6.7.13

Skladatelem snadno a rychle: Retro závan

Dnes vás chci blíže upozornit na jednu velmi praktickou aplikaci vhodnou pro ty z vás, kteří zkoušejí skládat hudbu po přečtení mých tutorialů.

V nich jsem vám doporučoval hudební program FL Studio, ale dnes vás chci upozornit na něco, co je ještě víc hardcore a mnohem víc multiplatformní (FL Studio je pouze pro Windows). A velmi snadno se v tom dělají soundy, které znějí jako osmibitové počítače. :)

Jedná se o program SunVox, jehož homepage je zde. Jak si záhy všimnete, SunVox je k dispozici pro Windows, Linux, Mac OS X, Windows Mobile, PalmOS, Maemo, Meego, iOS a Android, přičemž všechny verze jsou mezi sebou PLNĚ KOMPATIBILNÍ a žádná není nijak omezená v tom, co umí! Desktopové verze jsou zcela zdarma, mobilní verze stojí pár stovek Kč.


Celý program má (včetně demo skladeb) jen pár megabajtů a jedná se o evolvovanou verzi různých slavných hudebních "trackerů" z minulých desetiletí. To znamená, že dnes můžete mít libovolný počet tracků, libovolně propojené virtuální efekty, libovolnou polyfonii atd...

Pozor - rozhodně netvrdím, že SunVox je jediný současný existující hudební tracker. A dokonce ani netvrdím, že je nejlepší (nezkoušel jsem podrobně všechny existující). Je ale příjemně multiplatformní a dělá se mi v něm (po krátkém zaučení) velmi rychle. Nevýhodou naopak může pro někoho být, že není GPL, a to ani ty jeho verze, které jsou zdarma.

K používání programu nepotřebujete kromě počítače (nebo mobilu) nic dalšího. Nepotřebujete dokonce ani MIDI klávesy, neboť se tóny dají hrát na normální PC klávesnici. MIDI keyboard se ale dá připojit, stejně jako audio vstup, takže můžete SunVox používat ve svém mobilním zařízení jako poměrně schopný přenosný efektový procesor!

(Na mobilu je pochopitelně všechno ovládání poněkud kostrbatější, ale i tam jde zadávat a měnit cokoliv.)

Tohle jsem v SunVoxu splácal dohromady za první dva dny, kdy jsem se s programem učil zacházet, a docela hodně mě ta tvorba bavila:Zdrojový SunVox soubor tohoto dílka si můžete stáhnout zde (má necelých 40 KB, jelikož skladba neobsahuje žádné samply), nahrát si ho do programu a prostudovat si, jak je to vše uděláno. Včetně toho, jak jsem si vystačil pro celou skladbu s pouhými třemi akordy (A moll, D moll, E Dur) a dvěma basovými patterny (jeden pro A moll, druhý pro přechod z D moll do E Dur, haha).

Anglický návod je k přečtení na stránkách autora. Jenom jedno důležité upozornění: Aby autor ušetřil jeden sloupec, nepoužívá u označení tónů křížky, nýbrž místo přidání křízku zapíše název noty malým písmenem. Takže na tomto screenshotu vidíme pod sebou noty C4, H3 (B je u nás H) a G#3 (Gis):


Další hudba, vytvořená v SunVoxu, je ke slyšení zde na SoundCloud.com.

7 komentářů:

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.