20.7.13

Videohra: The Last of Us - 80%

Dvacet let po smrtící nákaze přežívají v USA jen hrstky lidí. Jeden z nich, Joel, se pokouší dopravit mladou holku (Ellie) přes více než polovinu Spojených států, protože se v ní může skrývat naděje na nalezení léku proti nákaze.

Kromě hladu a zimy je pronásledují jednak zombie (což nejsou exaktně vzato zombie, ale budu jim říkat zombie) a jednak různé skupiny lidí, které je chtějí okrást / znásilnit / sníst."The Last of Us" (TLOU) je hrou od studia Naughty Dog (např. série "Drake's něco"), na kterou Sony hodně vsadilo (a hodně do ní investovalo). Ty investice rozhodně jsou na hře hodně vidět (a slyšet).

Nejdříve krátce o technické stránce hry:

Jde o exkluzivní hru pro PlayStation 3 a řekl bych, že s tímto systémem dokázala zatím nejvíc. To znamená, že její grafika má nejvíce polygonů a grafických efektů a přitom se pohybuje nejjemněji. Z toho pro mě vyplývá jedna věc:

PS3 existuje sedm let. Trvalo sedm let a stovky her, než se ze systému podařilo vymáčknout něco (tj. tuto hru), co uměl už před těmi sedmi lety. Většina ostatních PS3 her, vycházejících v těchto měsících, nevypadá a nepohybuje se ani zdaleka tak dobře jako TLOU. Závěr? Většině vydavatelů je úplně fuk, jak pokročilá bude jejich hra z technického hlediska a kolik FPS bude mít. Mnohem důležitější pro většinu studií je, aby mohla dát na trh stejnou hru pro vícero různých platforem současně, což de facto vylučuje, aby hry byly takto vypiplané.

TLOU si snadno můžete splést s filmem: Prostředí jsou nádherně vymyšlená, vymodelovaná, ozvučená. Jen pokud se zamyslíte nad ústřední zápletkou hry, mnohé interiéry a exteriéry jsou příliš málo zarostlé a rozpadlé na to, že měly být vystaveny přírodním vlivům celých 20 let.

Obrovskou chválu si zaslouží i děj hry, jehož základní pointou je skutečnost, že teenagerka Ellie se narodila až po katastrofě, nikdy nezažila cvilizaci, neviděla přírodu atd... Je sice protřelá a dovede se ohánět zbraněmi, ale je to pořád naivní malá holka, což krásně kontrastuje se skeptickým Joelem. Hra je rozdělena na čtyři části - léto až jaro - takže příběh trvá téměř rok, během kterého obě hlavní postavy projdou jasným dramatickým vývojem, který se projeví na jejich chování, ale také na jejich vzhledu! Například Joelovi postupně přibývají šedivé vousy (ovšem Ellie má pořád stejná prsa). Závěrečná pointa bude pro většinu hráčů nečekaná a nastoluje otázky na téma "co je to pravda, láska a štěstí", které jsou - na videohru - překvapivě ambicozní.

Cutscény byly nasnímány ve 3D s živými herci (podobně jako u Avataru), ovšem bez pohybů úst, které byly animovány dodatečně (což umožňuje poměrně snadno vyrobit dabovanou verzi hry, ve které se pohybují postavám jinak ústa).Jediný menší problémem cutscén je v tom, že některé objekty (dveře, brokovnice, tyč, plynová maska) v nich mají viditelně menší hmotnost a setrvačnost, než by správně měly mít - protože při natáčení buď vůbec neexistovaly, nebo to byly plastové makety.

A zvuková stopa je naprosto bezchybná. Od zvukových efektů, přes dialogy až po hudbu od dvojnásobného držitele Oscara.Minimalistické hudby je ovšem ve hře velmi málo, a to především v neovladatelných cutscénách. Většinou je atmosféra vytvářena environmentálními efekty, jako je skučení větru, vzdálené zvuky zvířat atd... Funguje to opravdu skvěle a přinejmenším tak dobře, jako v hollywoodských filmech.

Zatím jsem psal téměř samé superlativy, ovšem zatím jsem se nijak nezmínil o hře. Respektive o těch částech hry, ve kterých můžete něco ovlivňovat tím, že mačkáte nějaká tlačítka a páčky.

A s tímto bodem mám problém. Dokonce docela zásadní problém.

Totiž, všechno to úžasné emocionálno, o kterém jsem psal, a které vidíte v ukázkách, je neinteraktivní. Tedy, asi 95 procent z něj je zcela neinteraktivních, zbylých 5 procent je interakivních způsobem "drž páčku v jednom směru" nebo "mačkej co nejrychleji jedno tlačítko". Většina "puzzlů" si ani nezaslouží takové označení, protože jsou na úrovni "Zvedni náhodně ležící prkno / žebřík a přenes ho o tři metry" (asi patnáctkrát), "Nastartuj generátor trojím stisknutím tlačítka" (asi desetkrát) nebo "Převez Ellie několik metrů na voru" (asi pětkrát).

Cutscény a polo-cutscény (tzn. herní sekvence, ve kterých nemůžete dělat nic jiného, než jít rovně a poslouchat dialog) tvoří většinu tohoto videoherního produktu! A některé z nich NEJDOU PŘESKOČIT, což mi při opakovaném hraní docela slušně lezlo na nervy.

To, co bych označil, za "hru", zabírá odhadem tak čtvrtinu herního času, a připomíná starý "Manhunt" nebo novější díly "Metal Gear Solid". Váš hrdina se musí pohybovat neslyšně ve stínech a v tichosti vraždit nepřátele. Pokud se mu to nepovede a je prozrazen, nepřátelé se na něj sesypou a hra se pro něj stává výrazně těžší, dokud je nezlikviduje, nebo jim neuteče.

Herní mechanismy rozhodně nejsou špatné (líbilo se mi to pravděpodobně víc, než "Metal Gear Solid") a ovládání je příjemné. Nicméně takové ty typické reklamní kecy o "neuvěřitelném realismu a nepřátelích, kteří inteligentně myslí a spolupracují", jsou skutečně pouze reklamní kecy.

Bez ohledu na obtížnost (tedy aspoň na první tři obtížnosti ze čtyř) se mi zcela běžně stávalo, že:
 • Zdravý nezfetovaný voják nezaregistroval, že někdo prošel doslova metr před jeho nosem.
 • Mí spolubojovníci nahlas mluvili, přičemž se krčili metr od nepřítele
 • Elitní vojáci mě viděli vběhnout do místnosti s jediným vchodem, načež se zastavili před jejími dveřmi (jedinými) a začali mě hledat jinde
 • Mohu svými "supersmysly" vidět (respektive "slyšet") nepřátele skrz zdi, ale nefunguje to na nepřátele, kteří jsou jen nascriptovaní a nejsou plnohodnotná AI - ti jsou neviditelní, ať dělají cokoliv divokého / hlasitého.
Prostě AI blbla úplně stejným způsobem jako ve většině podobných her. A to soustavně, od začátku do konce hry. Při vyšších obtížnostech nepřátelé lépe vidí a slyší, ale stále je jejich chování natolik nepředvídatelné a náhodné, že se mi nepodařilo odhalit žádné herní strategie, které by byly složitější, než "hodím flašku do bodu X a všichni se tam seběhnou". Hodně jsem se těšil, že dojde k souboji "já vs. zlí lidé vs. zombie", ale ten se nekonal. Vaši protivníci jsou vždy buď jen lidé, nebo jen zombie, nikdy obojí současně.

Ve hře, která má být postavena na postavách se složitými emocemi, působí mnohem rušivěji, když se tyto postavy v interaktivních sekvencích chovají jako směšní pajduláci, opakující stále dokola stejné manévry, stejné animace a stejné hlášky.

V některých scénách, které mají být interaktivní a současně kinematografické, je pak skriptování velmi problematické, protože musíte udělat něco velmi konkrétního a hra vám ne vždy řekne, co to přesně je. Jeden příklad z mnoha: V baráku je odstřelovač, ale vy ho nemůžete zabít, dokud nezlikvidujete všechny jeho poskoky, běhající po městě. Do té doby je nesmrtelný. Přesněji řečeno: Do té doby v tom baráku vůbec není - je tam jenom jeho puška, která sama od sebe střílí!! A opět, takových situací je ve hře mnoho. Několikrát se mi stalo, že jsem slyšel jinou postavu říkat "musíme jít tudy!", a já vůbec neviděl, kde v levelu ta postava je, natož kam ukazuje.

To ale nepředstavuje velký problém, protože - jak už jste asi pochopili - celá hra je striktně lineární sekvence cutscén a levelů, které se nijak nevětví a nemůžete v nich dělat nic jiného, než postupovat od jednoho předdefinovaného eventu k dalšímu.

Tvůrci se samozřejmě snažili hru poněkud obohatit sbíráním různých předmětů (z nichž některé můžete používat ke craftování zbraní), ale zůstává smutnou skutečností, že zatímco audiovizuální složka videoher učinila za posledních 30 let neuvěřitelný skok kupředu, herní mechanismy jsou v mnoha případech dnes OMEZENĚJŠÍ, než tehdy. V neakčních "prozkoumávacích" sekvencích TLOU toho můžete dělat méně, než ve starých adventurách od Lucasfilmu. Je to pochopitelné, protože už takhle muselo modelování všech těch úžasných prostředí dát OBROVSKOU námahu a není reálné, aby se ještě dalo s tímto prostředím manipulovat. Ale je to vývoj směrem k něčemu, co se mi moc nelíbí...

Hra je zajímavá tím, že se vždy při spuštění nahrává strašivě dlouho, ale v průběhu hry (a cutscén) vše jede téměř bez prodlev, protože se levely přednahrávají v pozadí. To ovšem platí jen do té doby, dokud se nerozhodnete v nějakém levelu vrátit o hodně zpět (pokud je to level, kde to vůbec jde) - pak se hra zcela nekompromisně zasekne uprostřed kroku třeba na 10 sekund. Skutečnost, že se mi to za celou hru stalo jen dvakrát, je dokladem toho, že levely jsou chytře navrženy tak, abyste se v nich vracet nemohli a aby to nevypadalo nepřirozeně.

A to je pro mě asi největší triumf této hry: Jejím tvůrcům se podařilo vytvořit poměrně zdařilou "Potěmkinovu vesnici", takže značnému procentu hráčů nedojde, jak přísně lineární a předdefinované v ní všechno je. Dokonce ani smrt ve hře de facto neexistuje a i když můžete být zabiti mnoha způsoby, většinou to znamená jen automatický návrat o několik sekund, maximálně desítek sekund zpět.

Myslím, že bych velice rád viděl film, který by vznikl podle stejného námětu a scénáře, za použití stejných výtvarníků, kameramana a skladatele. To, že je tento CGI film přerušován interaktivní hrou (poměrně kvalitní!), to škodí v mých očích jak tomu filmu, tak té hře.


-----------------------

Hra je vybavena českými titulky (které se dají vypnout nebo přepnout na jiný jazyk). Přeloženo je téměř úplně vše: Dialogy, herní menu i texty na předmětech, které ve hře naleznete.

Nejhůře dopadla herní menu, jejichž český překlad často ztěžuje nebo dokonce znemožňuje pochopit, co se vlastně kde nastavuje. Například místo správného překladu "zapnuto / vypnuto" zde najdeme konzistentně překlad "zapnout / vypnout", takže to vypadá, že položky v Settings jsou nastavené přesně obráceně, než ve skutečnosti jsou. Uložená pozice "Save Game 2" je přeložena "Uložit hru 2", takže když ji chcete nahrát, provádíte činnost "Nahrát hru Uložit hru 2", a tak dále. U herních menu je víceméně nezbytné přeložit si je v hlavě zpět do angličtiny, jinak jsou nepochopitelná.

Je nutno zdůraznit, že za tento nevydařený překlad nenesou pravděpodobně vinu překladatelé, nýbrž "lokalizační systém" (většinou honosný eufemismus pro "Excel tabulku"), který překladatelům neumožnil vidět překládané texty v náležitém kontextu.

V překladu jsou jednak pravopisné chyby:
 • "Dva blbci si mě poddali"
 • "Příděly ještě neotevřeli" (přičemž "příděly" je podmět - mluví se o otevření výdejního centra, ne o krabicích s příděly)
...a jednak normální překladové chyby:
 • "Here goes nothing" -> "Zatím nic"
 • "We've got a live one" -> "Tady to žije"
 • "This place reeks" -> "Tady to vypadá"
 • "I heard yelling a couple of buildings down" -> "Slyšel jsem spadnout pár budov"
 • "Don't even think about cutting in line" -> "Tebe ještě nikdy nenapadlo předběhnout ve frontě?"
...a spousta, spousta dalších. U některých z nich je opět jasné, že by to překladatel nikdy nemohl přeložit takto špatně, kdyby viděl, kdo a za jakých okolností tu hlášku říká. Vzhledem k množství textu a vzhledem k tomu, že překladatelé zřejmě pracovali v horších podmínkách, než se dnes překládají filmy, je kvalita překladu nakonec lepší, než jsem se obával. Nicméně pokud má hra budovat komplexnější emoce, je samozřejmě každá taková chyba na závadu.

A přeložit "Charles Bridge" (v Bostonu) jako "Karlův most" je buď zvláštní překladatelský žertík, nebo naopak obrovská sofistikovanost, pokud si překladatelé zjistili, že se ten most jmenuje podle řeky, která se jmenuje podle Karla I.

Nezanedbatelný problém (za který nemohou překladatelé) spočívá v tom, že načasování titulků je občas i o několik sekund mimo (dvě hlášky, mezi kterými je několik sekund ticha, jsou přeloženy jediným titulkem) a pokud ve hře mluví víc lidí přes sebe, titulky naskakují bez ladu a skladu nečitelnou rychlostí, aniž by bylo jasné, který patří k čí hlášce. Nejsou v nich ani oddělovače na začátku řádků, indikující "teď mluví jiná postava", a není v nich nijak odlišeno, co je zásadní dialog hlavních postav a co jsou nedůležité kecy někoho, kdo si v tutéž chvíli něco zrovna mumlá v koutě.

--------------------------------------

P.S: Zánovní hru (před 14 dny koupenou, t.j. v záruce a nepoškozenou) prodám serióznímu zájemci za 999 Kč, a to včetně nepoužitého online multiplayer passu (multiplayer jsem nehrál a hrát nehodlám, takže ho nijak nehodnotím). K osobnímu předání v Praze někdy okolo pátku, po návratu z dovolené. 

25 komentářů:

 1. Hrál jsem tedy v angličtině, takže se mi špatný překlad vyhnul, ale jinak vcelku souhlas. Byl to skvělý zážitek, ale samotná herní náplň vcelku průměr.
  Ale z hlavy to jen tak nevytěsním, a časem to zahraju znovu. Jen bych rád kdyby Naughty Dog konečně udělali něco otevřenějšího a herně ambicióznějšího. Tak snad na PS4.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Na PS4 bude modelovani a animace jeste drazsi, takze na investice do herni logiky bych nesazel ..

   Vymazat
  2. Ale zase tam bude víc než 256MB paměti, takže by ten svět a interaktivitu otevřít mohli.

   Vymazat
  3. Mohli, ale víš kolik času stojí vymodelovat takový rozlehlý světy, aby to nebylo pořád to samý dokola?

   Já sem pro, abysme se vratili s grafikou někam k PS1 / PS2 a byl tu prostor pro lepší hratelnost.

   Vymazat
  4. co to je za plky, ze interaktivita ve hre je podminena nejakym konkretnim cislem udavajicim velikost RAM?
   a co za "interaktivitu" by to melo bejt? dyt to musi bejt zadratovany do hernich mechanismu, aby to tam nebylo jenom jako omalovanka, a bottleneck zjevne je predstavivost tvurcu spis nez cokoli jineho

   Vymazat
 2. Chtel bych si jenom pro sebe otevrene na jednom miste zrekapitulovat, o cem ze je vlastne ta hra:
  '"drž páčku v jednom směru" nebo "mačkej co nejrychleji jedno tlačítko". Většina "puzzlů" si ani nezaslouží takové označení, protože jsou na úrovni "Zvedni náhodně ležící prkno / žebřík a přenes ho o tři metry" (asi patnáctkrát), "Nastartuj generátor trojím stisknutím tlačítka" (asi desetkrát) nebo "Převez Ellie několik metrů na voru" (asi pětkrát).'
  "Váš hrdina se musí pohybovat neslyšně ve stínech a v tichosti vraždit nepřátele. Pokud se mu to nepovede a je prozrazen, nepřátelé se na něj sesypou a hra se pro něj stává výrazně těžší, dokud je nezlikviduje, nebo jim neuteče."
  "Tvůrci se samozřejmě snažili hru poněkud obohatit sbíráním různých předmětů (z nichž některé můžete používat ke craftování zbraní)"
  80% musel nekdo krvave zasolit

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 60% za film, 20% za hru, sečteno metodikou ministerstva vnitra.

   Vymazat
 3. Prodávat film za 999Kč, to je trochu moc ne?

  OdpovědětVymazat
 4. Takže bych někde měl najít natočočený walktrough a podívat se na to jako na film?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Presne tak! Ja uz som to videl tak desat krat a ako film je to super.

   Vymazat
 5. Dlouhé načítání je problémem mechaniky. PSN verze nenačítá vůbec, max tak dvě sekundy. AI mi u survivor obtížnosti přišla o hodně lepší a není tam ani to "poslouchání". Nevšiml jsem si, že by Joel někdy nepřátele neslyšel skrz zeď, když měl. Leda by stáli na místě.

  Lineární to je, stejně jako série Uncharted. Na druhou stranu je to lineární, ale trvá to 15 hodin a člověk se u toho ani chvíli nenudí. Nějaké věci jdou vyřešit různými způsoby, ale moc jich neni (snipeři ostřelující clickery). Ten sniper ja takovej dobrej příklad toho, kdy je hráč bohužel bez možnosti volby.

  Natočenej walhthrough na youtube je a trvá cca 6 hodin.

  OdpovědětVymazat
 6. Btw. odstřelovač v okně není nesmrtelný, jen ho nejde zabít jinak, než že Joel dojde až k němu. Zabití/nezabití ostatních na tuhle skutečnost nemá vliv.

  OdpovědětVymazat
 7. souhlas s reckou, jen bych šel ještě o pět až deset procent dolů...hlavní problém je umělá "inteligence" nepřátel, jsou úplně debilní a nemůžu uvěřit většině recenzí, kde ji vychvalují. Mimochodem, ta holka vypadá a mluví skoro úplně jako Ellen Page.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  2. Neni: http://www.nbcnews.com/technology/juno-star-ellen-page-says-video-game-ripped-her-likeness-6C10423398

   Vymazat
  3. tak to je poprvé, kdy vidím, že si té podobnosti všiml ještě někdo jiný (dokonce samotná Ellen), jinak v žádné české recenzi (a pročetl jsem myslím všechny) tento "detail" není, což je malinko na pováženou

   Vymazat
 8. http://www.eurogamer.cz/articles/2013-07-22-frantiek-fuka-kritizuje-esky-preklad-the-last-of-us

  OdpovědětVymazat
 9. Solidni troll marketing, az do precteni diskuze tady na fffilmu jsem si regulerne myslel, ze prave tohle je ta hra s xichtem Ellen Page :)

  OdpovědětVymazat
 10. Tak ty asociace s Ellen Page jsou imho spíš postaveny na tom, jaké role ta holka bere a jak se prezentuje, proste ten jeji trademark dostali i do Ellie. Taky jsem si myslel, že je to Page. A ona to vlastně i je.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No hlavne ta druha hra ma byt taky takovej az filmovej zazitek a obrazky jsou si dost podobne. Anyway na ty druhy hre se skutecnou Ellen Page dela studio Quantic Dream a to ma dle meho nejumelectejsi hry ever a nic od nich me jeste nezklamalo. Nomad Soul mam originalku a doted nechapu, jak nekolik let pred GTA 3 mohli vytvorit fungujici a obrovskej sci-fi svet. Heavy Rain od nich jsem jeste nehral, ale prave kvuli teto hre jsem si chtel PS3 kdysi kupovat.

   Vymazat
  2. Heavy Rain pro mě bylo ještě větší zklamání, než TLOU. Tam už nejde o hru vůbec, jen o debilní mačkání určených tlačítek. Jako film to ale ujde.

   Vymazat
  3. Stupidní argument, tohle jsou cinamatic games, to rovnou můžeš nadávat proč si v RTS nezajezdíš s vytunením autem.

   Vymazat
 11. od FF celkem střízlivej poheld na věc, s věcma co zmínil nemůžu nesouhlasit ale... celkově to byl perfektní zážitek, u kterýho jsem se bavil každou vteřinu a podáním příběhu je o tolik jinde než konkurence, že hledat na tom chyby mi přijde zbytečný. Tohle jsou přesně ty hry jaký chci hrát, mě nezajímá otevřenej svět, možnost stavět si zbraně z ruznejch součástek a řešit nepovinný generický questy. Já chci interaktivní zážitek, kterej mě vtáhne a udrží až do konce. Kde se furt něco děje, a kde se postavy chovají jako skutečný lidi... lepší než drtivá většina vysokorozpočtovejch filmů poslendí dekády.

  OdpovědětVymazat
 12. teprve ted dohrano a hned na hard, 30h - 6h animace = 24h cisty cas, jednoznacne jedna z nejlepsich videoher (ano, milovnici fps, racing, arcade miniher nebo rpg nemusi souhasit). kazdopadne hnidopich ff zase picha hnidy tam, kde nejsou. pritom vsadim trenky, ze u tehle hry se zrodil jeho genialni napad, vzit si na cestu autem do nemecka a francie maketu strelne zbrane!

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.