16.11.12

Recenze: Praho, má lásko - 30%

Povídkový film studentů FAMU pozůstává ze čtyř povídek, které spojuje pouze to, že se všechny odehrávají v současné Praze.Před projekcí byli novináři upozorňováni, aby ty čtyři povídky brali jako studentské pokusy, protože to jsou studentské pokusy. Tuto argumentaci bych možná chápal v případě, že by se tento film promítal v kinech s upozorněním "Toto jsou studentské pokusy, proto je vstupné poloviční, respektive dobrovolné". Ale možná ani potom ne. Je to prostě celovečerní film, uváděný v normální kinodistribuci, za normální vstupné (i když má včetně titulků pouhých 70 minut)

Což se nemělo stát.

O čem tedy jsou ty čtyři povídky? (Mírné spoilery, ničemu nevadící.)

1) Chlapík náhodou objeví svou matku, kterou mnoho let neviděl, ale ta se s ním nechce setkat. Začne jí posílat (nově pořízené) fotografie z přesně stejných míst, odkud matka v roce 1987 nafotila sérii svých fotek pro kalendář. Nakonec se sejdou a usmějí.

2) Ruská imigrantka pracuje jako uklízečka, ale před rodinou a sousedy se vydává za právničku. Jednou náhodou potká na ulici Jana Budaře, ten ji doprovodí k jejímu domu a odejde. Než si hrdinka uvědomí, že Budař je sexy a že chce jeho penis, Budař je pryč.

3) Mladá holka ve vlaku sbalí neznámého mladého kluka, přijede k němu domů a vyspí se s ním. Než od něj odjede, prozradí mu, že to neudělala poprvé a je to pro ni jakási rutina, z čehož je kluk rozmrzelý.

4) Dva mladí filmaři zjistí, že v okolí památníku na Vítkově údajně straší. Po výslechu dědečka, který kdysi balzamoval Klementa Gottwalda, vznikne teorie, že jde o ducha prvního dělnického prezidenta. Jdou si tuto teorii ověřit do památníku, kam je děda pozve.

Je celkem očekávané, že z řemeslného hlediska nejsou epizody nic moc, že jsme viděli lepší herecké výkony jinde atd... (Na druhou stranu, existuje nejeden celovečerní český "profi" film, který vypadá a zní hůř, než tento.)

Nejhorším prohřeškem tvůrců ale jsou náměty a scénáře příběhů, které jsou neuvěřitelně nezajímavé a pro polovinu z nich se vůbec nehodí označení "příběh", natož "fungující příběh". Je možné, že v některých z nich se měla skrývat pointa v nějaké drobnosti, v jednání hrdinů (a nikoliv v příběhu samotném), ale pokud tomu tak bylo, jsou tyto pointy naprosto nedetekovatelné.


První dvě epizody jsou doslova o ničem. Druhá dokonce dvakrát o ničem, protože obsahuje dva "podpříběhy" (vydávání se za právničku, setkání s Budařem), které spolu nemají jakoukoliv souvislost.

Třetí příběh má aspoň náznak nějakého tempa a stylu (což obojí zbývajícím třem naprosto chybí), ale končí opět bez pointy (i když k ní má nejblíž).

A poslední příběh, s Gottwaldem, mi dal naději, že se konečně dočkám aspoň něčeho trochu vypointovaného, ale mýlil jsem se. Po několika mírně vtipných hláškách a náznacích béčkově hororové atmosféry skončí povídka přesně v okamžiku, kdy mělo začít její finále, tzn. ve chvíli, kdy "filmařka" s dědou vejdou do památníku. Následuje jen hláška "A pak už ji nikdy nikdo neviděl. Pokud se o ní něco dozvíte, dejte nám vědět."

Jednotlivé povídky hodnotím: 20%, 20%, 50%, 40% a mám depresi, že jejich tvůrci budou třeba za pár let točit (a především PSÁT) celovečerní filmy pro kina. Nebo to možná už dělají, protože některé z povídek musely být natočeny před více než dvěma lety (podle toho, jaké rozestavěné stavby v nich jsou vidět).

19 komentářů:

 1. Pojem "student FAMU" se stává postupně diagnózou. Podílel se na výsledném díle nějak Karel Vachek?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ne, ale celé to koordinoval Vít Olmer. Je to dostačující náhrada?

   Vymazat
  2. Není, protože v tom chybí Krampol.

   Vymazat
  3. Jestli hrůzák Olmer, tak to vysvětluje vše!

   Vymazat
 2. Fuka je zaujatý proti mladým českým filmařům a půjde navěky do pekla

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ještě by se mělo dodat "nadějným" a "perspektivním". Možná i "flexibilním" a "nezávislým".

   Vymazat
 3. Všichni moc studujou a seděj u pc a houby zažijou. Maxumálně někde sbalej štětku..a pak mají něco stvořit a ještě i s pointou!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ale prd... seděj u pc, to jo, ale jinak se proflakujou životem jako jakýkoliv jiný studenti, tihle maj akorát navíc pocit "já jsem umělec!" A jejich studentský zážitky pak z těch dílek smrděj.
   Kdyby moc studovali, tak tím líp. Když už chybí fantazie, alespoň by odváděli dobrý řemeslo.

   Vymazat
 4. Praho, má lásko, smrdí ti výtok.

  OdpovědětVymazat
 5. Kdyz jsem se pred par lety dozvedel, ze se tu bude tocit ceske Parizi miluji te, vkladal jsem do toho nadeji. Pak vyslo najevo, ze to bude poloamaterina od studentu. Nadeje opadla, ale uz jsem videl od zacatecniku dobry kratasy. No a ted nemam nadeji zadnou. Kdybych uz driv vedel, ze je s tim nejak spojenej Olmer, tak uz tehda bych mel nulová ocekavani. Mno nic.

  OdpovědětVymazat
 6. Opet jak jsme si v prumeru sami vyzadali. Olmer neumi a do toho zastituje projekty studentum. Fakt mu tohle dohromady v prumeru bastime? Nebo FAMU take provozuje skupina externich dodavatelu - tak jako je to u CT?

  Famu saje.

  OdpovědětVymazat
 7. You are not a good review writer as you given the description of a film but not a review. You are more of a writer who likes to attract reader through his nasty critics, so first try to learn how to write review of a film

  OdpovědětVymazat
 8. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 9. I read reviews on internet and newspapers for the upcoming films and I was also reading about czech films, somehow I got on your review but what I can say that you are not doing a job of writing a review but disheartning me as a filmmaker and I feel pity. I dont need to write you but I think if I need to give points to your review is 20%. No hard feeling, you may be a good writer but I want more, not just criticise as it is your personsal biased reaction and you are telling me the story in your way that is killing my finding of the story which may be different. Your job is to know about film but not its story and what you felt good and bad.

  And to all readers, I will say, first of all if you want to make a mind upon a film, see it and then feel and if you want to know about the film, read official reviews and also read atleast 5 reviews after the film release. This film is yet to be released in Czech Republic today. And I feel this has new flavour in it. It is very easy to criticize but very hard to make, if it was easy to write a film on computer and just make it, then all these critcs must had become filmmakers, it is not just writing, it is a long war and a very hard work my friend.

  I would love to see film and read official reviews.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. bleach your anus, then come back
   in official certificated bleaching studio, of course, otherwise you could end up with just some old lady thinking your anus is white enough while in reality your ass would be still the same shit

   Vymazat
  2. Also, beware, some informations on the internets can be untrust!

   Vymazat
  3. Tyhle keci zhrzenejch "umělců", kteří neumějí přijmout kritiku, jsou už trapný.

   Vymazat
 10. and artists cant be embarrassed reading such comments and abusive language of critics and people. By the way I m not the part of film and have not seen it yet but I think the writer loves his fire spice
  anyways sorry for disturbing your favorite criticism, dont be embarassed... continue but do see film.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.