22.11.12

Recenze: Láska v hrobě - 90%

Český dokument sleduje několik let osudy páru bezdomovců (a několika jejich hostujících přátel), kteří žijí v polorozpadlé hrobce v zapadlém konci hřbitova. Přestože jde o ryzí dokument (tzn. nic není inscenováno), tvůrci měli to štěstí, respektive tu vytrvalost, že se jim podařilo zachytit některé velmi zajímavé a působivé zvraty v osudech obou hrdinů.Ona je mentálně víceméně v pořádku, ale neměla snadný život - v dětství byla zneužívána a má dceru, kterou léta neviděla. On je už v pokročilejším stádiu nonstop alkoholického deliria, ale kdysi byl možná intelektuál. Jedna z krásných hlášek nastane, když s "méně vzdělaným" kamarádem prohledávají kontejnery, najdou knihu Charlese Bukowskiho a On začne vysvětlovat: "Jó, Bukowski, znáš ho? Ten je fajn. Von hrával za Kanadu, teď je trenér."

Film nádherně ilustruje často opomíjenou skutečnost, že definice "štěstí" je naprosto subjektivní. Tudíž se náš pár může chvílemi cítit dokonale šťastný i v hrobce mezi mrtvolami, hnijícím jídlem a vlastními výkaly, pokud není velká zima a je po ruce alkohol (On tomu říká "Vodka", ale pije to z plastikové lahve od Fanty, takže bůh ví, co to je). V téže hrobce, kterou později (při rekonstrukci hřbitova) vyklízí hygienik v HazMat obleku.

Ano, později dojde k rekonstrukci, takže náš pár se musí přestěhovat do "méně honosného příbytku", než je hrobka, a tak to dále a dále pokračuje: I když si myslíte, že horší už to být nemůže a na nižší úrovni už prostě lidská bytost není schopna existovat, stane se vždy něco dalšího a situace našeho páru se změní k ještě horšímu. Vydržím hodně a viděl jsem na různých ilegálních webech lecjaká nechutná videa, ale když jsem sledoval, jak On konzumuje holýma rukama neidentifikovatelnou hnijící biohmotu s kostmi a šlachami z odpadkového kontejneru u fastfoodu, nebylo mi z toho dobře.

Velmi mě potěšilo, že film se nesnaží o nějakou lacinou "obžalobu společnosti" (například správce hřbitova se k hrdinům filmu celou dobu chová více než korektně). Je jasně vidět, že On ani Ona se žádným způsobem nechtějí začlenit do společnosti, bydlet v bytě a pracovat, protože by to popíralo jejich představu o svobodě - i když On by se mohl slušně živit například jako body double Jana Rejžka:

Najdete tři rozdíly?

Tudíž není ani možno obviňovat filmaře, že se hrdinům nepokusili pomoci. Oni se pokusili, ale jakékoliv hmotné statky nebo dokonce peníze byly okamžitě použity výhradně k nákupu chlastu.

On ani Ona nemají doklady a občas by je k něčemu potřebovali, nicméně "Vždycky když chci jít na úřad, tak jsem buď vožralej nebo mám absťák, ale zejtra už určitě pudu. Asi." A tato hláška se opakuje v mírných obměnách několik let. Dojde i k několika výletům mimo Prahu - za Její dcerou nebo za Jeho matkou - a v obou případech nastane ultimativní psychoteror.

Láska v hrobě je vzácně působivý dokument. Je otázkou, nakolik za to mohou schopnosti tvůrců a nakolik prostě při natáčení "měli štěstí", nicméně je to film, na který hned tak nezapomenete.

Snad jedinou výtku bych měl k jeho partyzánské technické kvalitně, kdy MPEG artefakty v rozpixelovaném digitálním videu občas znemožňují pochopit, co se děje dál od kamery, a v nekvalitní zvukové stopě občas není rozumět, o čem vlastně hrdinové mumlají - což by se dalo snadno vyřešit transkribovanými titulky.

P.S: Ve filmu jsou nějaké full frontaly, ale byli byste radši, kdyby tam nebyly, věřte mi.

21 komentářů:

 1. Tak ty pýčo Franto musím říct že teďka si mě docela nalákal, dík voe, po těch tvejch žvástech o hudbě nebo co. Naposledy sem viděl takto drsnej dokument o ňáký Katce, představuju si takhle Chlebcovu ženu ale vočekávám že todlenc bude eště hustší. Respekt. A vy ostaní koukejte solit do pýče, takovýdle tipy z nebe nepadaj vy bukvice.

  OdpovědětVymazat
 2. Je dobře, že se i u nás natáčí pěkné dokumenty o zvířatech.

  OdpovědětVymazat
 3. Hádám, že ptát se, jestli JÍ smrdí výtok, je asi zbytečný, že?...

  OdpovědětVymazat
 4. taky nemam rejzka rad. mam rad jezka.

  OdpovědětVymazat
 5. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 6. Zdá se to jenom mě, že ta osoba ženského pohlaví připomíná Bartošovou?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jak připomíná? Já myslel, že to je Bartošová.

   Vymazat
 7. http://wewantwar.wordpress.com/2012/11/09/bizzar/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Celé som si to so záujmom prečítal a pozrel zbežne aj videá. Rozmýšľam čím to teraz vytesním z hlavy.

   Vymazat
  2. A jako skvělá tečka je tam kohbova odpověď na výzvu "Pokud znáte podobné úchylné vystoupení, podělte se o něj prosím."

   Vymazat
 8. Kde je tenhle film možné vidět?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Od pristiho ctvrtka normalne v kinech.

   Vymazat
  2. Což mi připomíná... nevíte někdo, kde je možný vidět tohle? http://www.csfd.cz/film/322198-smejdi/diskuze/ (ne že bych od toho kdovíco očekával, ale vidět bych chtěl)
   Troubové z lidovek nějak zapomněli takovou podružnou informaci sdělit.

   Vymazat
 9. Ja jsem ho videl loni na Nadoteku a bylto jasny favorit. A jak rika FF doted jsem ho z hlavy nedostal. Predevsim to, ze jim je uplne ukradeny cely socialni zabezpeceni a proste serou na doklady i na prachy od socialky. Ty pokusy o kontakty s rodinama, ty si pamatuju velmi dobre. Tam je videt jak se dva svety pres lidi nemuzou nikdy pochopit.

  OdpovědětVymazat
 10. Všem nihil labužníkům doporučuju "Svatbu Jiřího Káry", která se odehrává na úřadě na Letné. Je to velká cca hodinová podíváná, která se dá shlédnout na Youtube (4 díly).

  OdpovědětVymazat
 11. Dnes a zítra je možné si tento dokument zdarma pustit na stránce dafilms.cz

  OdpovědětVymazat
 12. Jeden z nejlepších filmů, co jsem viděl a rozhodně nejlepší český film roku 2012.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.