Na konferenci DevFest jsem měl na žádost obecenstva skoro dvouhodinovou přednášku na téma "skládání hudby pro programátory", které jsem rozebíral už tady na blogu (část první, druhá, třetí).
Byl jsem časově omezen, takže jsem nestihl všechno, co jsem chtěl.
Omluvte funění a přeřeky ("Moon Patrol" => "Moon Alert", 2 x 32767 = 64000, "Ovčáci čtveráci" => "Kočka leze dírou", "Klávesa" => "Tón" atd.). S tím, jak to bylo nahráno (obraz i zvuk) nemám nic společného.
Malá oprava: Akord jsou 3 a více tónů, 2 tóny nejsou akord.
OdpovědětVymazatMalá oprava: Akord je souzvuk 2 či více tónů. Na český Wikipedii je to špatně (nebo ne, protože se tomu tady spíš říkaj intervaly, ale IMHO to jsou akordy taky). Akordy dokonce nemusej zaznít současně, slyš arrpegia či podobné „rozsekané“ akordy.
VymazatVzhledek tomu, že akordy dělíme na durové, molové a další, je třeba aby obsahovaly alespoň 3 tóny. Jinak to nedává smysl. Musí obsahovat alespoň dva intervaly.
VymazatTento komentář byl odstraněn autorem.
VymazatAkord vždycky byl a bude souzvuk 3 a více tónů! Nikdy dva. A prosím vás, nekoukejte všichni pořád na wikipedii, zváš't českou. Někdy se tam najdou strašný kraviny (i když akord je tam popsán zrovna víceméně správně)
VymazatPane Fuko, obdivuji jediné. Vaše "diletantsví" - v originálním významu slova, je úctyhodné, ale proboha neučte další lidi takové pitominy. Ono je dneska strašně jednoduché stoupnout si před lidi a plácat. Hudební nauka má svoji velmi jasnou a přirozenou logiku, která je sice obtížná, ale ve skrze stejně logická a přesná jako matematika, či fyzika. Komorní "a" má svůj přesný význam v pojmenování, stejně tak jako naše hudební názvosloví není není horší než to anglické, je jen jiné. Osobně si myslím, že vás vydrží poslouchat jen lidé, kteří jsou na cestě do stejného zmatení pojmů, jaké se občas přihodí vám. Vzdělanec nejste a nebudete, tak si na něj proboha těmito přednáškami nehrajte...
Souhlasím s tím, že klasická hudební nauka je ucelená a logická věc, která má svoje jasná pravidla a vyhovuje lidem, kteří se zajímají hudbou, tedy muzikantům. Na druhé straně si myslím, že není špatné hudbu popisovat i jiným způsobem a udělat ji přístupnější a uchopitelnější i pro ostatní, tím se nic nezkazí - oni by se nikdy klasické noty neučili.
VymazatBych se byl učil tak rád, třeba i od Babici..teda Fuky, ale když je jeden hudebně hluchý, tak asi ani svěcená voda nepomůže.
VymazatAle o co víc mi je cizí technika, o to víc cítím esteticko-emocionální stránku, nebo jak to napsat a v posledních letech poslocuhám krom metalu hodně i klasickou hudbu..tak mě koukejte pochválit, tepláci.
Nikdy som netušil, že pre súzvuk dvoch tónov sa používa termín interval, tak či onak, takéto akordy sú v počítačovej hudbe pomerne časté.. v arpegiách. Takže tu ide skôr o terminologický problém ako nesúlad v pochopení. Trošku zbytočne to tu hrotíte.
VymazatFrishta je dobře placen skladatelskou lobby, konkrétně pražskou dvořákovskou filiálkou...
VymazatMusím říct, že po zhlédnutí celé přednášky mě příjde, že František buď nezná některé základní věci, které se hudby a tónů samotných týkají, nebo je záměrně tají, aby podpořil svou teorii spiknutí skladatelské loby. Některé věci ať se zdají být nelogické, logické jsou na základě zásadních znalostí.
VymazatFuxoft: Chtěl bych se zeptat, jestli bys někdy nenapsal článek o éře rychlodabingu na pirátských videokazetách na přelomu 80. a 90. let. Rád na tuhle dobu vzpomínám a vždycky mě zajímalo, jak vlastně ty rychlodabingy vznikaly, kde vznikaly, jak fungovala jejich výroba, distribuce, byly za to překladatelé nějak placený? Atd. Vim, že nejčastější překladatelé byli Neff a Hejma, ale tipuju, že bys o tom mohl taky něco vědět.
OdpovědětVymazathttp://www.ceskatelevize.cz/porady/10176269182-retro/210411000360024/
Vymazathttp://czblog.cz/zdenek-pohlreich-do-pici-picoviny-curak-hovno-sracky/
VymazatTo Retro jsem viděl, ale tam je to téma jen lehce naťuknutý na konci.
Vymazathele, mozna jsem uplne mimo, ale proc (anebo jak to udelat aby?) nejde zadny z embeddovanejch videi pustit na fullscreen?
OdpovědětVymazatPřeřek Moon Patrol => Moon Patrol je nejlepší!
OdpovědětVymazatSkládání hudby jsem chtěl vždycky zkusit. V hlavě totiž nemám problém vymyslet nějakou melodii, ale problém je v tom, že tu melodii neumim zahrát na piáno (nebo jakýkoliv jiný nástroj). A obdivuju lidi, který si dokážou zapamatovat, která klávesa vydává kterej zvuk a umí zahrát jakoukoliv melodii, co je napadne :) Nejvíc by mi vyhovovala nějaká aplikace, která by mi tu melodii dokázala převést do not na základě toho, že bych jí třeba zapískal :)))
OdpovědětVymazatTakove aplikace existuji. Mimo jine na to je plugin i ve FL-Studiu, ktere pouzivam ja.
VymazatA funguje to dobře? Pokud jo, tak v tom případě můžu začít skládat :)))
VymazatTo nevim, ja si s nim zatim moc nehral. Ale stahni si zadarmo legalne demo FL Studia a muzes si ho tam vyzkouset.
VymazatOk, zkusim, díky. Jak se ten plugin jmenuje?
VymazatJmenuje se "Newtone" a umožňuje ti vidět který kus zpěvu je která nota a měnit to. Jestli to umí automaticky vyexportovat do MIDI nebo Piano Rollu, to nevím: http://www.youtube.com/watch?v=MkpaM3fmYF0
VymazatTakže i do piano rollu to převést jde, v tom videu to říkají...
VymazatMoc díky Františku, už mám konečně jasno v tom, proč mi nezní baskytára přes počítačovou zvukovou kartu tak dobře jako přes basový zesilovač.
OdpovědětVymazatStejně toho Františka obdivuji, mluvit neumí, blbě vypadá a stejně před ty lidi vleze.
OdpovědětVymazatChleba to má opačně, blbě mluví, vypadnout neumí a stejně se ho nezbavíme.
Takto to dopadne keď sa snažíš narýchlo za každú cenú sformulovať niečo vtipné.
VymazatBravo Kohba! Mě se to náhodou líbilo. Já dám dohromady vždycky jen Chlebec - blbec...
VymazatSom rád keď môžem niekomu pomôct riešiť si problémy so sebavedomím. Lepšie ako keby si trápil mačiatka.
VymazatJe to opravdu úžasná ukázka toho, jak moc exaktní život František žije. Jak moc matematický a přesný je. Vůbec tam není prostor pro fantazii a tak je mi konečně jasné, proč není v FF životě prostor pro umění, woodyho allena, cestování (když, tak exaktně na stejná místa), neočekávané věci (proto ve většině případu FF v recenzi srovnává kvalitu filmu jen dle trailerů) apod. Díky!
OdpovědětVymazatByl tento prispevek psan perem s bombickou, nebo husim brkem a kalamarem pri svickach, v horske chate s vyhledem na jizni svahy? Ohmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm
VymazatG stejne vzdycky bude falesny a B (u kretenu H, Ais#, Ces, Cb) bude porad nejvic ujety od intervalu. A FF to vi, rekl ze to vi a rekl az si osahate tu lidovou logiku muzete se v tom nipat dale. A hrat si s harmoniema. Do te doby v ere trackeru a pianorollu je klasicka vyuka uz jen jedna z volitelnych a z toho konzervam hapruje spani. Asi jako mp3 na internetu vsichni rozkradou a nikdo nekoupi, knizky taky a filmy taky.
OdpovědětVymazatHovno!
Jeste jsem zapomel - Kino znici literaturu, televize znici kino a literaturu, internet znici televizi, kino a literaturu. Pocitace znici lesy a studanky. Proc tradicionalista zacina byt nadavka? Romane?
VymazatWord!
VymazatKino a litaratura spolu nekorelují, leda ideově. To znamená, že jedno neničí druhé, stejně jako velryba neničí veverky. Možná v nějaké ujeté Chlebcově noční můře. Ovšem počítače samozřejmě studánky ničí. Stejně jako studánky ničí mazut.
VymazatPovedz mi viac o mojich nočných morách.
VymazatSuper, diky. Jen na okraj: zene se nerika (v)ona, ale jmenem ... na konci to ten milacek nastesti vynahradil.
OdpovědětVymazatMimochodem du v patek na party, kde bude dost hudebnic a rad bych si po roce zase vrznul. Poradi mi Master Fuku nebo Jan Rosenberg Horak nejakej vhodnej opener, kdyz se v hudbe nevyznam? Mam zkusit tu dvanactou odmocninu ze dvou nebo celociselny preindexovani klaviatury? Tomu celkem hovim.
Zkus bugatti step na foukaci harmoniku v nezkracene a tonovym rozsahem neomezene forme. Misto openeru. Skutecne hudebnice by se mely nalepit.
VymazatDíky. V případě, že se bude blížit japonka, přeladím jen na černé klapky.
VymazatTohle me velmi ba. Uvazuju ze snad poprve poslu i nejakej ten peniz na prilepsenou. Na struny atak...takze gratulace, diky, respekt a kurva vic takovejhle videi!
OdpovědětVymazatSuper díky paráda. Na kytaru jsem se podle not učil několik let. Díky článkům od fuky, jsem se na piáno naučil totéž za pár hodin !
OdpovědětVymazat"Tohleto je nejpodstatnější...", "tohleto mi nikdo neřekl"...
OdpovědětVymazatPane Fuko, líbí se mi Váš přístup k hudbě z matematického hlediska, ale příliš mnoho věcí, které přeskakujete jako nesmyslné, je ve skutečnosti důležitých, a mnohé z těch, které kladete do základů, nejsou správné. Je toho moc, ale jako snad hlavní věc - ucho vnímá jako esteticky "hezké", když ten zvuk je stojatá vlna. Proto třeba poměr 2f a f lahodí uchu. Proto jsou přirozenými základními hudebními intervaly (poměry frekvencí) f a f, 2f a f, 3f a 2f, 4f a 3f, 5f a 4f, 6f a5f atd. Na důkaz toho, že tyhle poměry jsou něčím zvláštní, stačí i osciloskop. Na tom klavíru jsou kromě f a 2f snad všechny ostatní tyhle zlomky více nebo méně ošizené, z těch dvanáctých odmocnin ze dvou se totiž kromě 2 žádný ten poměr přesně neposkládá. Nechci se tu rozkecávat dále, jen jsem chtěl nastínit, PROČ něco zní uchu libě (a proč dvanáctá odmocnina ze dvou není žádná rozumná přírodní konstanta, on je to naopak pekelný vynález, technicky snadné leč falešné ladění).
Taky je "převrácené naruby" brát to tak, že se z nějakých nepochopitelných důvodů jedné černé klávese na klavíru říká různě a ne pořád jenom Cis. Když mají intervaly skutečně ladit, zařezávat přesně na těch poměrech 3/2, 4/3 atd., skončí člověk na tom, že potřebuje vlastně spojité spektrum frekvencí, což má k dispozici houslista, zpěvák nebo třeba flétnista, který v širokých mezích doladí tón dechem. Ale klávesový nástroj má omezenou sadu kláves, takže holt musí jedna klávesa posloužit s větším či menším úspěchem v kontextu, do kterého lépe či hůře zapadá. Prostě tam z praktických důvodů chybí klávesy. Takže to je jako říkat, že malému l se někdy z nepochopitelných důvodů říká jednička a velkému O nula.
OdpovědětVymazatPokus o to vysvětlit, jak se jmenují noty:
OdpovědětVymazat- Původní sada byla A, B, C, D, E, F, G.
- Jelikož se hudba komplikovala a tato sada nestačila, jako první přibylo H, které je vedle původního B, bohužel zde panuje nejednotnost pojmenování, která vydržela dodnes.
- Stupnice jsou různé a začínají od různých tónů, dnes nejobvyklejší stupnice začíná na C.
- (Každý z těhhle tónů může být potřeba posunout o nějaký minimální krok nahoru či dolů, v praxi se to děje maximálně o dva tyto kroky, to se pak ke jménu přidá -is či -es.)
"Tati, co to jsou noty?"
OdpovědětVymazat"Něco jako formát MIDI, ale na papíře..."
Kurnik, Franto, jsi tak zaslepený Spectrista, že's nedokázal přiznat (sobě ani posluchačům), že počítače s HW obvody pro zvuk existovaly od konce 70. let - stačilo sáhnout po Atari 400/800 místo ZX Spectrum...
OdpovědětVymazatPlně souhlasím s ideou z 23 minuty, že není k pochopení proč v dnešních hrách jsou jenom kusy loopů, když by bylo tak snadný integrovat nějaké zvukové moduly přímo do hry a melodie následně přiřadit k jednotlivým lokacím, předmětům, pozicím a událostem a celé to zalgoritomovat... Feel z takového hraní by byl někde uplně jinde!
OdpovědětVymazat(Sám tenhle názor říkám už hodně dlouho, a jsem hodně nadšenej, že jej zastává i někdo jako F.Fuka :) )
Supr přednáška, sice hodně obecná, ale finesy by asi moc lidí v publiku nezajímaly.