16.7.13

Recenze: White House Down - 60%

Channing Tatum jde na pohovor do Bílého Domu, kde by rád pracoval v ochrance. Doprovází ho jeho malá dcera (s jejíž matkou už nežije). A v tu chvíli shodou okolností partička ozbrojenců (převlečených převážně za údržbáře) odpálí v Bílém domě bombu a postřílí značné množství přítomný, aby se zmocnili charismatického prezidenta (Jamie Foxx). Jsou tak zlí, že dokonce bezdůvodně prostřelí portrét George Washingtona a starodávnou pohovku!!!Především musím pochválit zdařilý trolling společnosti Bontonfilm, která před pár týdny uvedla svůj film Olympus has Fallen pod českým názvem Pád Bílého domu, takže nyní společnosti Falcon nezbylo nic jiného, než název jejich filmu do češtiny nijak nepřekládat a v našich kinech jsou nyní k vidění dva různé filmy o dobytí Bílého domu s těmito "rozdílnými" českými názvy:

Dva spolu nijak nesouvisející filmy od dvou konkurenčních společností...

Ti z vás, kteří umějí číst, si už možná všimli, že jsem oba filmy ohodnotil 60 procenty, což ale neznamená, že by šlo o zaměnitelné kopie! Každý z nich má jiné klady a zápory a každý z nich je stylově podstatně jiný.

Konkrétně to znamená, že zatímco Pád Bílého domu se snažil být současnou filmovou podívanou a o to hrozněji působily nesmysly v jeho druhé polovině, film White House Down je poměrně precizně vyvedená retro podívaná, slušně konzistentní od začátku do konce - ale nějak mi uniká, kdo by se na něco takového chtěl dneska dívat.

White House Down je jakýsi závan z 80. let. Neodvážil bych se ho nazva parodií (i když v jednu chvíli někdo řekne "Tohle je ta budova, co byla zničená ve Dni nezávislosti"), ale dodržuje většinu klasických dějových i formálních klišé z 80. a 90. let tak precizně, že ho nejvíce ocení lidi,. kterým je dnes 40 let a viděli před 25 lety hodně akčních filmů.

Co to konkrétně znamená, "závan 80. let"? Například:
 • I když ve filmu jsou velké CGI scény (a téměř všechny uvidíte v traileru!), většina akčních soubojů je příjemně "tělo na tělo", bez šílených digitálních kamerových prostocviků, jen chlap proti chlapovi s nožem, střelnou zbraní a výjimečně s nějakým tím granátem nebo bazookou.
  • ...což znamená, že prezident v jedné scéně střílí za jízdy z okénka pancéřového auta bazookou!
 • Hrdinova teenagerská dcera je fascinovaná prezidentem a Bílým domem, ví o nich úplně všechno a návštěva v prezidentském sídle je pro ni životní událostí!
  • ...což znamená, že dcerka v klíčové chvíli vybíhá z Bílého domu a signalizuje potrhanou americkou vlajkou!
   • UPDATE: Podle dobře informovaného zdroje je tato scéna pro evropská kina změněna a holčička místo americkou vlajkou mává prezidentskou standartou!
 • Hlavní padouch je drsný, čestný, ale poněkud ideově pomýlený vysoce postavený voják, podobně jako ve Skále.
 • Podpadouch jménem Killick vypadá velmi podobně jako hlavní padouch (Bennett) z Commanda.
 • Nechybí šílený geniální hacker, udobření s odloučenou partnerkou a další dobové propriety.
 • Hlavní hrdina stráví většinu filmu oblečený v nátělníku Bruce Willise z první Smrtonosné pasti.
Ostatně, kdyby se Channing Tatum nahradil mladým Brucem Willisem, docela snadno by se dalo uvěřit, že se díváme na Smrtonosnou past 2.5 a že to je film, který tehdy na přelomu 80. a 90. let musel působit úžasně - ale dnes je přeci jen poněkud archaický.

Roland Emmerich je enigma. Je pouze jasné, že občas umí natočit překvapivně kvalitní věc (ve zcela neironickém a ne-retro smyslu slova), a že pořádá skvělé večírky. A že je liberál, což se v tomto filmu - byť se o politiku příliš nezajímám - opravdu projevuje VELMI intenzivně. U většiny jeho filmů, včetně těch které se mi velice líbily, mi ale není jasné, jestli je myslí vážně, nebo jestli je to natolik sofistikovaná pocta / parodie filmům minulých desetiletí.

Protože akční filmy z přelomu 80. a 90. let pamatuji, poměrně rychle jsem se přeladil na nostalgickou vlnu a tudíž mi mnohé debilní podzápletky a trapné hlášky připadaly příjemně retro a zřejmě kvalitnější, než objektivně byly.

Ale jak už jsem psal v úvodu, připadá mi dost zvláštní natočit tímto neuspěchaným retrostylem velkofilm, který se má stát hitem léta 2013.

8 komentářů:

 1. No nevim, nevidim nic zvlast pritazlivyho na "modernich" letnich hitech. Film jsem nevidel, urcite pusobi spousta veci debilne, ale na samotne snaze natocit neuspechanym retrostylem hit leta 2013 nevidim vubec nic spatnyho, spis naopak

  OdpovědětVymazat
 2. Podle traileru to vypadá docela zábavně, ale věřte dneska trailerům, žejo.
  Retro styl ovšem vítám, moderní filmařské postupy a věci s nimi související už mi začínají lézt krkem.

  OdpovědětVymazat
 3. Koneckonců se rozpočet určený na produkci filmu nezaplatí ani z poloviny. A to se ještě musí brát v potaz výdaje na propagaci. Já se ale těším a do kina zajdu. 90s, fuck yeah!

  OdpovědětVymazat
 4. Stupidní slátanina, kterou alibisticky FF, Kokeš, Fila a Bluntman označí "retronádechem" a připíši, že "ozvláštňuje žánry prací s přeostřováním druhých plánů". Co se bude říkat o současných filmech v roce 2043? Retro-retronádech? Točí vůbec někdo moderní filmy nebo je to jen tuna líných throwbacků? "Natočil jsem shit film, tak se vymluvíme na noir, 70's, 80's, 90's..."

  OdpovědětVymazat
 5. Doufám, že všem soličům bulev Franta zajistí pozvánku na nějakou příští Emmerichovu párty.

  OdpovědětVymazat
 6. Největším, těžko vysvětlitelným trolingem je ovšem rozhodnutí producentů uvést do kin tento snímek několik týdnů po OHF.

  On už jeden film, kde geroj zachraňuje prezidenta, zatímco zbytek ozbrojených sil nejmocnější země světa dělá křoví nebo terče pro teroristy je srandovně mimózní, ovšem když se to vynásobí dvěma, stupidita stoupne exponenciálně.
  A to mám tyhle filmy celkem rád.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. On už ten plakát vypadá jako záměrný a plánovitý trolling.

   Ale zas na druhou stranu, v kterém jiném filmu si americký prezident střihne scénu z Limonádového Joe? ("Pal!" "Nepal!" "Pal!" "Nepal!")

   Vymazat
 7. Bomba nevybuchne v Bílém domě, ale v Kapitolu (který je sice také bílý, ale je to úplně jiný dům!)

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.