklo, mě sice neuráželo, ale rozhodně to nefungovalo, jak mělo - není to komedie a nemá to být komedie!

2 komentáře:

  1. já bych ti opravdu doporučil kouknout na starbuck a udělat komparativní recenzi ;)

    OdpovědětVymazat
  2. nakej Amik videl indickej film Vicky Donor a rozhod se udelat hollywoodskou verzi? :-)

    OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.