21.11.13

Recenze: Hunger Games: Vražedná pomsta [The Hunger Games: Catching Fire] - 60%

Poté, co je Katniss Everdeenová nějakou dobu rozervávána mezi dvěma muži, musí se vrátit do (nové, lepší) bojové arény a utkat se s 23 vítězi předchozích Hladových her...Pokud si osvěžíte mou recenzi prvních Hunger Games, bude vám jasné, že knižní předlohu jsem ignoroval a nadále budu, tudíž mi v prvním dílu některé věci poněkud unikaly.

S potěšením musím konstatovat, že druhý film je na tom v tomto ohledu o něco lépe a je v něm o dost méně WTF momentů, ve kterých jsem se zcela nechytal.

Režisér Francis Lawrence, který natočil dle mého názoru skvělý film Já, legenda, dělá co může, a většina postav, které jsem si mlhavě pamatoval z jedničky, je ve dvojce patřičně filmově působivější! Týká se to především Donalda Sutherlanda, který nemá už jen zbytečné cameo, ale je patřičný Darth Imperator, ale i hlavní děvče a oba jeho potenciální milenci jsou o něco prokreslenější postavy, jejichž scény mají o něco lépe fungující emocionální náboj.

I akčnější scény v nové džunglo-aréně (ke kterým ale dojde až někdy v polovině filmu) vypadají spektakulárněji, dravěji, a obecně více velkofilmově, než v polotelevizní jedničce. Překvapivě i hudba mi připadala o něco lepší, přestože je od stejného Jamese Newtona Howarda.

(Všimněte si, že ve všech případech používám přívlastek "o trochu", "o něco" a podobně. Opravdu to není nějaký radikální kvalititativní skok.)

Co je to ale všechno platné, když ústřední námět a jeho dějové kličky (tedy to, co je pravděpodobně přejato z knihy) jsou v horším případě debilní, v lepším případě nenápaditě smíchané z Running Mana a Twilightu.

Já chápu, že je potřeba to nějak natáhnout na příští knihu (a příští dva filmy). Také chápu, že to pubertální čtenářky přesně takhle chtějí, protože kdyby se v knize dělo něco komplikovanějšího a originálnějšího, musely by při čtení používat různé mozkové podvěsky, a to přece nikdo nechce.

Všechno to chápu, ale neznamená to, že se s tím smířím.

9 komentářů:

 1. Filmy jsem neviděl, ale budu předpokládat, že se drží příběhu. Jednička mi přišla celkem snesitelná - byla kompaktní, neokoukaná, byla tam pro-teenage fan-service (kostýmy, hlášky typu "musíš být sama sebou", role hlavní postavy vs její vztahy), ale snesitelná.

  Ve dvojce to z mého pohledu začalo připomínat absurdní drama. To, jakým způsobem byly popisovány trable hrdinky (chci M1... ne, to je hloupost, vždy jsem chtěla M2! Ale možná je pro mě M1 souzený! Ale M2 se tak krásně usmívá) na pozadí globálního konfliktu, který ohrožuje naprosto vše a hrdinky se velmi přímo dotýká, bylo mělké a absurdní. Dost mi to knížku zkazilo (i co se oddechové literatury týče) a je důvodem, proč jsem se nikdy nezajímal o film.

  Jakmile se do toho trojka pokusí vnést politiku, je to úplně v háji.

  Přitom ten příběh z nadhledu nevypadá špatně...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jaký absurdní drama, kdysi naposledy mluvil z nějakou osobou ženského pohlaví?!?

   Navrhuji nový štítek: pro-teenage service, ať vím kam nejít.

   Větu: příběh z nadhledu nevypadá špatně, prosím vymazat pro její rozpornost z výše uvedenou recenzí

   Vymazat
  2. hlavne vo cem to sakra mele, kdyz tohle je FILMOVEJ blog, tady ti na ty skvary serem ty krasu cetby a literatury hrde objevujici tynejdzerskej mentale!
   alou sbirat slimaky do vlhkejch mist, plizenim v podhledu vpred!

   Vymazat
 2. http://www.youtube.com/watch?v=r8yOSMspR1k :D

  OdpovědětVymazat
 3. I Arnold is vsiml, ze Hunger Games je pouze uboha kopie Running Man.

  http://www.youtube.com/watch?v=Rwb2glCshzY

  Fuck you, The Hunger Games,
  All the evidence is there on the screen.
  Two films that seem the same,
  But one's a shitty version for tweens!

  In The Hunger Games, the camera makes you throw up,
  And you can't even tell who is dead.
  In The Running Man all of the action is clear;
  Take a look how we blow up the head.

  OdpovědětVymazat
 4. Jako čtenář a milovník předlohy dávám 80%. Dost by mě zajímal ten rozdíl v IMAXu, o kterém někteří básní, jak to Catching Fire využil dokonale.

  Jednička mi přišla rozhodně povedenější ve své vyváženosti, více se spoilery tady: http://blog.segovesus.net/2013/11/catching-fire.html

  OdpovědětVymazat
 5. To ty jsi asi nezapl některé mozkové podvěsky, ty idiote. A ještě se tady trapně přiznáš, že ses v prvním filmu NECHYTAL! A tímto jako naznačuješ, že na tento film jsi příliš chytrý, aby tě bavil?? Running man má na ČSFD především takovéto komentáře: "Hodně špatné akční béčko, co si hraje na film s poselstvím. Tohle bylo možná trochu zajímavé, když se to sem dostávalo podivuhodnými cestami přes železnou oponu, dnes už je to ale jen vyčpělý filmový štěk..." A má 60%.
  HUNGER GAMES NEMÁ S TWILLITEM, S TÍM ODPORNÝM ODPADEM, ABSOLUTNĚ NIC SPOLEČNÉHO, už si to zapište do té své TUPÉ PALICE. Hnusí se mi každý debilní idiot, který vůbec nemyslí, jako jsi například ty. JEN PROTO, že je tam milostný trojúhelník, tak je to hned Twillight, JO? (Ono se ti to v malinkým mozečku asi podobá, tak si to hned spojíš.) A co TOTALITNÍ REŽIM a jeho zajímavé zpracování, pojetí celého složitého světa Panemu?
  U nás v Česku je nějak MODERNÍ na všechno nadávat, co?? Je to jenom trapná póza.
  Závěr: Jsi debil.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je skoda, kdyz uz si HG hraje na Twilight, ze vynechali vlkodlaky a upiry. Ale zase ty horici saticky by ted mely vyjit i pro barbie. Prava, od RWE. Twilight se mi libil ze byl hodne o lasce. HG nejsou o lasce. Twilight byl lepsi. Mama to taky rika.

   Vymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.