2.11.12

It's Magic Time!

Mám rád magii. Mám rád, když kouzelník převeze diváky, ať už hbitostí svých rukou, nebo psychologickou manipulací. Kdysi ještě na základní škole jsem se o kouzlení dost zajímal - tatínek mi tehdy od nějakého slavného českého kouzelníka, se kterým se kamarádil, sháněl tajné návody ke kouzelnickým trikům: Cyklostylované návody, psané ručně na stroji, s neumělými kresbičkami, vyhotovené zřejmě někdy ve 40. letech.

Později, když jsem se začal učit balit holky, otevřel se přede mnou úžasný svět psychologické manipulace (bez rohypnolu). V této souvislosti vřele doporučuji tuto knihu Derrena Browna, ve které je mnoho příkladů toho, jak neuvěřitelně snadno se dá oblbnout lidský mozek (vyšla i česky, za kvalitu překladu neručím).

Bohužel, ke kouzlení jsem se už nevrátil, prsty ztuhly, karty vybledly, a tak dále...

Ale pořád na magii rád koukám. Tedy, abych byl přesný: Nekoukám moc na pány jako Criss Angel nebo David Copperfield, protože ti (ne vždycky, ale často) používají jednak kamerové triky a jednak domluvené "náhodně vybrané" asistenty / asistentky, čímž "skutečnými magici" opovrhují. Čímž nechci říct, že tito pánové neovládají férovou fyzickou i psychickou manipulaci - jak asi myslíte, že Copperfield balí ty supermodelky? OK, možná na prachy...

Ale zpět k tématu.

Miluji kouzelníky, kteří se nebojí vystupovat před kamerami, které je zabírají zblízka, takže pak můžete jejich trik analyzovat a případně odhalit.

K mým nejoblíbenějším kouzelníkům patří Penn a Teller, kteří jsou mistři, ale zároveň se netají tím, že celá magie je švindl, a nestydí se sem tam něco odhalit. A jsou srandisti:A je podle nich kultovní retro videohra.

Penn a Teller mají svůj pořad nazvaný "Fool Us", do kterého si zvou začínající kouzelníky, kteří je zkoušejí oblbnout. Většinou se jim to nepodaří a Penn s Tellerem trik odhalí (aniž by ho prozradili obecenstvu). Občas se to podaří, jako v tomto případě:Tento trik mi připadá naprosto úžasný.

Pro jistotu si shrňme, co se vlastně odehraje: Náhodně vybraná žena určí, který podnos má kouzelník dát na který stůl. Pak vybere tři náhodné muže z obecenstva. Muži jdou na pódium, dostanou mikrofony a jmenovky (tady je kus nezajímavého videa vystřižen). Pak žena náhodně přidělí třem mužům tři obálky (které měl u sebe kouzelník) a rozhodne, který muž má sedět u kterého stolu. Následně každý muž přečte dopis ve své obálce, a na každém je správně napsáno jeho jméno, číslo jeho stolu a jídlo na jeho podnosu. Magic!

Zkuste se zamyslet nad tím, v čem spočívá trik, a pak čtěte opatrně dále, kde je to vysvětleno. Podotýkám, že jsem na řešení rozhodně nepřišel sám od sebe, ale jeho pointa mi připadala tak geniální, že se o to musím s vámi podělit.

Nápověda 1: Žena i tři muži jsou skutečně vybráni náhodně a nejsou domluveni s kouzelníkem.

Nápověda 2: Není použito žádné komplikované technické zařízení jako soustava zrcadel, holoprojektor, kapesní tiskárna...

Nápověda 3: Celý trik je tak brutálně jednoduchý, že je to skoro neuvěřitelné, a je založený především na lidské psychologii a neschopnosti uvažovat logicky ve stresu.

Nápověda 4: Je úplně jedno, jak se který muž jmenuje, jakou ze tří obálek dostane a ke kterému stolu si sedne.

Nápověda 5: Ve všech třech obálkách byl přesně stejný papír!


ŘEŠENÍ!

Na všech třech papírech jsou napsány tyto tři stejné odstavečky textu:

Stůl 1: Řekněte "Muž jménem (vaše jméno) bude sedět u stolu číslo jedna a dostane kuře s rýží."

Stůl 2: Řekněte: "(vaše jméno) bude usazen u stolu číslo 2, kde dostane hamburgr a hranolky."

Stůl 3: Řekněte: "Takže zbývá (vaše jméno), který sedí u stolu číslo tři a dostal pizzu."


Ještě jednou: Na každém ze tří papírků jsou všechny tři tyto odstavečky!

Ďábelská pointa triku spočívá v tom, že všichni tři pánové se domnívají, že celé kouzlo spočívá jen v tom, že kouzelník uhodl, co mají pod poklopem za jídlo. Diváci a v sále i u obrazovek si ovšem myslí, že kouzelník uhodl i jejich jména a kdo bude sedět u kterého stolu!

Tohle se při magii používá časo, říká se tomu "dual reality", ale málokdy se to vidí takhle geniálně jednoduše implementované.

Kouzelník musel všechny své věty mít velmi přesně zformulované, aby nebyly v rozporu s tím, co si myslí tři pánové, ani s tím, co si myslí obecenstvo. Například jeho větu "Inside, there will be a message for each of you" chápou tři pánové zcela jinak než obecenstvo.

Jediný skutečný "kouzelnický trik" spočíval v tom, že kouzelník musel mít připraveno šest sad po třech obálkách, pro každou z šesti možných kombinací stolů a jídel, a vybrat z hlubokých kapes tu trojici obálek, které odpovídaly skutečnosti. Samozřejmě na začátku celého triku věděl, pod kterým poklopem je které jídlo, tudíž následně také věděl, které jídlo podle instrukcí ženy položil na který stůl.

Když se nad tím takhle zamýšlíte, může vám připadat nesmyslné, aby ti tři pánové byli tak blbí a nedošlo jim, že "trik", kterého se účastní, je tak stupidní. A v tom je ta největší genialita kouzelníka, který počítal s tím, že pánové budou vynervovaní, nebudou si pořádně pamatovat, co se na jevišti dělo, a že bude stačit říct jim důrazně "please" a oni udělají, co se po nich chce, aniž by přemýšleli o tom, jak to bude působit na diváky a jaký velbloud se dělá z komára. (O tomhle se hodně píše v té Brownově knize.) Dokonce bych věřil tomu, že pointa těm třem pánům nedošla ani následně, po Pennově proslovu. Svou roli zřejmě sehrálo i to, že kouzelník záměrně vybral mladou dámu, která následně vybrala tři mladé, tzn. nezkušené a nervózní, kluky.

Kdybyste mi náhodou pořád nevěřili, tak tady to celé máte i s obrazovým důkazem.

A pokud si teď říkáte "No to je teda pěkná blbost, to vůbec není kouzlo", tak vám uniká podstata magie.

P.S: Teller není němý. Akorát většinou nemluví, je to takový jejich gag (protože se jmenuje "Teller").

64 komentářů:

 1. By mě zajímala statistika, při kolika představeních mu nasadí mentála či cizince, co přečte místo svého jméno formulaci "vaše jméno".

  OdpovědětVymazat
 2. Bylo by, prosím, ty debile, možný, si za třicet tyček měsíčně, po sobě to alespoň přečíst? Jednou alespoň jednou, ať nám není hned jasný že je ti to uplně u prdele.
  Alespoň trochu úcty k lidem, co ti tu, díky své demenci, platí tolik, co si běžně člověk vydělá prací.,,,,,

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Bylo, ale teď už to nestihnu, protože brzo ráno vstávám a jdu pracovat.

   Vymazat
  2. No hlavně že to stíháš uveřejnit, to mi spadl tvrdej chleba z Herz.

   Vymazat
  3. Takové očividné trollování se vidí v mateřské školce. Příště se prosím polepšete. Posílíte tak mír.

   Vymazat
  4. Obvious troll is obvious...

   Vymazat
 3. Tak jo, už něco opravil pan Fuku, něco nechal, nevadí, tak solte pýčové. jo a chleba je zbabělý kokot, stejně jako fuk.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. prečo zbabelý? kľudne ti to uznám, len mi to vysvetli. A pripíš si +1 bod.

   Vymazat
 4. nebudu tak mily jako kohba jen se proste jednodusse zeptam zda te tez bere DYNAMO ? http://www.dailymail.co.uk/news/article-2168033/Magician-Dynamo-wins-10-000-predicting-EXACTLY-Spain-win-Euro-2012.html

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak pokud se shodneme v tom, že předvídat budoucnost nejde, je zde příliš mnoho slabých míst, která nejsou ověřitelná a kde se to mohlo nafejkovat a s kým byl domluvený... Na základě jen těchhle záznamů se na to nepřijde.

   Vymazat
  2. Aha, OK, nekoukal jsem do konce :)

   Vymazat
  3. discovery serie * http://www.youtube.com/results?search_query=Dynamo+Magician&oq=Dynamo+Magician&gs_l=youtube-reduced.3..0l4.18835.18835.0.19436.1.1.0.0.0.0.97.97.1.1.0...0.0...1ac.MVjjVjMvwMs

   Vymazat
 5. hzákladní , slvného v prním odstavci opravit prosím. Děkuji za objasnění kdo je Penn & Teller's, do teď jsem se domníval, že ten tlustý dělá do videoher díky populistickému videu kde vyvrací mýty o násilných návicích videoher: https://www.youtube.com/watch?v=_SgM_acEsqw

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tím také děkuji za zajímavý příspěvek, pane Fuka.

   Vymazat
  2. "návicích" opravit prosím, na to si nezviknu. Miluju tydle pýče trolly co sami sebe sejmou ve dvou větách. Franto nic si z nich nedělej.

   Vymazat
  3. Ty už ty troll vidíš i na stromech, co?

   Vymazat
  4. A jakým jazykem ty mluvit ty troll vidět i na stromech? Se prober vole a přestaň si dělat prdel z dislektiků jako je třeba Franta a zamysli se sám nad sebou.

   Vymazat
 6. Nechápu jednu věc: ty obálky přece těm chlapům nejdřív rozdal, a pak teprve nechal tu ženskou aby je sama rozesadila k jednotlivým stolům, tudíž se jídlo uvedené v obálce nemuselo shodovat s jídlem pod poklopem. Nebo mi něco ušlo? Přiznám se, že jsem při hádání přišel ještě na variantu, kdy by instrukce v dopise nechala ty chlapy doplnit nejenom svoje jméno, ale i jídlo, které by poznali podle vůně. Ve zprávě v dopise by bylo na výběr z konkrétních tří jídel, aby to šlo podle vůně určitě přesně. Odkaz na obrazový důkaz mi ovšem tuhle teorii nabořil.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo aha, nevšiml jsem si, že v každém dopise jsou 3 zprávy pro každý stůl.

   Vymazat
 7. Vtípek je také v tom, jak slovíčkaří při rozdávání jídla na stůl. Nejdříve jí řekne, že je jejím úkolem, aby rozhodla, kam se jídlo přiřadí - "serve dish to" a ona dá první podnos na dvojku (two), poté jí řekne jaké další chce přiřadit - "which one" a ona ho dá na jedničku (one).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo, to bude asi něco podobného jako "červená" - "mrkev" :-)

   Vymazat
 8. Tak, tak. Vsadím se, že kdyby tam byl starý, zkušený a životem protřelý František Fuka, tak by hned uhádl, jaký to je švindl, a trik by překazil.

  OdpovědětVymazat
 9. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 10. Ja sem hodim muj oblibeny trick Derrena Browna, ktery jsem mela dokonce to stesti videt osobne.

  http://youtu.be/0Y6JyqBZoCc?t=1h1m26s

  Jsem si totiz dost jista, ze pouziva stejny trick v tom smyslu ze existuje vic kombinaci ktere se na zaklade neceho co se behem toho tricku stane specifikuji. Koho to bude zajimat, muzu konkretne vysvetlit, ale nechci spoilovat pro ty co to jeste nevideli.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak v případě takovéhoto velkého, drahého triku, existuje mnoho možností. Například mohla ta kapela tu písničku nahrát zatímco on tam šachoval na jevišti (a už věděl kdo má co). Například.

   Vymazat
  2. Ano, například ta kapela nahrávala novou písničku při každé z 90 repríz v různých divadlech. Škoda jen, že při každé jiné kombinaci obrázků by nevyšlo slovo ENIGMA.

   Vymazat
  3. Ja si myslim, ze je to takhle: to poradi v pisnicce je predem dane (protoze spelluje ENIGMA a protoze bylo stejne i na te show co jsem videla) a je to dane temi stojany ABCDEF, ktera tam od zacatku stoji v tomhle poradi. Jedine, co se behem toho tricku priradi, jsou ty obrazky co drzi panove, a ty jsou dane poradim cisel ve kterem se seradili. Vsimnete si, ze Derren to poradi velmi nahas a jasne precte a nejakou dobu potom sahne to krabicky, kde ma obrazky s cisly. Podle me ma kazdy obrazek pripraveny v sesti variantach se vsemi cisly 1-6 a az podle toho jake poradi panove vytvori mu asistent pripravi sadu, ve ktere vajicko ma cislo ktere je v te sekvenci prvni, jehla ma druhe cislo atd. Ta krabicka ze ktere obrazky bere je dost vzadu a nevznam presne detaily, ale myslim ze podstrceni rekvizit do nejake nadoby behem tricku je u kouzelniku jednoduse zvladnute.

   Nejlepsi by bylo, kdybych si pamatovala tu ciselnou radu co ti panove vytvorili na te show co jsem videla zive, coz si samozrejme nepamatuju, ale je hodne pravdepodobne ze byla jina. Zato "moose and goose and apple juice ou jeee" si pamatuju velice zive.

   Vymazat
 11. Mě jednou chtěl balit na kouzla s gumičkama tenhle: http://cs.wikipedia.org/wiki/Zdeněk_Bradáč

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ...zrovna se cítím jako supermodelka, tepláci!

   Vymazat
  2. Ne, ale skoro sbalil Olinu...jenže chudák nevěděl, že tam čeká na svého sedmnáctiletého syna.

   Vymazat
  3. Skoro sbalil znamena, ze TO nedotah do konce..?

   Vymazat
  4. Ani ti nevím, jestli ten trik dokončil, ani nevím, co to přesně dělal. Mě divný individua otravujou věčně...a pak zjistíš, že to byl kouzelník, reprezentant v plavání, prezident, nebo čínskej bůh srandy.

   Vymazat
  5. No tak dukazem, ze mluvis pravdu, je uz jen vycet lidi kteri reaguji na tvuj prispevek.. Asi jsi opravdu prokleta. Neletaji nad tebou ptaci? Tedy v koncentraci vetsi nez je normalni... ;]

   Vymazat
  6. Ne supi.. spis jsem si to predstavoval nejak takhle..
   http://www.galaxie.name/obrazky/denni-hlidka-perex-1154.jpg

   Vymazat
  7. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  8. ..supi tu nevidno, ale much je kolem požehnaně.
   Není to prokletí, spíš jen nuda. Kdyby uměl kouzlit doopravdy, tak neřeknu.

   Vymazat
 12. Hmmmm zatim jen saloni triky.. jak vysvetlite tohle ?
  podle meho nazoru leta praxe...
  http://www.youtube.com/watch?v=UunqBAHBDo8

  OdpovědětVymazat
 13. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 14. Prave jsem videl Diktatora v cestine... Respektive jsem na nej zacal koukat a po pěti minutach zmenil jazyk. Kdo popravi Petra Rychleho, má u me tycku. To je fakt nejhorsi dabing, co jsem slysel.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To mas zato, zes to vubec zkusil...

   Vymazat
  2. kecyyyy a rouhani, nejhorsi dabing predvadeji ty dve zrudy (Pokorny a Vondracek) na f1; byt dabujou jen pytle hoven, ve kterejch shodou okolnosti sidlej

   Vymazat
  3. Wzorin - Takhle mi to nabehlo samo..
   Čečaný - Naštěstí jsem neměl tu čest.
   Všichni - a killnete teda někdo toho Rychlého .. pomalu prosim

   Vymazat
  4. Tak jsem to prubnul, ale nelekl se tolik jak jsem cekal..

   Zkuste to vy..

   http://bitly.com/YgXWCN

   Vymazat
  5. Slušný... :D Jak toho hajzlika dorazit?

   Vymazat
  6. Ty vole Janeček, ty už začínáš bojovat o trůn na kterým sedí chlapec Chlabec.

   Vymazat
 15. Umíte někdo vysvětlit ten trik, který teď koluje po netu - doktor na podiu rozřeže druhého frajera a pak ho spojí zpátky dohromady?

  OdpovědětVymazat
 16. No to je teda pěkná blbost, to vůbec není kouzlo!

  OdpovědětVymazat
 17. me by zajimal trik jak angel uhodne poradi zavodniku,ma tam v obalce vsechny pozice nebo predem urcil mista zavodnikum?

  OdpovědětVymazat
 18. Akorát že, Fool Us bylo zrušeno :-(
  Škoda, jejich nejlepší pořad společně s Bullshitem…

  OdpovědětVymazat
 19. https://www.youtube.com/watch?v=OVtWqYKUCFg ??

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Základní pointou je chlapík který nemá nohy. Tady předvádí tentýž kouzelník totéž číslo s jiným beznohým chlapíkem, který mu pak umřel, tak si musel najít toho černocha: http://www.youtube.com/watch?v=qTs0GDfnE-Y

   Vymazat
 20. Je to sice uplne mimo tema, ale zkusim to spojit oslim mustkem...

  Kdyz uz jsme u toho kouzleni, tohle je obrazek z filmu "Kladivo na carodejnice: http://www.realfilm.cz/bilden/retro_legendy/Kladivo_na_carodejnice/kladivo_na_carodejnice_bild_03.jpg

  a tohle je z diktatora..

  http://news.orf.at/static/images/site/news/20120520/diktator_sacha_baron_cohen_gal1_n.2146419.jpg

  Ja jen, ze od vcerejska premyslim, kde jsem ji videl...

  OdpovědětVymazat
 21. Docela dobrý, ale ochočený sršáň byl lepší...

  OdpovědětVymazat
 22. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 23. Explain THIS
  http://www.youtube.com/watch?v=-Ft0RjJmTSo

  OdpovědětVymazat
 24. Hmmm, ženskologii od Copperfielda bych věřil víc než tý Frantově. Ale je fakt že proti Horákovi je i Copperfield pořád břídil.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jako mne je velmi lito, ze jsi od prvniho dilu zenskologie jeste nesmocil brcko. Nemusis si ale svou frustraci vylejvat tady ne?

   Vymazat
  2. Hele, tebe tady člověk pochválí, postaví na úroveň jednoho z největších kundobijců současnosti a ty místo DĚKUJU začneš vo frustracích?

   Vymazat
  3. Neni treba me zminovat v nakych radobyvtipnym ironickych komentech. Pojdme radeji udelat statistiku. Kolikrat od Frantova prinosneho clanku o baleni a mejch additional radach kdo zasunul? Mam pocit, ze cislovka nula bude nejcastejsi odpoved, proto by to chtelo dalsi lekce.

   Vymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.