16.11.13

Recenze: Kapitán Phillips [Captain Phillips] - 70%

Film Paula Greengrasse na motivz nedávných skutečných událostí, kdy byla somálskými piráty přepadena americká obchodní loď a její kapitán (Tom Hanks) si prožil peklo.


Sluší se upozornit, že trailer je mírně zavádějící. Většina filmu se odehrává v podstatně méně atraktivním prostředí, než je paluba velké nákladní lodě. A rozhodně nečekejte nějaké propracované akční scény, ať už s NAVY SEALS nebo se Somálci.

Je zajímavé, že jde o jeden z mála filmů "na motivy skutečných událostí", ve kterém je původní skutečná postava výrazně víc sexy, než herec, který ji hraje ve filmu. (S výjimkou všech filmů o Hitlerovi, samozřejmě.)

Skutečný Richard Phillips

Film začíná velmi slibně. Sledujeme jednak kapitána Phillipse, jak se loučí s manželkou před odletem do přístavu, a jednak somálskou vesnici, ve které jsou vybíráni ti, kteří budou mít to štěstí zúčastnit se lukrativní pirátské výpravy. V obou případech se Greengrassovi v pár minutách daří dát oběma stranám konfliktu patřičný lidský rozměr během několika málo minut filmového vyprávění.

Bohužel, lepší to už do konce filmu nebude. Záhy následuje krátký konflikt na palubě nákladní lodě a pak úplně jiný konflikt (což vlastně ani není konflikt) úplně jinde, během kterého se toho objektivně moc nestalo (ve Wikipedii je odbyt jednou krátkou větou), ale je mu věnována asi polovina dvouačtvrthodinového filmu!

Greengrass je stále profesionál nejvyššího kalibru, takže scény, které mají být napínavé, rozhodně jsou napínavé, aniž by v nich musely být velké přestřelky, výbuchy, atd...

Jenom je trochu škoda, že se po slibném začátku z filmu vytratí téměř jakékoliv stopy hlubšího lidského rozměru a padouši jsou zredukováni na stereotypní strašidelné černochy s lámanou angličtinou, kteří jsou navíc totální idioti a sednou vám na lep při každém pokusu o trapnou lež. Je docela dobře možné, že ti únosci ve skutečnosti byli strašidelní naivní černoši s lámanou angličtinou, ale začátek filmu slibuje mnohem více.

Tom Hanks se definitivně přerodil ze sexsymbolu v tlustého dědulu, ale o to působivější je, když se jeho postava dokope k něčemu jako je hrdinství. A velmi působivá je i závěrečná scéna, kdy Phillipsovi teprve zpětně (už v bezpečí) dojde, jak nebezpečné věci vlastně prožil.

Překvapilo mě, že někteří recenzenti ve filmu vidí také jakési nastavování zrcadla zlé Americe, která je symbolizována vojenskými experty, které "ubohé Somálce" vodí za nos. Ničeho takového jsem si ve filmu opravdu nevšiml.

Věřil bych, že jde o věrnou rekonstrukci toho, co se stalo, a tudíž je logické, že se v ní nedějí věci, které známe z hollywoodských filmů. Greengrass dělal, co mohl, ale vlastně se dost divím, že někomu vůbec připadalo jako dobrý nápad tento nepříliš scenáristicky vděčný incident zfilmovat.

5 komentářů:

 1. Ja dávam rovných 100% Pre mňa spolu s Only God Forgives zatial film roku

  OdpovědětVymazat
 2. Tom Hanks byl někdy sexsymbolem? Kdy, kurňa?

  Vždyť i v tom Samotáři v Seatlu byl jenom za takovýho ňoumu od vedle.

  OdpovědětVymazat
 3. To je ten kapitán, kterej postřílel všechny útočníky s Kalašnikovama signální pistolí a mezitím uskakoval před RPGčkama, nebo to byl jinej případ?

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.