12.7.13

Recenze: Před půlnocí [Before Midnight] - 60%

Ethan Hawke a Julie Delpyová si pod taktovkou Richarda Linklatera dalších 100 minut (už potřetí) povídají o životě, lásce a smyslu vesmíru.Od jejich seznámení (a od filmu Před úsvitem) uplynulu už 18 let a jejich vztah je dnes pochopitelně někde o dost jinde (například mají malou dceru). A chtějí se v krásném Řecku sejít s pár kamarády a poklábosit.

Struktura filmu je opět velmi podobná. Od začátku do konce se celý film (téměř v reálném čase) mluví, a 90 procent toho mluvení obstarají dva hlavní protagonisté (protože 90 procent filmu na plátně není nikdo jiný).

A pořád to funguje. Sice o trochu méně, než posledně, ale funguje to. Není to nic revolučního, viděli jsme totéž už mockrát s jinými herci a od jiných tvůrců, ale je to pořád dojemné i vtipné. Jen občas ty proslovy začínají připomínat slabšího Woodyho Allena (když mluví někteří z hostů u stolu) - někdo něco řekne, je jasné, že se máme dojmout, protože to řekl dojemně, ale když si rozebereme obsah jeho souvětí, je to vlastně strašná hovadina (což platí také pro většinu Allenových filmů z posledních let).

To, že Linklater dokáže natočit 100minutový film, který vypadá, jako kdyby jeho natáčení trvalo méně než 200 minut, a to, že tento film je dojemný i vtipný, aniž by k tomu potřeboval něco víc, než dva herce a pár řeckých exteriérů... To je skutečnost, nad kterou by se měli lidi zamyslet. Například lidi, kteří produkují české filmy.

12 komentářů:

 1. Mají DVĚ malé dcery, dvojčata. Vy jste to vůbec neviděl!

  OdpovědětVymazat
 2. 90 procent času na plátně nikdo jiný není? Co scéna na letišti? Co dlouhá a zásadní scéna u stolu s hostitelama?
  "A chtějí se v krásném Řecku sejít s pár kamarády a poklábosit."
  Cože? Jsou tam už dobře 6 týdnů a chystají se k odjezdu...
  "někdo něco řekne, je jasné, že se máme dojmout, protože to řekl dojemně, ale když si rozebereme obsah jeho souvětí, je to vlastně strašná hovadina" Tuhle poslední větu se mi snad ani nechce komentovat. Ten scénář je skoro až drahokam, shoduje se na tom pomalu celej svět, a ty si buď v kině vůbec nebyl, nebo si to prospal.

  Franto, mám tvoje psaní rád, mám tvůj blog rád, kurňa já mám většinu tvých aktivit rád. Ale těhle pár odstavců je vyloženě ostudnejch.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Věta "chtějí se v krásném Řecku sejít s pár kamarády a poklábosit" je v nějakém rozporu s větou "Jsou tam už 6 týdnů a chystají se k odjezdu"?

   Vymazat
  2. To máš pravdu, tohle by sis mohl obhájit. Ale nemůžu si pomoct, připomíná mi to staré recenze her ve Score, kdy hlavně jeden nejmenovaný jedinec často hry nehrál, ale recenzi (třeba na základě předchozího dílu) v klidu napsal. Mě by fakt zajímalo, jestli si ten film viděl. (Případně v jakém stavu) Z té minirecenze na mě přímo kříčí, že si viděl předchozí díl (nebo oba) a tohle si napsal na základě traileru nebo kdoví čeho.

   Když už tě budu chytat za slovíčka, tak si ještě neodpustím následující. Kromě toho, že mě za ušiska opravda tahá prakticky každá věta tvého článku, tak moc také nerozumím závěrečnému odstavci, kde píšeš, že film vypadá, jako kdyby se natočil za 200 minut a hráli v něm dva herci. Mohl bych tu namítnout, že narozdíl od předchozích dvou dílů tu je několik relativně důležitých vedlejších postav v různých stádiích vztahu (A ty dialogy s nimi patří k tomu nejlepšímu ve filmu).

   Mohl bych také připomenout úvodní scénu na letišti, kde se nachází desítky komparsistů a rozhodně se nenatočila za pět padesát (tudíž v českém filmu za hubičku by logicky nebyla). Desítky komparsistů jsou také ve městě, kterým Celine a Jesse prochází, a na konci sedí na kafi. Ale k čemu to je dobré, když očividně stejně neuznáš, že ten film nebyl hodnocený za standartních podmínek.

   Nechci tu vypadat jako nějaký extrémní fanda série a filmu (pozdě, já vím :) ), ale fakt si zrovna tenhle flák zasloužil napsat něco víc. Nemám problém s tím, že tomu člověk dá 60 procent a lehce to doporučí jako obyčejný konverzační nadprůměr. Problém mám s tím, že tohle doporučení je podáno naprosto odflákle a upřímně, dost mimózně.

   P.S Fakt to neber nějak útočně a osobně. Mě prostě mrzí, že zrovna u tohodle výjimečnýho, a v mnoha ohledech unikátního filmu, sis vybral slabší chvilku. Což se může stát každýmu. Tak snad to potencionální diváky neodradí od návštěvy kina... :)

   Vymazat
  3. Film jsem videl uz dost davno (po nem jsem videl 10 dalsich), nijak zvlast me nezaujal, chvilemi se mi chtelo usnout, nektere hosty na "konverzacni veceri" bych uskrtil, ale porad to jeste docela slo. Pul dne po filmu se mi vetsina informaci o nem vykourila z hlavy.

   Vymazat
  4. Kdybych chtěl bejt hodně velkej kazišuk, tak řeknu, že to nebyla večeře, ale už tě nechám bejt... Užívej labutí v Hyde parku a nezapomeň říct večer před spaním 5x do zrcadla "Candyman".

   Vymazat
  5. Ono když se FF zamýšlí nad tím, co postavy zejména v ne-akčních filmech říkají, tak mu to obvykle nedává smysl; pozastavovat se nad tím je vození čivav do Vysočan.

   Vymazat
  6. Je mi to líto, ale musím souhlasit s tím, že komentář je odfláknutý a nepřipravený, prostě "za každou cenu". Vzhledem ke kvalitě jiných Vašich recenzí je to trochu ostuda, ale stane se.

   Vymazat
 3. No a zamyslet se nad tím, že to vypadá, že trval natočit 200 minut. Ono to nebude tak jednoduché. Natočit obrovský souvislý záběr téměř bez střihu, kdy hrdinové jen chodí, to stálo herce a linklatera několik týdnů trénování a vypilovávání scénáře (a v českých podmínkách o podobně povedených záběrech nevím, třeba několika minutový projev v líbankách na kameru je směšný, nerealistický, patetický).
  Ale chápu, zamyšlením jsem došel k tomu, že české filmy potřebují kurva lepší scénáře

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pisu, ze film VYPADA, jako kdyby byl natocen za 200 minut, coz dokazuje, jak dobre to Linklater porad umi (ze to vypada jako kdyby to bylo tak nenucene a snadne)!

   Vymazat
 4. nejlepsi na filmu je: kissy kissy titty titty pussy chrrrrrr
  zzzzzzzzzzz

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.