12.11.13

Recenze: Mafiánovi [Malavita / The Family] - 30%

Robert De Niro hraje mafiána, který práskl své spolupachatele a tudíž je nyní v programu pro ochranu svědků, i s celou rodinou (manželka Michelle Pfeifferová, dvě pubertální děcka). Protože je mafie (už po několikáté) vyhmátla, stěhují se nyní pod novým falešným jménem do domku ve slunné Francii, kde budou tvrdit, že jsou z USA (což je záměrné matení nepřítele, protože nejsou z USA, nýbrž z Evropy).


Luc Besson zase po nějaké době osobně režíroval (a také psal scénář) a je již naprosto bez diskuse, že zdementněl a točí naprosto neoddiskutovatelné sračky.

Je možné, že scénář byl ambiciózní a snažil se mixovat vážnější okamžiky s absurdně brutálním humorem. Výsledný film je ale natolik špatně natočený, že mnohé scény vůbec nefungují, případně fungují zcela jinak, než režisér zamýšlel. Každopádně v něm rozhodně není nonstop humor a už vůbec v něm nejsou výbuchy a akční scény (v traileru vidíte prakticky všechny).

Když De Niro zmlátí neschopného instalatéra baseballovou pálkou do bezvědomí nebo když Pfeifferová vyhodí do vzduchu obchod (s lidmi!), protože v něm byla nevychovaná prodavačka, má to asi být legrační, ale je to spíš strašidelné a oba vypadají jako monstra.

Když De Nirova pubertální dcera víceméně znásilní svého učitele a následně chce spáchat sebevraždu když s ní tento odmítne mít dlouhodobý vztah, máme s ní zřejmě soucítit a být dojati, ale já se smál tomu, jaká je to kráva.


Film rozhodně nepůsobí, jako že je "záměrně nestandardní", nýbrž spíš jako kdyby ho natočil debutant, který neovládá základní metody filmového vyprávění (jakéhokoliv). A se scénářem to není o mnoho lepší.

Nevšiml jsem si, že by se nějak řešilo, že dvě děti, které neumí francouzsky, chodí do běžné francouzské školy s běžnými francouzskými spolužáky.

Nevšiml jsem si, jak bylo odůvodněno, že přísně tajní agenti, sledující De Nirovu rodinu z tajného úkrytu, dostanou za úkol navštívit jeho grilovací oslavu a tam se k němu (v malém městě) před všemi hlásit.

Nevšiml jsem si, jak je vysvětleno, že De Niro, obávající se o svůj život, začne psát (normálním nešifrovaným písmem na normální listy papíru) své detailní vzpomínky.

Zaujal mě metahumor, spočívající v tom, že postava, kterou hraje De Niro v tomto filmu, jde v rámci tohoto filmu diskutovat se svými francouzskými sousedy o filmu Mafiáni, ve kterém před 20 lety hrál De Niro mafiána, a který natočil Martin Scorsese, producent Mafiánových. Je to potenciálně zajímavá scéna, ale jednak je značně nevytěžená (samotnou diskusi ani žádné záběry z filmu neuvidíme) a je svým stylem humoru opět někde úplně jinde, než zbytek filmu.

Zajímavá je skutečnost, že nám až po nějakých minutách dojde, že se film neodehrává v současnosti, nýbrž někdy před 15-20 lety (v obchodě se neplatí Eurem ale Franky). Dlouho jsem přemýšlel, proč tomu vlastně tak je, a dospěl jsem k názoru, že tím zřejmě Besson chtěl omezit přístup filmových postav k mobilům a internetu, což by mu překazilo jeho pečlivě vymyšlené zvraty, stojící na tom, že někdo neví, kde právě co dělá jiný člen jeho rodiny. Byla to snaha veskrze zbytečná, protože film je natolik debilní a nelogický, že by mu nějaké problémy se SMSkami nijak víc neublížily.

P.S: Tommy Lee Jones má spíš větší cameo a není pro film příliš důležitý.

P.P.S: Film má vzácně nevydařené české titulky:

 • Někdo (kdo se historicky orientuje, tzn. nemá to být vtip) mluví v českých titulcích o vylodění v Normandii jako o "Operaci Overload"
 • "I miss the wise guys" (když se mluví o mafiánských srazech) - "Stýská se mi po starých chlapech"
 • "Back here in ten" - "V deset tady"

6 komentářů:

 1. Overload kulometných hnízd kanonenfutterem imo

  OdpovědětVymazat
 2. S tím Overloadem / Overlordem je to blbost. Overload se té operaci říká neoficiálně, vzniklo to vlastně jako parodie ofic. označení ze strany vojáků, kteří tím peklem prošli, a kterým nějak přišlo původní jméno operace absurdní vzhledem k tomu, co se na plážích ve skutečnosti dělo. Overload je v té době používaný vojenský výraz, kterým se označovalo vytvoření manévrovacího prostoru přehradní palbou - v tomto případě ale vojáci skutečně měli na mysli to, že pobřežní opevnění měla být překonána lidskou "vlnou" a přetížením obránců.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nejsem vojenský odborník, ale přes Google jsem o něčem takovém nenašel jedinou zmínku. Operation Overload bylo něco jiného: http://en.wikipedia.org/wiki/Operation_Overload

   Vymazat
  2. http://en.wikipedia.org/wiki/Operation_Overlord ;)

   Vymazat
  3. Zadny posrany OVERLOAD tomu nikdo nerika!

   Vymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.