15.11.12

Recenze: V temnotě [W ciemności] - 60%

Podle skutečných historických událostí natočila Agnieszka Hollandová svůj film o správci kanalizace a příležitostném zlodějíčkovi Leopoldovi, který za druhé světové války ve Lvově pomáhal Židům. Židi byli bohatí a nechtěli být holocaustováni, takže jim Leopold pomohl a ukryl je při pogromu v kanalizaci - samozřejmě za slušné peníze. Doba utíkala, situace na povrchu se nestávala pro Židy příznivější, docházely jim peníze, a Leopold náhle zjistil, že jim pomáhá (a stále více a více při tom riskuje), aniž by si nechával platit. A takhle jim pomáhal 14 měsíců. Ano, 14 měsíců žila početná skupina Židů v kanalizaci, kde spali, jedli, souložili a dokonce rodili děti...Je sympatické, že Hollandová nemá problém ztvárnit své hrdiny jako lidi s nejednou charakterovou vadou. Zatímco okolo nich jde o holé životy, oni přemýšlejí, jak si nakrást / podvést manželku a podobně. Současně je ale škoda, že nacisti jsou ve filmu strašlivě stereotypní, asi jako nacisti v Indiana Jonesovi (a podobně hloupí), a vypadá to, jako by kopání do bezbranných lidí, trhání vousů a popravy byly prostě jejich osobní hobby a hlavní důvod, proč nosili hákový kříž.

Odhadem tak polovina filmu se odehrává pod zemí, v kanalizaci, kde kameramanka předvádí úžasné triky, abychom aspoň něco málo viděli, ale přesto jsem po 140 minutách filmu byl tou tmou už poněkud unaven (a ocenil jsem každičkou minutu, odehrávající se na božím světle). Což byl dost možná zájem tůvrců.

Takhle vypadá polovina filmu

Je to zapeklité, nějak tento film zhodnotit relativně k ostatním podobným. Je už na čase definovat žánr "holocaustový film"?

V temnotě je výrazně lepší, než cokoliv, co na téma "lidi na lidi jsou jako saně za Druhé světové" vzniklo u nás v posledních letech. Na druhou stranu, vzpomenu si na několik relativně nedávných filmů na podobné téma, jako Odpor nebo Chlapec v pruhovaném pyžamu, které nebyly o moc horší a hlavně neměly 140 minut!

U akčních filmů není problém točit tu samou formulku pořád dokola a jenom přidávat větší a větší výbuchy a rychlejší a rychlejší auta. U holocaustových filmů to - obávám se - tak snadno nejde.

8 komentářů:

 1. Ja jsem to videl nekdy letos na jare nebo v lete, uz presne nevim. U me 80% za trvaly napeti a pekny vyvoj postav. 140 minut. To ze na kazdy mesic uvedeny ve filmu v prumeru vychazi 10 minut by podrazilo nohy kde komu. Natocili to dobre.

  Vlastne jedina vytka patri technice. Zda se ze sumak v tmavych scenach uz je standard a nebere se to jako vada. Proc REDka za 4 mega nemuze mi heliem chlazeny chipy?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. REDka nestojí 4 mega. A stačilo akorát používat světelný objektivy.

   Vymazat
 2. Zkusil bych přidávat větší a větší pece a rychlejší a rychlejší vlaky

  OdpovědětVymazat
 3. No co co, da se to klidne natahnout i na 3 hodiny ... ;)
  http://www.youtube.com/watch?v=hd7WKPMcFbA
  (Krysia)

  OdpovědětVymazat
 4. Marna snaha Polaku se ocistit od faktu, ze 99% jich bylo rado ze budou zemi bez Zidu (1% byly vyjimky ktere by tech 99% zabilo kdyby vedelo ze pomahaji zidum).

  OdpovědětVymazat
 5. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.