4.7.13

Recenze: Osamělý jezdec [The Lone Ranger] - 50%

Maskovaný ranger John Reid, alias "Osamělý jezdec" (Armie Hammer, dvojčata ze Social Network) se dá dohromady s pošahaným indiánem Tontem (Johnny Depp), aby společně nastolili pořádek na divokém západě (konkrétně jde o ukradené stříbro, tajnou železnici a uprchlého trestance).Osamělý jezdec je remake / reimaginace velmi starého televizního seriálu (a ještě staršího rozhlasového seriálu). Podívejte se na originál:Způsobů, jak z této roztomile naivní archaické záležitosti udělat současný letní blockbuster za čtvrt miliardy dolarů (!!!) je jistě mnoho. Několik scenáristů, režisér Gore Verbinski a producenti (včetně Johnnyho Deppa) se ale nerozhodli pro žádný konkrétní styl / způsob a zkombinovali ve svém dvouapůlhodinovém (!!!) filmu všechny myslitelné i nemyslitelné přístupy, a to bohužel poměrně náhodně.

Film začíná docela zajímavě, v roce 1933, kdy je stoletý senilní Tonto (namaskovaný Depp) vystaven v newyorském lunaparku jako kuriozita ze starých časů. Výstavku Divokého západu navštíví malý chlapec, který je oblečený v kostýmu Osamělého jezdce (tzn. film se odehrává ve světě, ve kterém existuje stejnojmenný rozhlasový seriál). Starý Tonto si ho ve své stařecké demenci nejdříve splete se skutečným Johnem Reidem, a pak začne vyprávět, co se tehdy před desetiletími "doopravdy" stalo.

To je zajímavý nápad, protože pak musíme akceptovat, že celý film je vyprávěn skrze zatemnělou mysl senilního staříka a tudíž není divu, že to celé místy nedává smysl a působí to poněkud divně - na což také malý posluchač občas upozorňuje a vyprávění přerušuje. Podobně jako v Princezně nevěstě, která ovšem totéž zvládla mnohem stylověji.

Otázka je, jestli je zábavné nebo jinak přínosné sledovat dvě a půl hodiny něco, co je vyprávěno optikou dementního důchodce, který má občas (nechtěné?) záchvaty geniality. Film je totiž opravdu divným mixem všemožných žánrů a stylů vyprávění. Vzpomínáte si, jak podivný byl Rango (od stejného režiséra)? Byla to bizarní směs všemožných westernových klišé, současně pocta i parodie, bylo to praštěné, bylo to vizuálně nápadité a mělo to 105 minut. Kdyby měl Rango dvě a půl hodiny, těžko by se dal přežít.

Osamělý jezdec má naprosto bezchybných posledních 20-25 minut, kdy se odehraje šílená akční megascéna (se dvěma lokomotivami a jejich vagóny na dvou tratích). Tonto i John skáčou (na koni!) z vlaku na vlak, všichni po sobě střílí nebo něco hází, vlaky se různě předjíždějí, podjíždějí, rozpojují a křižují, a k tomu hraje ona slavná melodie ve fantasticky nápaditém aranžmá Hanse Zimmera (nebo spíš Geoffa Zanelliho, pokud bychom chtěli být exaktní). Celá scéna má úžasný švih a vyrovná se nejlepším groteskám s Road Runnerem nebo Tomem a Jerrym. Super.Ovšem v celém dlouhatánském filmu předtím není NAPROSTO NIC, co by se svým stylem blížilo této scéně (ze které je naprostá většina akčních záběrů v trailerech)! Je krátká akční scéna na úplném začátku filmu (také s vlakem), a pak skoro dvě hodiny NIC, s výjimkou jedné přestřelky, respektive masakru, který je naopak natočen syrově realisticky, dost drasticky a bez hudby - jako ze zcela odlišného filmu.

Titulní hrdina se většinu času projevuje jako naivní blb, jehož idealismus hraničí s debilitou (ne nepodobný Limonádovému Joeovi) - a zřejmě se máme jeho naivitě smát. Tonto v podání Johnnyho Deppa je aspoň konzistentně zábavný svou ujetostí a rasovými stereotypy (mluví zásadně stylem "Já netušit, co bledá tvář chtít") - ale jde samozřejmě o variaci na Jacka Sparrowa z Pirátů z Karibiku. Přitom ale ve filmu je značné množství dlouhých scén, ve kterých máme odhalovat historii a traumata obou postav - například Tonto se díky flashbacku uvnitř flashbacku ukáže být spíše ubohým, pomýleným, tragickým bláznem. Což je ve velmi podivném rozporu s těmi odlehčenějšími scénami.

Většina postav, které mají být "normální" (tj. skoro všichni kromě hlavních hrdinů a jasných padouchů), je značně nezajímavá - především vdova po Johnově bratrovi, která Johna možná miluje, a její syn. A Helena Bonham Carterová jako stará bordelmamá s brokovnicí skrytou ve slonovinové noze, která je nesmyslně ve dvou pětiminutových scénách a vypadá to, že půlhodina jejích dalších scén byla vystřižena.
Gore Verbinski je velmi schopný řemeslník a většina jím natočených scén je vizuálně zajímavá a má nějakým způsobem fungující atmosféru. Problém je, že v každé scéně filmu je ta atmosféra zcela jiná - od poměrně strašidelného historického dramatu se sociálními přesahy, přes televizní sitcom až po absurdní grotesku.

Kapitolou samou pro sebe jsou různé vtípky a citace: Od kopírování záběrů a hudby z westernů Sergia Leoneho, přes zesměšňování klasických atributů starého TV seriálu, až po (nepřiznanou) citaci Dvořákovy Novosvětské symfonie v závěrečných titulcích! Je pravda, že ledacos z toho zahání případnou nudu, ale opět platí, že jde o náhodné střípky, které jsou zcela nekonzistentně roztroušeny ve filmu, který by si přál býti epickým a smysluplným.

Celý tento megaprojekt má samozřejmě za cíl udělat z Osamělého jezdce výdělečnou frančízu (všimněte si v kině, že neuvidíme se stoprocentní jistotou skon ani jednoho ze dvou hlavních padouchů), načež se v Disneyových zábavních parcích existující sekce Frontierland s minimem námahy upraví na "LoneRangerLand" a bude se rejžovat podobně jako na Pirátech z Karibiku.

Obávám se ale, že tento plán neproběhne zcela podle představ zúčastněných a finančně zainteresovaných...

P.S: Film je naštěstí s titulky a ve 2D.

9 komentářů:

 1. http://www.zk4.cz/2m -> Celkové hodnocení: 52.5%

  OdpovědětVymazat
 2. Lidi tohle mi nedělejte, na tenhle film se těším půl roku jako malé děcko a teď mi řeknete, že má o 40% nižší hodnocení než Rango, protože je o hodinu delší?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ale no tak! Na to se vazne nedalo tesit, kdyz Depp poprve, v prvni ukazce promluvil a znelo to jen a zase jako Jack.

   Vymazat
  2. Já proti Jackovi nic nemám. Trochu mě odrazovalo to blockbusterové megalomanství (vyděláme na tom jako na pirátech), ale jestli to bude takový propadák jak to zatím vypadá, mám další důvod k návštěvě kina :-)

   Vymazat
 3. pomuze nejit na film s prilis velkymi ocekavanimi. sla jsem na nej s tim, ze se budu bavit spektakularnimi skakanimi z vlaku na vlak a ksichtenim se arogantniho, ironizujiciho johnnyho deppa, a i kdyz by to o hodnu kratsi byl vyrazne lepsi film, zklamana jsem nebyla.

  OdpovědětVymazat
 4. Za tuhle recenzi se budes smazit v pekle Kimosabe.

  OdpovědětVymazat
 5. Za tuhle recenzi se budes smazit v pekle Kimosabe.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.