12.11.12

Recenze: Až do města Aš [Až do mesta Aš] - 80%

Slovenský film vypráví o čerstvě odmaturované Romce Dorotce, která se z rodného Slovenska vydává na druhý konec světa - až do Aše. Zde se snaží zprvu uchytit jako šička (nebo co se to u těch šicích strojů dělá), to ale nemá dlouhého trvání a ona záhy musí řešit problém "jak se uživit". Především uvažuje o řešení, o kterém uvažuje většina jejich zdejších kamarádek: Nabalit si staršího Němce, který ji bude živit.Režisérka a scenáristka Iveta Grófová (ročník 1980), od níž jsem nic jiného neviděl, musí být obrovsky talentovaná. Film je totiž hraný, ale vypadá jako dokument, snímaný skrytou kamerou.

Grófová totiž chtěla původně natočit dokument, seznamovala se s reálnými obyvateli Aše, ale pak si to nějak rozmyslela a do hlavních rolí obsadila herečky. Nicméně to není vůbec poznat. Celý film opravdu vypadá nejen jako dokument, ale jako dokument, jehož protagonisté nevěděli o tom, že jsou natáčeni. Jistě máte představu, jak "obyčejný člověk" zdřevění a přestane se chovat přirozeně, když ví, že je natáčen. Ne tak v tomto filmu. Všechny scény, od začátku do konce, působí naprosto přirozeně, jako intimní upřímné pohledy do života lidí, s nimiž bych nechtěl mít společný život. Co se hereckých výkonů týče, film je plně srovnatelný třeba s Hoří, má panenko.


Jako dokument by byl tento film triumfem, neboť věrně (obávám se) dokumentuje depresivní atmosféru Aše a zoufalství jejích obyvatel. Ale protože je to, dle oficiální definice, hraný film se scénářem, je trochu zarážející, jak málo se toho v něm stane z dějového hlediska.

Hlavní hrdinka prostě přijede do Aše, chvíli pracuje, je vyhozena, chodí na diskošky a uvažuje, jestli má nechat toho starého Němce, aby ji sbalil. Větší polovina scén přitom vůbec nesouvisí s "příběhem filmu", ale pouze ukazuje, jak špatně na tom podobné existence v podobných situacích jsou.

Nabízí se srovnání s podobně koncipovaným filmem Klip. Narozdíl od něj vypadá Až do města Aš trochu více jako dokument a trochu méně jako porno pro pedofily (myslím, že v něm NIKDO nemůže najít nic, co by působilo aspoň trochu rajcovně), ale základní koncept je dost podobný.

P.S: Většina filmu je s českými titulky (protože se v něm mluví především slovensky, německy a romsky) a všeobjímající beznaděj je mistrně prohlubována tím, že všechny titulky jsou fontem Comic Sans (nebo nějakým, který je mu hodně podobný).

16 komentářů:

 1. Ohrazuji se proti označení filmu Klip jako pornu pro pedofily. Ta srbská děvčata měla naproste zjevně rozvinuté skundární pohlavní znaky! Velice pěknou recenzi napsal Kamil Fila v respektu http://respekt.ihned.cz/c1-57393880-ztraceni-v-klipu-nezletileho-pekla Víc než o cokoliv jiného se jedná o kritiku soudobé vyprázdněné společnosti.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Asi to napsal strašně krásně, ale bez předplatnýho mi to ukáže jen jeden odstavec.

   Vymazat
 2. A sakra... Comic Sans proniká z mnoha powerpointů, jídeláků a nepovedených reklamních letáků i do filmu? Pamatuju si na svůj úplně první web, kterej byl celej Comic Sans...

  OdpovědětVymazat
 3. Pamatuji si dnešní email z rána, který kolegyně napsala ve fialovém comic sansu. Ještě teď mám tik v oku.

  OdpovědětVymazat
 4. Kdyby byl celej tenhle blog ve fialovem comic sansu jenom by mu to pomohlo!

  OdpovědětVymazat
 5. Lyta, ty seš jako kdo? Čarodějnice ze Sandmana? Máš ráda Chlebce nebo Janečka?

  OdpovědětVymazat
 6. Nepleteš si Hippolytu s Thessálií, Kverulante?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Asi jo, taky jsem nad tím uvažoval.

   Jinak Neexistuje menší a větší polovina, apřitom to větší polovina z vás říká špatně.

   Vymazat
 7. Mě zas beznaděj přešla. Někdo schopný a téměř u nás!! udělal film!
  Děkuji vám, mistře Fuka...jo, včera jsem narazil na: http://www.cilichili.cz/clanky/legendy-ktere-jsou-kazdemu-ukradene-928.html
  a pojala mě tepláková touha spatřit toho Sokola strážce noci, co záhadně zmizel a nezbylo po něm nic.

  OdpovědětVymazat
 8. frantisku a ze zrovna tady ti nelogicke konani postav (potazmo totalni stupidita) neprekazi...

  OdpovědětVymazat
 9. Jak jako ze nikoho nerajcuje? Ta jehla v tom stroji, tak blizko zivyho masa a tepe a tepe a tepe...Tak blizko!... Tak rychle!.. squirt.

  OdpovědětVymazat
 10. Jak jako ze nikoho nerajcuje? Ta jehla v tom stroji, tak blizko zivyho masa a tepe a tepe a tepe...Tak blizko!... Tak rychle!.. squirt.

  OdpovědětVymazat
 11. Díky za obrat "depresivní atmosféra Aše a zoufalství jejích obyvatel." Jeden by si hnedka pomyslel, že žijeme někde ve střední Africe.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.