30.7.13

Recenze: Šmoulové 2 [The Smurfs 2] - 40%

Gargamel si užívá s Azraelem v Paříži jako světově slavný iluzionista (což mi přišlo jako docela dobrý scenáristický nápad). Zde si vyrobí dva "šedivé proradné šmouly" (kterým ríká Neplechové) a dál už je to dost složité: Gargamel unese Šmoulinku, která kdysi dávno taky byla Naplecha (ale Taťka Šmoula ji zmodřil) a zná recept na magickou šmoulí esenci, která z Neplechů dělá Šmouly. Gargamel doufá, že z ní ten recept dostane psychickou manipulací (ve filmu skutečně je souvětí "Jsem tvůj otec. Nahlédni do svého srdce a poznáš, že je to pravda."), a že si tudíž bude moci vyrobit nekonečné množství Neplechů, ze všech udělat pomocí esence Šmouly a pak je držet v podemním pařížském koncentráku, kde z nich bude modrou energii vysávat a ovládne svět, pochopitelně.

Taťka Šmoula a tři velmi nevhodně zvolení Šmoulové (Sprosťák, Nemehlo a Gay Narcis) se vydávají na záchrannou misi do Paříže, spolu s Neilem Patrickem Harrisem, jeho ženou, jeho synem, a jeho nevlastním otcem (Brendan Gleeson). Ve Šmoulím světě se tentokrát odehrává ještě menší část filmu.


První Šmouly jsem viděl v polo-komatickém stavu při desetihodinovém letu do Japonska, takže si nejsem jist, jestli tehdy mé smysly správně fungovaly - nicméně jsem tehdy byl příjemně překvapen, že film celkem odsýpal a chvílemi jsem se i zasmál.

Bohužel, Šmoulové 2 trpí zcela typickými neduhy nekvalitních pokračování.

Je v nich několik nových postav, takže ve výsledku každá z postav má méně času na plátně a má méně možností, jak odůvodnit svou existenci. Například Harrisův malý synek se ve filmu prostě jenom VYSKYTUJE, a od začátku do konce vůbec nic neudělá.

Jistý šarm prvního dílu spočíval v tom, že se divák SEZNAMUJE s postavami a poznává, jak se (v této filmové verzi) chovají a jak vypadají. To samozřejmě v pokračování odpadá, takže Gargamel je pořád stejný Gargamel, Azrael je pořád stejný Azrael (jenom je teď navíc na Facebooku), a tak dále...

A konečně, scénář je méně nápaditý. Zbytečně překombinovaná zápletka nevede k ničemu zajímavějšímu, než k tradičním praštěným honičkám a k dost trapným srdcervoucím momentům ("kdo je moje pravá rodina?").

Děti se pravděpodobně nudit nebudou, protože se pořád něco barevného trojrozměrného děje a někdo pořád hlasitě povykuje. Ale bohužel u druhého dílu už neplatí, že by byl snesitelný i pro dospělé. Pár bizarně nedětských vtipů (narážky na My Fair Lady a Snídani u Tiffanyho) to rozhodně nespraví.

A kromě toho:Pokud jste plnoletí a pokud zrovna nejste v práci, můžete se zdarma podívat na toto filmové zpracování Šmoulů, které v mých očích stále vede.

8 komentářů:

 1. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. By mě zajímalo, jestli na to pužili barvu co nevyvolá nějaké kvasinky, nebo jinej sajrajt, vypadá to dost jedovatě.

   Vymazat
  2. Delali to na ORWO

   Vymazat
  3. Kvasinky jsou mýtus a dobrá promotion farmaceutického průmyslu... nikdy jsem žádné neměl a to jím plísňový sýr...

   Vymazat
  4. Pokud není s modrou plísní, tak by to mělo být ok.

   Vymazat
 2. Odpovědi
  1. To ví každý, kdo čte Kulhánka ... imho Kelly Family jsou na tom obdobně ...

   Vymazat
 3. Ako rodinná komédia to celkom fungovalo. Z tejto recenzie som sa toho vážne obával až tak, že som sa vyhol prvým dvom "premietaniam" a nechal aby išla do kina s dcérou moja žena, ale dnes ma prinútila dcéra ísť a celkom sa to dalo prežiť. Pre rodičov s deťmi je to v pohode na tých 60%. A ten nápad, že gargamel je svetoznámy kúzelník bol skvelý, zabezpečilo to zopár vtipných momentov.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.