23.7.13

Recenze: Wolverine [The Wolverine] - 50%

Logan / Wolverie už nechce zabíjet, žije si zarostlý někde v lesích a teskní po Jean Greyové (kterou opíchal a zapíchl v X-Men 3). Vše změní příjezd drobné Japonky Yukio, která mu nabídne cosi zajímavého - konkrétně zranitelnost a smrtelnost. Slibuje mu to starý japonec Yashida, kterému Wolverine kdysi zachránil život při atomovém bombardování Nagasaki.

Wolverine se tedy vydává do Země vycházející mangy - původně jen proto, aby se s umírajícím Yashidou naposled pozdravil a nechal si od jeho megakorporace upravit DNA. Všechno se ale zkomplikuje, takže je nucen prchat přes půl Japonska a chránit Yashidovu sexy vnučku před nindži, zmijo-ženou a další podobnou chátrou...Před čtyřmi lety vznikl film s názvem X-Men Origins: Wolverine. The Wolverine je pravděpodobně jeho pokračováním. Píšu "pravděpodobně", protože se v něm na sekundu objeví Wolverinova milá z The Origins. Ale Jackman hrál stejnou postavu už v šesti filmech a silně pochybuji, že by všechny byly spolu navzájem konzistentní. Každopádně, tento film není "origin story" a předpokládá se, že jeho divák ví, co je Logan / Wolverine zač.

(V České republice se oba filmy jmenují stejně: Wolverine. Což je geniální distribuční tah.)

Tentokrát režíroval James Mangold (Kate a Leopold, Identita, 3:10 do Yumy) a vypadá to, že mu záleželo na detailním ztvárnění hrdinova nitra a jeho psychického rozpoložení.

To je dobře, ale bohužel se mu nepodařilo tyto pasáže nijak smysluplně skloubit s tím, co divák od většiny comicsových filmů očekává (i od těch psychologičtějších): S akcí, spektáklem, hláškami atd...

Ne že by tyto věci ve filmu nebyly! Je tam hodně Japonska, tři větší akční scény a i nějaká ta vtipná hláška. Ale je to velmi špatně skloubeno s oněmi pomalejšími, zadumanějšími momenty. Tak špatně, že silně pochybuji, že by se někomu v tomto filmu mohlo líbit oboje.

Například jedna z akčních scén spočívá v tom, že Wolverine přijde do vesnice, kde se na něj sesype hromada nindžů, včetně toho, že někteří začnou na motorkách jezdit po střechách domů a skákat na nich dolů do ulic. Představoval jsem si, jak padouch předtím ty nindži instruoval: "No a vy tři kluci si vytáhněte motorky na střechy a tam čekejte, kdybyste byli náhodou potřeba, jeden nikdy neví kdy se může hodit motorka s nindžou na střeše".

Taková scéna má své jasné místo v Schumacherově GayBatmanovi, ale v Nolanově Batmanovi už by působila poněkud nevhodně. A Wolverine by se chtěl velmi podobat Nolanovu Batmanovi, ale daří se mu to jen chvílemi a tak nějak napůl. Totéž v bleděmodrém platí pro závěrečný souboj, který je jako něco z 80. let, ale je zřejmě myšlen úplně vážně.

Jako z 80. let jsou i mnohé vedlejší postavy (například zmijo-žena nebo japonský lukostřelec), které jsou inspirovány comicsovými předlohami s bohatou historií, ale ve filmu působí zcela zbytečně, předvedou jednou-dvakrát nějakou svou superschopnost, a chybí jakýkoliv trochu zajímavější pohled do jejich nitra. V jistých typech filmů nejsou takové postavy na závadu, ale jsou na závadu v tomto filmu, který se dobrou svou polovinu snaží představovat nám Wolverina jako traumatizovaného, démony pronásledovaného hrdinu, který ze všeho nejvíc chce zemřít (což nastoluje otázku, proč třeba nevleze pod parní lis nebo se nenechá vystřelit do Slunce).

Film je poměrně dlouhý a neškodilo by mu více dramatických zkratek. Například to, co se v traileru dozvíme během prvních 30 sekund (Wolverine žije divoce v lesích, nemá rád lidi, najde ho Japonka), to trvá ve filmu přes 20 minut a nepůsobí to nijak intenzivněji nebo zajímavěji, než těch 30 sekund v traileru.

Maximálně podivné pak jsou snové sekvence, ve kterých se Wolverinovi zjevuje mrtvá Jean Greyová v negližé a baví se s ním o tom, že je mrtvá. Ty jsou skoro na hranici parodie a opět platí, že NĚKDE by fungovat mohly - například v Batmanovi Tima Burtona.

Překvapivé také je, že i když se opravdu natáčelo v Japonsku, a odehrává se tam většina filmu, většina exteriéroých scén z této země postrádá vizuální exotično a vypadá jako natočená buď ve studiu nebo v nějakém anonymním kanadském městě.


Vpodstatě všechny scény, které v tomto filmu jsou, by mohly dobře fungovat v nějakém druhu comicsového filmu. Ale rozhodně nefungují všechny takhle pohromadě, v jednom filmu. Nový Wolverine není agresivně blbý film - je jen nanicovatý, nezajímavý a v této podobě zbytečný.

P.S: Nejsem comicsový expert a až dodatečně jsem zjistil, že film je volně inspirován jakousi úspěšnou comicsovou předlohou (která se také odehrává v Japonsku a vyskytují se v ní postavy se stejnými jmény). Po letmém nahlédnutí do Wikipedie ale musím konstatovat, že tento film má s jejím dějem pramálo společného.

P.P.S: Viděl jsem 2D verzi.

P.P.P.S: Uprostřed závěrečných titulků je krátká scéna, která je z celého filmu zdaleka nejzajímavější, ale obávám se, že staví na hlavu už úplně všechno, co se kdy ve světě X-Men stalo...

23 komentářů:

 1. Ta mrtva Zin, je plnocelne naha (s alfablendnutym neglize)?

  OdpovědětVymazat
 2. parny valec nepomoze, to skusal uz punisher a aj tomu bolo jasne, ze to wolverina iba spomali :)

  OdpovědětVymazat
 3. no ja na ten film urcite nepujdu, takze.. co se stane v tech titulcich? Jen seriozni odpovedi, vy teplaci, diky

  OdpovědětVymazat
 4. Jak jednoduše zabít Wolverina? Useknout katanou hlavu a zbytky hodit do lávy, nebo do roztaveného železa. Terminator 2 FTW.

  OdpovědětVymazat
 5. Useknout hlavu nejde, protože tělo má z toho fajneho matroše, takže maximálně katanu zlomíš. Otázkou zůstává, zda-li se chlupatec roztaví v lávě/slunci, chtělo by to vyzkoušet...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. tak ale porad jde nejak odfrezovat to maso az na kostru, ohoblovat, olestit; minimalne pro tu prdel

   Vymazat
 6. Nechápu, proč se nezkusil utopit v umyvadle.

  OdpovědětVymazat
 7. Prvý film sa volá X-Men Origins: Wolverine.

  OdpovědětVymazat
 8. najprv ma prekvapil ten pocet 6 filmov, ale toto cameo z First Class sa da povazovat len za vtip (trochu lacny) a nie nejaky vyvoj postavy :-) - http://www.youtube.com/watch?v=V4b7gEu7b74

  OdpovědětVymazat
 9. Pokud chtel umrit, stacilo si slehnout ten lek z X-Men: Last Stand a treba se utopit :)

  OdpovědětVymazat
 10. Hola.

  Drobnosti:
  - film se v Japonsku natáčet měl, ale nakonec prý nenatáčel, protože by to bylo moc drahé a natáčeli to někde v Severní Americe (nevím, jestli v Kanadě nebo USA)

  - Na wikipedii shrnutí děje Claremontovy a Millerovy minisérie najít nemůžu, nevím, kde jsi to četl ty. Dobré shrnutí je ale tady - http://polculture.blogspot.pt/2009/04/comics-chris-claremont-frank-miller.html

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo, a ta minisérie Wolverine je ke koupení tady
   http://www.comixology.com/Wolverine-Vol-1/comics-series/4323

   nebo v češtině a u nás za 200 v komiksovém kompletu, mají to zcela určitě v comics pointu

   Vymazat
  2. ...tady
   http://www.comicspoint.cz/ukk-09-wolverine-chris-claremont-frank-miller-4/d-73605/

   Vymazat
 11. Asi jsem viděl nějakou jinou verzi, neboť jsem žádné motorky na střeše neviděl.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hledej "Wolverine ninjas motorcycles" a najdeš mnoho výsledků od jiných lidí, kteří také viděli nějakou jinou verzi než ty, jako například: "There's a new international trailer for The Wolverine, and if you're thinking about skipping it, consider for a moment that it does include Logan fighting against ninjas, at least two of whom are riding motorbikes. Perhaps you weren't listening: Ninjas riding motorcycles. Ninjas riding motorcycles on roofs, apparently."

   Vymazat
  2. Tak jsem slepej, nebo tam byly fakt krátce a nevšiml jsem si. V traileru jsem je našel. Bylo mi divný, že by bylo víc verzí.
   Začátek dobrej, plazení po střeše rychlovlaku, krásný japonský střechy, to se mi líbilo. Zbytek mi kurvila roztřesená kamera a děj. Nejlepší byla scéna v titulcích.

   Vymazat
 12. Pokud je scena s motorkama pouze v traileru, nechapu pro ji Franta zahrnuje do recenze k filmu. Ja ho ale neplatim, tak si stezovat asi nemuzu. Ta konkretni scena je dost osekana, skoda, vic akce to potrebuje jako sul

  OdpovědětVymazat
 13. Kdo vydrží do konce titulků k filmu tak se dozví:
  a) že se točilo i v Sydney - v japonské olympijské vesničce na konci filmu je poděkování
  b) autor titulků k české verzi je František Fuka

  P.S. byl jsem na 3D verzi a tam se ninjové po střechách pohybují po staru - pěšky

  OdpovědětVymazat
 14. Nudil som sa a to velmi. Vsetky sceny s jane grey by som vystrihol alebo nahradil scenami z votrelca.

  OdpovědětVymazat
 15. motorky len trailer, netusim naco to fuka pise do recenzie vo filme su vystrihnute. Som rad, ze som ti nikdy neposlal ani cent.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.