24.11.13

Recenze: Ledové království [Frozen] - 40%

Pod poměrně složitou zápletkou se skrývá jeden z nejslabších Disneyových filmů posledních 30 let. Je to 3D, je to počítačem animované, je to muzikál (s nejméně půl tuctem písniček) a já budu spoilerovat, protože je zajímavé se nad touhle zápletkou zamyslet.Ledové království vznikalo u Disneyho snad 10 let a z původní adaptace Andersenovy "Ledové královny" nakonec nezůstalo skoro nic, co by klasickou pohádku připomínalo. Ale popořádku:

V království (neledovém, teplém, nicméně nordickém) mají král s královnou dvě dcerky: Mladší Annu a starší Elsu, která ovládá magii a dokáže silou myšlenky vyčarovat kusy ledu, chumelenici a tak podobně. Při hře svou sestru omylem magicky zraní, takže král je nucen vyhledat pomoc hodných trollů. Děda troll vyřeší problém tak, že Annu magicky uzdraví, vymaže jí z paměti jakékoliv vzpomínky na Elsinu magii a přesvědčí krále, aby onu magii před všemi zcela utajil, protože "s časem se její síla bude pouze zhoršovat". To z lesa náhodou pozoruje malý sirotek Kristoff se svým losem Svenem.

Následuje časová montáž, v průběhu které rodiče zemřou na moři a obě děvčata dospějí, přičemž celé roky stráví Elsa zavřená ve svém pokoji nebo s ochrannými rukavicemi, aby "mimoděk" nestřílela z rukou rampouchy - což se jí čím dál hůře kontroluje. A celou tu dobu je Anna (s vymazanou pamětí) nešťastná, proč že si s ní Elsa nechce hrát. Takhle to doklepou až do Elsiných 21. narozenin, kdy má být korunována královnou.

Už tady (tj. v prvních pěti minutách filmu) jsem začal mít mírný WTF pocit, protože mi nějak nedocházelo, co se tímhle vším vyřeší - protože není nijak naznačeno, že by Elsa měla při 21. narozeninách svou kouzelnou moc ztratit, naučit se ji kontrolovat, nebo něco jiného. Tzn. stejně bude muset nadále žít ve lži a vyhýbat se své milované sestře. Za zmínku také stojí, že o Elsině magii nikdo živý (kromě trollů v lese) neví, takže zřejmě muselo být popraveno i všechno původní zámecké služebnictvo, atd...

Nicméně, přijde korunovace a brány zámku se po mnoha letech poprvé otevřou veřejnosti. Na scéně se objeví padouch - vévoda ze sousedního království (jehož druhá nebo třetí věta zní "Jsem si jist, že nikomu nedojde, že je chci všechny okrást, muhahaha").

Redakce se omlouvá za úroveň humoru na tomto obrázku.

Současně je Anna nadržená, že si konečně najde manžela, a v přístavu náhodou natrefí na prince z Jižních ostrovů jménem Hans. Je to fešák, má smysl pro humor, dokonale si s Annou rozumějí, takže není divu, že se ještě téhož dne rozhodnou, že se vezmou. A to nemyslím ironicky. Opravdu je to natočeno tak dobře, že jejich rozhodnutí nevypadá nijak divně, prostě se mají opravdu rádi a hodí se k sobě. (O to divnější je, co se stane o hodinu později, ale nepředbíhejme.)

Anna tedy představí Hanse Else, která jí zakáže se vdát, protože se přece s Hansem neznají (Proč? A co jí do toho vůbec má co mluvit?). Což Annu pochopitelně naštve, strhne (omylem) Else rukavici, a ta (omylem) přizabije několik lidí rampouchy, zmrazí (taky omylem) většinu království a uteče do divočiny, kde si kouzly vytvoří ledový zámek, vyčaruje si ledové šaty a sama si tam vegetuje, protože jí to tak vyhovuje.

Anna se vydává za svou sestrou, cestou náhodou najde Kristoffa (už dospělého) s losem (už dospělým a dělajícím humory) a zaplatí jim za to, že ji dovedou k ledovému zámku. Hanse nechá na zámku, aby zatím vládl království (kde ho do dneška nikdo neznal, ale stejně ho všichni hned milují). Hans vyšle do ledového zámku vlastní výpravu, jejímiž členy jsou i dva poskokové zlého vévody, kteří od něj dostanou instrukce, že mají Elsu zabít (tady mi uniklo, proč ji vlastně chce vévoda zabít a co si myslí, že tím získá - nicméně to je celkem jedno, je to prostě slizký magor, protože mu blbě drží příčesek).

Někdy v tuto chvíli objeví Anna s Kristoffem legračního sněhuláka, kterého Elsa magicky stvořila (omylem), on se k nim přidá a celý zbytek filmu dělá dementní humory.

Všichni zmínění se postupně dostanou k ledovému zámku, odkud je Elsa zahání ledovými kouzly a sněhovým golemem, přičemž omylem zasáhne Annu do srdce, takže ta začne umrzat a před proměnou v led ji může zachránit pouze polibek z pravé lásky. Což Anně a Kristoffovi vysvětlí trollové, kteří si buď nepamatují, že jde o tu samou holku, kterou z podobného prokletí léčili před 10 lety, nebo si to pamatují, a záměrně trollují, protože kdyby řekli všechno, co se před lety stalo, film by skončil mnohem dřív. Je divné, že ani při této konfrontaci Elsa Anně nevysvětlí, proč se s ní poslední léta nekamarádila - i když v tuto chvíli je úplně všem (včetně Anny) jasné, že Elsa má magické schopnosti, tudíž už nemá nejmenší smysl tajit cokoliv z toho, co se před lety stalo.

Kristoff tedy uhání s Annou zpět na zámek, aby jí její snoubenec Hans dal polibek z pravé lásky.

Mezitím je Elsa polapena a uvězněna, ale uteče z vězení a začne dělat dobu megaledovou,

V tuto chvíli (tj. asi ve třech čtvrtinách filmu) dochází k největšímu mindtwistu, kdy Hans na zámku Annu nepolíbí, nýbrž jí vysvětlí, že ji nikdy nemiloval a šlo mu pouze o trůn, načež se s démonickým smíchem odebere pryč a Annu nechá (živou) zamčenou v zámecké komnatě v očekávání toho, že zde brzy umře následkem zmrzlého srdce.

V tuto chvíli jednak přestane dávat smysl mnoho scén z předchozí hodiny filmu (protože si nyní máme myslet, že všechny ty hezké romantické spontánní věci, co s Annou prožil, měl Hans zákeřně precizně naskriptované a měl ji předem pečlivě prolustrovanou, včetně jejích oblíbených jídel, barev atd...). A hlavně se ukáže, jak nezkušený padouch Hans je, protože kdyby Anně nic neříkal a políbil ji, tak by ona zemřela (protože polibek by nebyl z lásky) a Hans by se stal bez problémů plnohodnotným králem země a vládcem poddaných (kteří ho stále milují), aniž by na něj padl stín jakéhokoliv podezření. Což ale samozřejmě neudělá, protože by pak film byl kratší.

Takže Anna nezavolá nejbližší služebnictvo, aby ji laskavě pustilo ze zamčeného pokoje, nýbrž počká si, až ji najde vtipný sněhulák a vysvětlí jí, že její pravá láska je ve skutečnosti Kristoff, což ona okamžitě akceptuje, aniž bychom kdykoliv předtím viděli z její nebo Kristoffovy strany cokoliv, co by vypadalo jako zamilovanost. (Za zmínku stojí, že Kristoff, los i sněhulák v tuto chvíli mizí z děje a až do happyendu se zápletky nijak neúčastní.)

Elsa mezitím generuje sněhová tornáda uprostřed zamrzlého jezera, kde ji najde Hans a chce ji zabít. V tuto chvíli ostatně Elsu chtějí zabít úplně všichni obyvatelé země jako zlou čarodějku - i když si film dává velice trapným způsobem záležet na tom, aby všechna zranění, která kdy ostatním způsobila, byly vlastně nešťastné náhody (asi jako když se rozruší Carrie).

Umrzající Anna tedy najde Elsu uprostřed jezera, zrovna když se ji snaží Hans seknout svým mečem. Anna mu vstoupí do cesty a v tom okamžiku zrovna vyprší její čas a ona skokově změní své skupenství na led, následkem čehož meč, který do ní praští, vybuchne a odhodí Hanse někam pryč, aby několik příštích minut nebyl v ději.

Smutná Elsa se opře o svou zamrzlou sestru, načež tato roztaje, protože šlo o projev sesterské lásky! Nejsem si úplně jist, ale myslím, že pusu jí nedala, tudíž trollové celou dobu trollovali.

V tuto chvíli také všechno kolem rozmrzne, protože láska mimo rušení kouzel také hřeje. Tím se také globálně vyřeší celé prokletí s ledovou magií, protože Else pouze stačí mít radost, a všechno opět rozmrzne. S ošidností globálního supertání když hrdinové stojí uprostřed zamrzlého jezera se tvůrci filmu vypořádali tak, že pod hrdiny pod ledem shodou okolností byla plně funkční loď, která se jim po roztání ledu vynoří pod nohama, takže oni se neutopí.

V tu chvíli se na lodi objeví Hans a Anna mu dá ránu pěstí až sletí do vody, což vidí ze zámku poddaní a jásají. Což je zvláštní, protože naposled Hanse znali jako chrabrého snoubence Anny a nevědí o žádných událostech, které by je opravňovaly ke změně tohoto názoru.

Následuje happyend, kdy Elsa provádí magická kouzla, která ovšem má pod kontrolou (protože cítí lásku), vévoda i Hans jsou deportováni do svých vlastí, Anna zůstane bez manžela, Kristoff zůstane s losem (a je šťastný, to víte, člověk z divočiny), sněhulákovi je přičarován osobní sněhový mráček, aby neroztál, všichni jsou happy a následuje závěrečný song ve španělštině (protože multikulturnost).

No a teď zase chvíli vážně...

Je jasné, že v Disneyových filmech není logika děje až tak úplně zásadní věc a nesmysly jsou na denním pořádku (jak může v Krásce a zvířeti při taneční scéně v zámku být silueta Eiffelovky, která tehdy neexistovala, aha!?). Některé disneyovky, třeba Není král jako král nebo Robinsonovi, jsou groteskové šílenosti. Ale Ledové království se snaží většinu času být docela vážná záležitost, s hodně složitými motivacemi hlavních postav, a pokud ty motivace neexistují, respektive se různě náhodně mění, filmu to vadí hrozně moc.

Následkem toho mě velmi nudily všechny ty vážné pasáže (kterých je většina) a nejvíce jsem se těšil na blbé vtípky sněhuláka a losa. A nakonec je sněhulákova naivní touha po létě tou nejlepší zápletkou celého filmu...

Ani z technického a animačního hlediska mi film nepřipadal nijak extra zajímavý. Tvůrci se sice vytahují, jaké měli úžasné algoritmy na sníh......ale připadá mi poněkud kontraproduktivní, když se v takovém dokonale realistickém sněhu pohybují postavičky, které jsou velmi stylizované a velmi stylizovaně, nerealisticky animované.

Překvapivě mě příliš nezaujaly ani písničky (přestože jsou od autorů Avenue Q a Book of Mormon - podrobněji o tom viz dále) ani vizuální stránka filmu, která mi připomínala spíš nějakou z těch Zvonilek, co vycházejí přímo na DVD. Obě princezny jsou ovšem velmi hezky nadesignované a docela se těším, až s nimi někdo udělá CGI porno (samozřejmě lesbické, viz závěr filmu).

Je ještě nutné zdůraznit, že film hodnotím na základě projekce, které jsem se zúčastnil v pražském kině, ve 3D, a že bych tentýž film za jiných okolností možná hodnotil trochu lépe. Totiž:

A) V českém znění se mi nelíbily písničky. Nejen, že rýmy byly často VELMI kostrbaté a v textech chyběl humor originálu, ale ve sborových partech jsem místy vůbec nerozuměl textu a především občas song v češtině neměl tu atmosféru, kterou bych z aktuálního vývoje děje očekával (a to upozorňuji, že jsem NEJDŘÍV viděl českou verzi a až pak jsem si sehnal původní, protože mi ta česká připadala divná).

Nejmarkantnější je to při ústřední písničce Elsy, při které dojde k rozhodnutí, že se vykašle na lidi a bude žít sama v ledovém zámku v pustině. I z nekvalitního ripu původní verze je slyšet, že je to písnička sice vítězoslavná (protože konečně našla nějaký smysl existence), ale současně tragická - Elsa se při ní stává mrazivou ledovou královnou a už nikdy nechce vidět lidi. V české verzi je to stejná písnička, stejná melodie, přibližně stejná slova, ale je to zazpívané jako radostný popík, jako kdyby zpěvačka netušila, o čem její postava právě zpívá (což je docela dobře možné, že to netušila, protože písničky se běžně dabují zcela nezávisle na zbytku filmu).

A i tato sněhulácká hitovka mi přišla v češtině podstatně méně vtipná - a je to dáno téměř výhradně přednesem zpěváka. Jako kdyby mu bylo v češtině jedno, o čem zpívá:B) Na 3D projekci s 3D brýlemi byla většina filmu příliš tmavá a barvy příliš vyblité (ještě posíleno skutečností, že se většina filmu odehrává v šeru nebo v noci). Například trailer a videoklip na této stránce jsou barevně o dosti zajímavější, než to, co jsem viděl v kině.

P.S: Před hlavním filmem je nový kraťas Get a Horse, který je naprosto úžasný: Začíná jako stará klasická Disneyova černobílá groteska z úplných začátků studia (kdy ještě Mickey vypadal úplně jinak), ale pak jeho postavičky "protrhnou plátnou", stanou se plastickými a barevnými a prohánějí se vevnitř "ve filmu" i mimo něj. Něco tak úžasného jsem skvěle hravého a technicky nápaditého jsem neviděl od Králíka Rogera.

29 komentářů:

 1. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 2. no tak je snad jasny, ze onech 21 je metafora pohlavni dospelosti, a co jsou asi tak ty rukavice, co ma na rukou.. no pochopitelne neco, co ma aktivne branit v honitbe/penetraci (metaforicky); klasickej Disney, dalsi pohadka o tom samym hovne

  OdpovědětVymazat
 3. Dokážeš odhadnout, co by na to říkaly děti? Řekla jsem jim, že je na to vezmu, a teď mám trochu obavy.

  OdpovědětVymazat
 4. Takhle blbé ploty nejsou moc často ani v manze a že mají šikmovočka bujné fantazie. Ale včera jsem náhodou narazil na tohle: http://www.kosmas.cz/knihy/188659/danse-macabre/
  A myslím, že to má potenciál překovat duchaplností děje dalece i tuhle chujovinu. Zvlášť když si představím "děj" dílů předchozích i následujících.

  OdpovědětVymazat
 5. Éeee... jednoho z autorů Avenue Q a také tedy jednoho z autorů Book of Mormon. Už jsem se lek že se Parker a Stone zbláznili nebo dostali rozum. Move along, nothing to see here.

  Analýza sněhurky.

  Takže se jde na Get a Horse a pak nechat děti v kině.

  OdpovědětVymazat
 6. Ovšem na fffilmu se žádní hodní trollové nevyskytují.

  OdpovědětVymazat
 7. Shodou okolností jsem na tom včera byl s pětiletou dcerou (kterou to nudilo). Nicméně toto: "Což Anně a Kristoffovi vysvětlí trollové, kteří si buď nepamatují, že jde o tu samou holku, kterou z podobného prokletí léčili před 10 lety, nebo si to pamatují, a záměrně trollují, protože kdyby řekli všechno, co se před lety stalo, film by skončil mnohem dřív." je tam vysvětleno. Trollové si to pamatují, dokonce to i přiznávají. Rozdíl je v tom, že před (určitě více než) 10-ti lety Elsa trefila Annu do mozku, což bylo léčitelné. A už tehdy říkali, že trefa do mozku je OK, že ta se dá vyléčit naformátováním vzpomínek. Ale trefa do srdce by tak OK nebyla, protože ta se léčí blbě. Což po těch (určitě více než) 10-ti letech zopakují a naordinují francouzák.

  OdpovědětVymazat
 8. Ještě k tomu dabingu písniček. Jednou jsem u toho byl přítomen osobně (u jiného filmu). Dotyčná přišla, vyfasovala cár papíru s textem, 2-3x jí to pustili (předem to neznala) a jelo se. Dobrý, tady si byla falešně, tak to vezmi ještě jednou, dáme dvě stopy přes sebe a falše zalezou. No vidíš, já to říkal, s autotunem to bude úplně super. Tady máš pět tisíc, kdo je tam další? Celé to trvalo 20-30 minut?
  Jinak mě tam pobavily dvě parodující scénky. Jedna na den poté, když hrdin(k)a zdrhá chodbou před devastujícím mrazem a druhak výbuch dřevěných saní po pádu ze skály. Jinak nic.

  OdpovědětVymazat
 9. děj je bezva - očividně aspiruje na rank "česká wtf supershit pohádka"
  na porno s CGI princeznami se těším taky ...

  OdpovědětVymazat
 10. Za velmi málo zvýrazněný spoiller alert opravdu nelze děkovat (naštěstí si i přes rozsah textu pamatuji jen pár detailů, nu což, stejně to uvidím tak 2x - 3x... :-)

  OdpovědětVymazat
 11. Jinak předpokládám, že ačkoliv se na dabing z jistých důvodů velmi těším a počítám, že si ho dám vícekrát, věřím, že možnost poslechnout si Idinu Menzel a spol. u nás taky bude, klidně bez titulků. (?)

  OdpovědětVymazat
 12. Ač může mít autor v něčem pravdu, má ve článku spoustu chyb a evidentně děj vůbec nesledoval (například léčit měl projev lásky, ne pusa). Byl jsem na tom s rodinou a dobře jsme se všichni bavili. Je to pohádka přece, proto je jasné, že spousta věcí bude vymyšlené, některé nelogické atd.
  Je to pohádka, což myslím jasně vysvětluje všechno.

  OdpovědětVymazat
 13. Autor by se měl podívat na film ještě jednou a dávat větší pozor: Ty brány se otevíraly pouze na jeden den - korunovaci, a pak měla Elza v plánu se opět schovat. Srdce měl Anně vyléčit projev lásky - polibek byl zmíněn jenom jako příklad. A vévoda chce Elzu nechat zabít, protože si myslí, že je nebezpečná. A nevím v čem by se film urychlil, kdyby trolové vysvětlili, co se stalo před lety...? Navíc, pokud si dobře vzpomínám, tak ani nic nezapírali.

  OdpovědětVymazat
 14. Pozor, dlouhej komentar, ve kterem neni nic o full frontalech, teplakach, lagrech ani slunetech... sorry... jo ale je tam zminka budouciho CGI porna...

  Shrnuti: Franta nesledoval moc pozorne dej a na cely film si zrejme z nejakeho duvodu udelal nazor predem a cely film jej uz pak jen sral. Pri sledovani uz vubec nebyl objektivni a uz si jen hledal zaminky pro "kopance"... (casto mylne) Petileta dcera z toho byla nadsena (ja ne, me dost sraly ty pisnicky, a nejen ony, ale dal bych tomu tak 60% za sebe a tak 80-90% za dceru. Pro srovnani Ernesta a Celestu bych za sebe i za dceru hodnotil 100%).

  A ted uz ten slibeny dlouhy komentar:
  0. CITACE: až do Elsiných 21. narozenin, kdy má být korunována královnou.
  0. Fakt nekde bylo zmineno 21? asi jsem se toho nevsiml, me prislo ze vek je neurcity...

  1.CITACE: Už tady (tj. v prvních pěti minutách filmu) jsem začal mít mírný WTF pocit, protože mi nějak nedocházelo, co se tímhle vším vyřeší - protože není nijak naznačeno, že by Elsa měla při 21. narozeninách svou kouzelnou moc ztratit, naučit se ji kontrolovat, nebo něco jiného.
  1. nic se nezmeni, jen zamek otevrel sve brany pro slavnost/korunovaci, a mladsi sestra je z toho cela stastna... a prosi starsi, aby to tak zustalo naporad, coz starsi odmitne (a pri tom prozradi ze je "vrhacka ledu")

  2."Tzn. stejně bude muset nadále žít ve lži a vyhýbat se své milované sestře."
  2.ano, presne tak, nikde neni naznaceno ze by to po korunovaci melo byt jinak

  3."o Elsině magii nikdo živý (kromě trollů v lese) neví, takže zřejmě muselo být popraveno i všechno původní zámecké služebnictvo, atd..."
  3.nikde na zacatku neni uvedeno, ze to nekdo vi (takze mozna sestra a rodice byli jedini, kdo to vedel...)

  4."Nicméně, přijde korunovace a brány zámku se po mnoha letech poprvé otevřou veřejnosti. Na scéně se objeví padouch - vévoda ze sousedního království"
  4.je to obchodni parnter, ktery s necim obchoduje... (a asi zrejme na to nejak moc vydelava, nebocojavim... proste je tam jako ztelesneni chamtivosti a vubec badmothefucker...)

  5."Anna tedy představí Hanse Else, která jí zakáže se vdát, protože se přece s Hansem neznají (Proč? A co jí do toho vůbec má co mluvit?)"
  5.protoze je to jeji starsi sestra, a rodice jsou mrtvi, takze za ni zcela odpovida...

  6.Což Annu pochopitelně naštve, strhne (omylem) Else rukavici, a ta (omylem) přizabije několik lidí rampouchy, zmrazí (taky omylem) většinu království a uteče do divočiny
  6.viz 1.

  7.Což Anně a Kristoffovi vysvětlí trollové, kteří si buď nepamatují, že jde o tu samou holku, kterou z podobného prokletí léčili před 10 lety, nebo si to pamatují, a záměrně trollují, protože kdyby řekli všechno, co se před lety stalo, film by skončil mnohem dřív.
  7.to nechapu, co by se zmenilo, kdyby rekli ze je ta sama holka? Vsichni to prece i tak vedi, tedy krome ni, ale stejne by ji to k nicemu nebylo... (pac ani sami trollove nevedi, ze prava laska v budoucnu = sesterska laska :) )

  8.Je divné, že ani při této konfrontaci Elsa Anně nevysvětlí, proč se s ní poslední léta nekamarádila - i když v tuto chvíli je úplně všem (včetně Anny) jasné, že Elsa má magické schopnosti, tudíž už nemá nejmenší smysl tajit cokoliv z toho, co se před lety stalo.
  8. A co by ji mela vysvetlovat, kdyz uz je to prave vsem jasne, proc se s ni nekamaradila? A vysvetlovat co se stalo kdysi (ze ji zranila atp.) by stejne nic nezmenilo... Navic i ted je jasne proc chce byt nadale sama. Aby nikomu zas neublizila.

  9. A hlavně se ukáže, jak nezkušený padouch Hans je, protože kdyby Anně nic neříkal a políbil ji, tak by ona zemřela (protože polibek by nebyl z lásky) a Hans by se stal bez problémů plnohodnotným králem země
  9.To by zas nic nezmenilo. Polibil by ji, ona by zjistila ze neni prava laska, on by ji musel zavrit apod... takze by to zjistila tak jako tak... a tim ze ji to prozradil tak vlastne uspisil jeji zmrazeni, protoze "ji ochladil srdce" (to tam neni, to jen doplnuji za sebe, protoze takto to presne zapada do logiky deje)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. pokracovani:
   10. její pravá láska je ve skutečnosti Kristoff, což ona okamžitě akceptuje, aniž bychom kdykoliv předtím viděli z její nebo Kristoffovy strany cokoliv, co by vypadalo jako zamilovanost
   10. Tos usnul? Vzdyt porad si tam na sebe divali, pomrkavali, usmivali se a vubec LOVE. Proste uplne stejny prubeh jako v pripade Shreka a Fiony po ceste od dracice do zamku...
   11.za zmínku stojí, že Kristoff, los i sněhulák v tuto chvíli mizí z děje a až do happyendu se zápletky nijak neúčastní.
   11. nezmizeli, ztratili se v te vanici, a porad se v deji objevujou prostrihama...

   12. V tuto chvíli ostatně Elsu chtějí zabít úplně všichni obyvatelé země jako zlou čarodějku
   12. a vlastne opravnene, protoze pravoplatny kral (jak si vsichni mysli) o tom rozhodl se svymi poradci, takze je vse pravne v poradku (a rozhodl proto, ze ona zabila svou sestru, takze zas jasna motivace... :)

   13. i když si film dává velice trapným způsobem záležet na tom, aby všechna zranění, která kdy ostatním způsobila, byly vlastně nešťastné náhody
   13. jak zraneni? prece zranila jen segru, jinak nikoho!!

   14.Nejsem si úplně jist, ale myslím, že pusu jí nedala, tudíž trollové celou dobu trollovali.
   14.Trollove rekli ze stacit projev opravdove lasky a uz jen nekdo (Kristoff myslim) odvodil ze Hans musi dat pusu... viz take bod.7

   15.Tím se také globálně vyřeší celé prokletí s ledovou magií, protože Else pouze stačí mít radost, a všechno opět rozmrzne.
   15. Presne, jeji srdce prece roztalo tyvole (pardon my french)... :)

   16.V tu chvíli se na lodi objeví Hans a Anna mu dá ránu pěstí až sletí do vody, což vidí ze zámku poddaní a jásají. Což je zvláštní, protože naposled Hanse znali jako chrabrého snoubence Anny a nevědí o žádných událostech, které by je opravňovaly ke změně tohoto názoru.
   16.Ale jo, videli jak se pokousi zabit Elsu a jak ho zastavila Anna, o ktere rekl ze je mrtva! = lhal = bad mthfckr

   17.Následuje happyend, kdy Elsa provádí magická kouzla, která ovšem má pod kontrolou (protože cítí lásku),
   17.No presne!!! vidis ze to jde! :)

   18.Anna zůstane bez manžela, Kristoff zůstane s losem (a je šťastný, to víte, člověk z divočiny),
   18.Anna prece da pusu Kristoffovi = pak budou plodit a zit stastne; takze uz nemusi obcovat se sobem a muze i s Annou, a treba i Elsa se prida...

   19.následuje závěrečný song ve španělštině
   19.To zas jo, tohle je opravdovy WTF, ktery vubec nechapu... nebylo to treba inspirovano nejakou mexickou verzi ledove kralovny? ale stejne, kdyz uz, aspon svedstinu, ale tohle bylo bylo rozhodne necekany...

   20.Ale Ledové království se snaží většinu času být docela vážná záležitost, s hodně složitými motivacemi hlavních postav, a pokud ty motivace neexistují, respektive se různě náhodně mění, filmu to vadí hrozně moc.
   20.To je prave ono, veskere motivace postav po cely film zustavaji konzistentni. Nemeni se!! Dokonce i radoby wtf promena Hanse je vysvetlena, tim, ze jako 13ty bratr nemel nejmensi sanci na kralovani, coz moooc chtel... so here comes the twist...

   21.Obě princezny jsou ovšem velmi hezky nadesignované a docela se těším, až s nimi někdo udělá CGI porno (samozřejmě lesbické, viz závěr filmu).
   21.Az bude, postni na g+ link! to se musi videt...

   22.V českém znění se mi nelíbily písničky.
   22.jo, to je fakt, des-bes!!

   23.Před hlavním filmem je nový kraťas Get a Horse
   23.Technicky mozna, ale bohuzel to nefungovalo ani na urovni grotesky, chudak dcera se furt ptala kdy uz to konecne skonci a kdy uz konecne bude film, chvilkama se vydesene ptala zda je to uz ono... :) Fakt snad ani jedno dite v kinosale se ani jednou nezasmalo. (i kdyz technicky mozna to bylo vybporny, ale to ja nepoznam)

   Peace, i.f. out.

   Vymazat
  2. Díky za vyčerpávající rozbor:). Ještě jedna věc - trollové řekli rodičům, že strach projevy zhoršuje. Takže tatínek s maminkou si z toho vyvodili, že Elsa musí skrývat veškeré emoce. Tímpádem propuknutí v pláč na ledové soše vlastní sestry byl zrovna od Elsy naprosto neočekávaný projev citu a pochopitelně zabral.

   A písničky v češtině BYLY strašné. Z mluveného českého dabingu mě nejvíc iritoval ten ledař.

   Vymazat
  3. I.foroman + 10.Vypsal si ty body za mě. Logicky i motivačně do sebe (skoro) všechno zapadalo, sněhulák náhodou dělal dobrý humory a animace se mi taky líbila. Byl jsem na tom v kině a klidně bych tomu filmu dal 80%. Možná jeden z nejlepších animáků za poslední rok (a to nejsem fanda Disneyho).
   Předfilm Mickey byl sice animovaný geniálně, ale Mickey a spoů. mě osobně hrozně sere a celá ta taškařice na mě působila nevtipně a 50 let zastarale (co se týče fórků, technicky špice).

   Vymazat
 15. Myslím, že se tady sešla banda mrzutých a zkažených lidí :/ ale docela sem se bavila nad tím, jak se dá zkritizovat animovaný film :D běžte si kritizovat dramata a akčňáky, ale na těhle pohádkách se nedá nic vytknout .. Já se úžasně bavila, stejně jako polovina kina a je to jeden z nejlepších Disney filmů :)

  OdpovědětVymazat
 16. What in the hell? To je celkem ostrá kritika na toho, kdo ten film (ne)viděl. To se jako pokoušíte naštvat polovinu fanoušků? Mně to tak přijde, jinak by normální člověk takovéto zvratky nevypustil z úst. To co tam píšete je jako, když si člověk udělá nějaký názor ještě předím, než film uvidí a potom už mu je jedno, jestli se v tom mýlí. Jen aby se neřeklo, že ten film nezkouknul, tak se raději na to podívá letem světem, trochu se obeznámí s příběhem a ať se mu to líbí nebo ne, tak se snaží vyvodit názor jen podle původního. + mi připadá, že jste ten film minimálně ze 70% nepochopil. Proč si to myslím? Protože znám pár lidí, kteří rádi velmi ostře kritizují filmy a snaží se z toho vytěžit co se dá, ale co jsem se jich ptal, tak neměli zdaleka ani z poloviny takovou kritiku jako Vy (A to animáky moc nemusejí) Wake up man!

  OdpovědětVymazat
 17. Tak tohle sem jsem ještě neviděl, naprosto zaujatá recenze proti filmu. Jak může autor už v prvním odstavci kritizovat scénu po scéně? Tohle není recenze ale názor odpůrce filmu. Stránka by se měla jmenovat asi takto František Fuka versus kinematografie. Moje názory a různé jiné nedůležité záležitosti, občas i nefilmové. Naučte se prosím psát nezávislé recenze pro lidi kteří se chtějí dozvědět něco o filmu na který jdou a nebo si své názory nechte pro sebe, obzvláště u animované pohádky pro děti a mládež.

  OdpovědětVymazat
 18. A mezi námi, já si myslím, že český překlad písniček se vydařil -> Sedělo to do otevírání pusy jednotlivých hrdinů daleko víc, než například v Pocahontas (kde mi to skutečně občas přijde "tragické", smím-li ten výraz použít, nebo jinde. :) Naprosto mě "zabil" rým "V zimě chci doma být, hezky to klouže, však jen vlítnu do léta, je ze mě... Šťastný sněhulák!" :D Skvěle přeložené se zachováním původního fórku. :) Obecně mám český dabing ráda a nesouhlasím s tím, že čeští zpěváci nedali do zpěvu emoce. U Absolonové to možná maličko skřípalo s tragickým podtónem, ale ona skutečně nevěděla, jaká její postava je, takže je to omluvitelné. Za to z Olafova hlasu vyznívala ta roztomiloučká naivita a nadšení naprosto skvěle a úsměv mi to vyčarovalo, což byl záměr... ;) :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To možná omlouvá Absolonovou, ale neomlouvá to tvůrce dabingu, kteří jí to měli vysvětlit...

   Vymazat
 19. Nevím co Vás pane Fuka vedlo k takovému tvrdému verdiktu. Film je naopak velmi podařená nenásilná pohádka pro děti. Jako taková funguje naprosto skvěle. Písničky jsou na vysoké úrovni (česká verze se dá přežít, ale není nad originál). Technická kvalita díla (BD verze může z přehledem sloužit jako reference)je bezkonkurenční, děj je naopak pěkně přímočarý a bez zbytečných kudrlinek. Po dlouhé době film pro děti, ve kterém se nestřílí, nepoužívají ve velkém nepochopitelné (pro děti) dvojsmysly a citace z jiných děl. Například takové Lego movie od Vás dostalo 100% a to můj 5 letý syn milující lego neměl šanci pochytit ani z 10% a u filmu se překvapivě spíš nudil (a to je fanatik do lega). Ledové království naopak sleduje s otevřenou pusou a vyžaduje si opakovanou projekci :D. Beru to spíš jako subjetkivní pocit z filmu, ne jako objektivní recenzi.

  OdpovědětVymazat
 20. nechci nic říkat ale Ledové Království je ta nejlepší pohádka ze všech tak nevím co máte proti
  jestli se vám to nelíbí tak si toho nevšímejte a nepiště sem takoví hovadiny!

  OdpovědětVymazat
 21. jééjda ! autor článku nejspíš trpí mindráky. jinak totiž nechápu tuhle hořkou, přdpojatou a dost mimo recenzi. naopak je totiž Frozen nejpovedenější animované dílo posledních let. vyčítáte tu nevyčítatelné bo i člověk s průměrnou inteligencí co skutečně sleduje film a nestará se o to aby měl plnou pusu popkornu nebo neslintá po babách sedících kolem, vidí že jsou události ve filmu naopak perfektně vysvětleny (hlava de vyléčit snadno - srdce PROJEV PRAVÉ LÁSKY _ na což jedna trolice řekla NAPŘÍKLAD vřelý polibek, už když spadl Hanz do vody a ušklíbl se pod lotkou bylo lze vytušit že je křivák, Anna je už v prvních scénách vykreslena jako: bezstarostná - dobromyslná - lehce najivní holka takže její rozhodnutí svěřit království do rokou princi kterého sotva zná není nepochopitelné...). jediné nad čím se lze pozastavit je že když jsou trolové tak chytří že král hledá pomoc u nich proč po nich nechtěli aby jim řekli jakým způsobem má Elza svou moc ovládat, ale tato otázka padá když za troly později příjdou Kristof s Annou. pratrol ji řekne "to je tou sestřinou prazvláštní magií" z čehož pak tedy lze vyvodit že trolové vědí jak vyléčit ledové "části" těla a to jak skrotit ledovou magii nevěděli protože magii v Elziné podobě do té doby ani neznali. upřímě po těch blábolech co jsem tu čet by mě zajímala zdejší recenze na Madagaskar 3, který je vtipný ale dost dost dost praštěný (baba prorážející zdi jak papír, tygr co proskočí klíčovou dírkou se zebrou v náruči, ...). jo a ještě ke španělské písni při titulcích Frozen: zjisti si kdo napsal písen a třeba ti to docvakne... (napovím: příjmení mají oba Lopez)

  OdpovědětVymazat
 22. Nejvýdělečnější animák všech dob :) https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_highest-grossing_animated_films

  Já ho s dětma viděl už asi padesátkrát a pořád baví :) Jen ten českej dabing...

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.