26.7.13

Recenze: RED 2 - 60%

Nejdříve krátce k prvnímu filmu RED, který jsem dosud nerecenzoval: V něm se Bruce Willis, jako bývalý elitní killer, zamiluje do Mary-Louise Parkerové a za pomoci Johna Mlakoviche (šíleného bývalého elitního killera) utíkají před Karlem Urbanem. A objeví se tam i Helen Mirrenová jako bývalá elitní killerka. A taky Morgan Freeman jako bývalý elitní killer...

První RED měl zajímavý námět (velmi volně na motivy comicsu), ve kterém se snoubila romantická komedie pro odrostlejší až důchodové diváky s akčními střílečkami a honičkami. To vše bohužel v dosti neschopné režii Roberta Schwentkeho, následkem které byly některé scény dost k nepřežití a nedefinovatelně divnou atmosférou. Film se dal jakž-takž přežít díky hvězdné síle výše zmíněných starších pánů (a dam), kteří dokázali scénám dát vtip, navzdory režisérovi (obávám se).Druhý díl režíroval Dean Parisot (Galaxy Quest) a jeho zápletka i režie jsou přímočařejší, jasnější a pochopitelnější. "Pochopitelnější" myslím ve smyslu "je jasné, jak má která scéna působit na diváka". Nikoliv "pochopitelnější" ve smyslu děje, protože ta schovaná jaderná nálož a podrazy na čtvrtou až na pátou žádný smysl nedávají a asi ani dávat nemají...

Přibyl Anthony Hopkins jako šílený vynálezce a Catherine Zeta-Jonesová (která se definitivně přeškatulkovala na "šarmantní zvolna odkvétající ženu ve středním věku") jako ruská agentka, bývalá Willisova bokovka. A mladý sexy asiat (co dělá mezi všemi těmi důchodci?). A ubyli Freeman a Urban.

Romantická zápletka je jasná: Bruce - zdá se - znovu poněkud zahořel k Catherine a Mary-Louise se to nelíbí.

Zbytek zápletky je také jasný: Všichni létají po světě a chtějí najít MacGuffina (což je nejdříve někdo, pak něco, a pak něco jiného).

Humor plyne z toho, že:

 • Parkerová je prostá ženuška, ale chtěla by se stát superagentkou
 • Malkovich je psychopat
 • Zeta-Jonesová je femme fatale
 • Hopkins je starý Hannibal Lecter
 • Willis je starý Willis

...a tak dále, a tak podobně. Nic inovativního se nekoná, ale film má o trošku lepší grády a jasnější nalinkovanost, než jednička.

A sledovat tuhle stárnoucí gardu, jak si "jen tak blbne", je rozhodně snesitelné, a místy dokonce příjemné.

5 komentářů:

 1. "a za pomoci Johna Mlakoviche" - Karel Čapek, Válka s Malkovichy

  OdpovědětVymazat
 2. Prvni film je rozhodne o dost lepsi nez "dal se jakž-takž přežít". Jeden z mala slusnych Willisovych filmu z posledni doby. Zadnou scenu "k nepreziti" si napamatuju.

  Btw, snad bys uz mohl uvadet Byung-hun Lee misto "mlady sexy asiat". Je to hvezda prvni tridy (Bittersweet Life, I Saw The Devil) a uz ho zacinaji trochu znat i americani (oba G.I.Joe). I kdyz si nejsem jist, jestli si karieru na zapade predstavoval zrovna takhle.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Souhlas, já se u jedničky bavil téměř u každé scény, rozhodně bych neřekl, že libovolná z nich byla k nepřežití, naopak příběh, charaktery i scénář mi jako milovníkovi hvězd z 80. a 90. let naprosto sedli. Do toho ještě Urban coby mladý snaživý agent... prostě prima odpočinkový filmek.

   Vymazat
  2. A jednička měla hlavně Ernesta Borgninea. Dámy a pánové, kdo z vás to má?

   Vymazat
 3. První film je podle komiksu jen volně, ale celkem pečlivě na něj dohlížel Warren Ellis - tvůrce, polobůh a autor věty "Jesus Christ’s liver tasted of gin and semen."

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.