30.11.12

Recenze: Kuře na švestkách [Poulet aux prunes] - 70%

Blízký východ, někdy v polovině minulého století. Slavný houslový virtuos leží v posteli a čeká na smrt, protože jeho život již nemá smysl. Každý den prožije jiný flashback, flash-forward, nebo návštěvu, čímž si divák dává dohromady celý pohnutý příběh jeho života.Jde o hraný film od tvůrců Persepolis (opět podle comicsu).

Je v něm velké množství různých originálních, šílených vizuálních i dějových nápadů, ale rozhodně jich není tolik, aby to samo o sobě vystačilo na udržení divákovy pozornosti.

A to je chyba, protože samotný příběh je značně nanicovatý a nezajímavý. Například jeden z flash-forwardů je věnován tomu, že se dozvíme, jak malý hrdinův synek dospěje, odstěhuje se do USA, ožení se, a pak vidíme, jak žije se svou manželkou, dětmi, krysaříkem a čivavou (!!!), a všichni na sebe mluví anglicky. A pak se vrátíme zpět k příběhu hlavního hrdiny a o osud jeho syna se do konce filmu nestaráme. Je to natočeno v hezké vizuální zkratce, v sitcomovém stylu, má to švih, ale k čemu to je z hlediska celého filmu? K ničemu.

p_2012-11-30_02-48-07


Druhý příklad: Hrdinu na smrtelné posteli navštíví Anděl smrti, odvypráví mu fousatou bajku (takovou tu s pointou "Divil jsem se, že jsem tě včera potkal ve městě X, když s tebou mám dnes schůzku ve městě Y.") a zmizí. Bajka je animovaná a výtvarně zajímavá, Anděl smrti vypadá legračně (záměrně), ale k čemu to je z hlediska celého filmu? K ničemu.


Na konci se dozvíme cosi jako pointu (proč se vlastně rozhodl umřít). Je to opět zpracováno vizuálně hezky, hudba je tklivá, kamera ladně klouže po hezky vybarvených stylizovaných kulisách a CGI pozadích, ale emoce a poučení, které si z toho má divák odnést, jsou neuvěřitelně triviální.

Chvílemi mě to štvalo skoro stejně jako Galimatyáš. A iritovalo mě (což vám asi bude jedno), že ten údajně "slavný světový virtuóz" drží housle a smyčec jako prase kost (v detailních záběrech, kdy mu není vidět do obličeje, jde zjevně o dubléra, který je drží úplně jinak).

Většinu filmu se nebudete nudit a budete se mít na co koukat. Ale víceméně totéž bych mohl napsat taky třeba o Addamsově rodině. A scénář Kuřete na švestkách funguje dramaticky podstatně hůř, než Addamsova rodina. Navíc mi bylo až nepříjemné, jak se tvůrci pořád snaží naznačovat, že má film nějakou filosofickou hloubku a když ho vydržíte do konce, stane se z vás lepší lidská bytost a propláchnete si Yin i Yang čakru. Nepropláchl jsem. Jen jsem si řekl "A to je všechno?"

Neděste se těch negativních vět. Jen se snažím vás připravit na skutečnost, že film není zdaleka tak nápaditý a originální, jak by se mohlo zdát z trailer. Celkově není až tak zbytečný, jako Galimatyáš. Dosahuje skoro kvalit Města ztracených dětí. Což je vlastně docela pochvala, protože jsem z něj byl před pár desetiletími skoro na větvi.

30 komentářů:

 1. Frantovi jsem několikrát poslal penízky, ale tomu je konec. Proč? Protože se asi vážně zbláznil. Podobně výsměšnou recenzi jsem čekal na Words a na Cloud atlas, ale nic. Čím to, že snaha o fil.hlubokomyslnost v tomto filmu Frantu štvala a v těch předchozích ne? Já vím jedno, utratil jsem asi tři kila za Words a Cloud atlas a sere mě to, protože jsou to filmy, který bych stěží dokoukal stáhlé zadarmo.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. CLoud Atlas dostal ode mě 70 procent, tedy stejně jako toto...

   Vymazat
  2. Recenze na Cloud Atlas ti nepripada vymesna? Mi jo (bavil jsem se).

   Vymazat
 2. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsem si vybavil u houslí svou učitelku břišního tance, co už několikrát opakovala, jak je ve filmech i při různých vystoupeních iritováná, když se někdo, kdo to neumí, snaží napodobovat břišní tanec a nemá ani základy.
   Asi se už moc nenosí, aby si herec svou roli předem studoval a když má hrát třeba řezníka, došel si na stáž do řeznictví, aby z něj řezníci neměli dost.

   Vymazat
  2. Nejstrašnější s nástrojem v ruce byl Ladislav Pešek. V jednom filmu hrabe do strun loutny, na které rekvizitář ani ty struny nenapnul, takže nekmitají, ale plandají.

   Vymazat
  3. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
 3. Čekal jsem srovnávací foto toho prasete ve filmu, jak drží špatně housle a vedle foto HFH, jak správně drží housle. Nejlépe nahé. Jsem překvapen, že to Frantu nenapadlo.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ony oblečený housle by byl slušnej úlet. Ale asi by to trochu blbě znělo.

   Vymazat
  2. Ideální hudební doprovod do uměleckého filmu.

   Vymazat
 4. Dotaz. Leze tam ta civava z neci slipu popripade lezi na chlupatym brichu cloveka ve vane?

  OdpovědětVymazat
 5. Hmm.. mňa zaujalo na recenzii to "City of Lost Children". Každý cent z bulvovného bol dobre investovaný ;-))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přemýšlel jsem, jak adorovat tvou schopnost radovat se z jedné věty v celé recenzi. Pak jsem si dal vyhledat ve slovenském kriminálním registru záznamy o ztracených dětěch v Nitře a zježily se mi hrůzou neoholené chlupy na mých svalnatých ramenech. Kde že jsi se to narodil, Romčo?

   Vymazat
  2. Premýšľal si? Výsledky zatiaľ nič moc. Možno by si mal skúsiť premýšľať bez rúk na klávesnici.

   Vymazat
  3. Ty určitě takhle přemýšlíš, ale výsledky a svou popularitu vidíš sám. Takže se na to asi vykašlu.

   Roman Chlebec: "Zkúšal som premýšlať bez svojho bareta, ktorý nosím na fotke. Pak som si prečítal s plnym žaludkom zo sjezeného olovrantu (bol to chlebec s uherákom, pokud vás to zaujímá) recénziu na Kúre na slivkach. Moc sa mi páčí ako som investoval svoje slovenská eurá, joj!"

   No vidíš. ;-)

   Vymazat
  4. Tá Slovenčina ti vážne nejde. Aj s translatoru by ti to vyliezlo lepšie. Skús ho používať.

   Prvá veta ma zaujala, je to náznak zdravého rozumu. Nemám potrebu sa tu s niekým donekonečna podpichovať, ale nemám s tým ani problém, keď už na to príde. Takže ak sa na to vykašleš, alebo v rámci zachovania folklóru tvoja frekvencia rýpania bude pod hranicou kde svieti červený nápis "premotivovaný", vôbec nikomu to neuškodí.

   Vymazat
  5. To snad ne! Ty jsi vážně nechápavej. Dám ti nějaké "hints".

   1) slovenština mi očividně "nejde" úmyslně.
   2) když mi můj nový internetový nepřítel píše po sérii útočných výplodů, ve kterých prohrávám "Asi se na to vykašlu", pustím klávesnici, chytni se za svou čepici oběma rukama a přemýšlím. Respektuje mě? Hodlá se na to vybodnout? Takže než spustíš ruce z pokrývky hlavy, která ti filtruje moudrost a odepíšeš mi pochvalu, popřemýšlej.

   Myslel jsem to jako "Vykašlu se na tvojí radu, pro tebe očividně nefunguje." Chleby, ty jsi asi hrál v mládí hokej bez přilby. Jsi nechápavej, nemáš smysl pro humor natož metahumor (nechápeš/neumíš produkovat) a v souboji s šikanujícím anonymem s hezkou přezdívkou vždycky akorát pinkneš do míčku, ale málokdy to letí přes síť. Teď sis pinknul dokonce do vlastního ksichtu.

   Vymazat
  6. 1. hej? ;-) skús... ja ti môžem kľudne všetko písať v češtine.
   2. zyšok som len tak preletel ako vždy keď sa nejaký rétor začne rochniť v myšlienkach *PREČO* si to zaslúžim, a ako som zasa raz prehral.

   Pche ;-)

   Vymazat
  7. Sáákryš.. zabudol som to slovíčko... vlož si pred slovo rétor slovíčko P R E M O T I V O V A N Ý. *cmuk*

   Vymazat
  8. Romane, ty snad moje rady nebereš vážně, či co. Já myslím na tvoje dobro, chci abyste měli s Horákem hezký vztah a tak nějak ti občas chci i dodat trochu sebevědomí, které je viditelně pocuchané sérií neúspěchů (ženy tě nechtějí, ani ty šeredné, latentní homosexuálita tě stále více ovládá, selhal jsi jako intelektuál apod.)
   Ale ty se nesmíš chovat jako kokot. Kverulant je jiný snajper než ty, navíc ovládá češtinu, kdežto ty nespisovnou slovenčinu s nějakým hornonitrianským dialektem. Nechčij proti větru, na nějakou diskuzní bitku ti chybí šmrnc, vtip a v podstatě jsi stále ještě v (tak trochu zaprděném) análním období. Prostě: jdi od toho!

   Vymazat
  9. Vieš, my sa tu tak pekne rozprávame a ty sa tu tak nepekne vtieraš.

   Vymazat
  10. Romčo, ty ses taky vetřel do našeho vyznávání komplimentů s Janečkem, snad jako kdybys chtěl na tu naší plánovanou rvačku nebo ublížené křičení před Obecným domem přijít taky. Takže je do diskuze zván Filmový znalec stejně jako kterýkoliv jiný člověk, který tě chce zlikvidovat. :)

   Vymazat
 6. Tvl přečtu tohle, jdu na novinky a tam tenhle článek :-)

  http://www.novinky.cz/ekonomika/286358-na-pranyr-se-dostalo-zapachajici-kure-i-plesnive-svestky.html

  Hustá juxtapozice :-)

  OdpovědětVymazat
 7. Každej herec, když hraje jakéhokoliv muzikanta, drží nástroj jako prase kost. Tento by měl mít navíc takovej ten houslistickej cucflek na krku, má ho? A má ho paní Helena F?

  OdpovědětVymazat
 8. Dnes jsem na Palmovce potkal žita, zeptal se ho, jestli solí bulvám a dostal jsem do držky...tak vám pěkně děkuju

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobrej námět na virál kampaň pro FFF, od teď kdo potká žita, tak se ho zeptá zda solí a pak si sdělíme výstupy a uděláme si hezkej graf.

   Vymazat
  2. Proč se ptát jen žita, ptejme se každého obilí! Pšenka, solíš? Chlebec, solíš?

   Vymazat
 9. K čemu vyblil autor takovou snůšku keců? K ničemu. Leda snad k tomu ztratit pár minut života nechápavym pokyvováním hlavou. Ten příběh je nějak vyprávěnej a je o něčem, nelíbí se ti to? tvůj problém. Zvládneš jen přímočarý vyprávění? tvůj problém. Jesli sis z toho nic neodnesl, tvůj problém. Nikde jsem si nevšiml žádnýho podsouvání hloubky a zlepšení karmy či co?? Kecy kecy, no hlavně že sis nahonil ego. Kdy uvidíme nějakej fenomenální tvůrčí počin od tebe Františku?
  Mě se to líbilo, hodně příjemnej film v záplavě nudný filmový produkce.

  OdpovědětVymazat
 10. Proč se to jmenuje "Kuře na švestkách"?

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.